Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Nisan 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/258) Askerde Şüpheli Ölüm…

Bitlis’in Tatvan ilçesinde askerlik yapan er İbrahim Dil 25 Nisan 2017 günü terhisine 2 gün kala henüz belirlenememiş bir nedenden yaşamını yitirdi. Dil hakkında izinden askeri konvoy yerine kendi imkanlarıyla döndüğü için disiplin soruşturması açıldığı ve ona 10 gün terhis erteleme cezası verildiği öğrenildi.

(04/259) İstanbul’da Üniversite Servisinde Patlama…

26 Nisan 2017 günü İstanbul’un Pendik ilçesinde özel bir üniversiteye ait servis minibüsünde bir patlama olduğu ve patlama sonucu 5 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(04/260) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Rojava’nın Dirbesiye kentine bağlı Çetele köyünün Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bombalandığı ve bölgede TSK ile YPG militanları arasında çatışmalar yaşandığı öğrenildi.

(04/261) Cezaevlerinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki mahpusların gardiyanlar tarafından darp edildikleri iddia edildi. Cezaevindeki işkence iddialarına ilişkin cezaevi müdürü ile görüşen Avukat Rıza Oğuz’un darp edilerek cezaevi dışına çıkartıldığı öğrenildi.

Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde farklı siyasi görüşten mahkumların aynı koridordaki odalar konulduğu, aile görüşleri sırasında görüşçüler arasında gerginlikler yaşandığı, mahpusların sosyal, kültürel, sportif haklarının ellerinden alındığı, aramalar esnasında mahpusların hakarete uğradığı öğrenildi.

Akciğer kanseri olmasına ve buna bağlı olarak 2 yıldır yatalak olmasına rağmen hakkındaki ceza nedeniyle cezaevine konulan Ahmet Bayar’ın tedavisinin aksadığı öğrenildi.

“Hapishanelere Esinti Yollayalım” adlı kitabın sakıncalı olduğu gerekçesiyle Antep H Tipi Cezaevi’ne alınmadığı öğrenildi.

(04/262) Baskın Yapılan Dergi Bürosu…

26 Nisan 2017 günü Yürüyüş dergisinin İstanbul’un Sultangazi ilçesindeki bürosunun polis tarafından basıldığı ve içeride arama yapıldığı öğrenildi. Baskın esnasında Tahsin Sağaltıcı, Mehmet M. Doğanay, Hasan Farsak, Hüseyin Teke, Selda Bulut isimli 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/263) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

19 Nisan 2017 günü Mardin’in Dargeçit ilçesinde gözaltına alınan 6 kişi 26 Nisan 2017 günü mahkemeye çıkartıldığı ve Beşir Gün isimli 1 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

(04/264) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

26 Nisan 2017 günü Türkiye genelinde yapılan operasyonlarda örgütün polis yapılanması içinde yer aldığı iddia edilen 1113 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

14 Nisan 2017 günü Manisa’da gözaltına alınan 24 kişinin 26 Nisan 2017 günü mahkemeye sevk edildiği ve 13 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

26 Nisan 2017 günü Adana’da 30 kişinin ‘ByLock kullanmak’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

26 Nisan 2017 günü Manisa merkezli polis operasyonunda 8 avukatın gözaltına alındığı öğrenildi.

26 Nisan 2017 günü Manisa’da 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/265) Ayşe Öğretmen Davası…

Öğretmen Ayşe Çelik hakkında sokağa çıkma yasakları esnasında katıldığı bir televizyon programında “Çocuklar ölmesin” dediği için ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Nisan 2017 günü devam edildi. Davada Çelik’e destek için kendilerini ihbar edenlerin ve programın yayın yönetmenin de içinde olduğu 38 kişi de yargılanmaktadır. Avukatlarının savunmalarının ardından mahkeme kararını açıkladı ve ‘örgüt propagandası yapmak’tan Ayşe Çelik’e 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Çelik’e destek için kendini ihbar eden 38 kişi hakkında ise beraat kararı verdi.

(04/266) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Nisan 2017 günü başlandı. Akdoğan duruşmaya SEGBİS aracılığıyla Silivri Cezaevi’nden katıldı. Duruşmada iddianamenin özetinin okunmasından sonra Akoğan savunma yaptı. Savunmalardan sonra mahkeme heyeti Akdoğan’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı erteledi.

Nihat Akdoğan’ın tahliyesi sonrasında cezaevindeki HDP milletvekillerinin sayısı 11 oldu.

(04/267) Edirne’de Kadınların Yargılandığı Dava…

Gamze Pınar Tetik, Kübra Yılmaz, Pelin Yılmaz, Evin Kaya, Nazlı Dursun, Havin Gül ve Şilan Erden isimli 7 kadın hakkında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla düzenlenen eyleme katıldıkları için Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Nisan 2017 günü devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme heyeti duruşmayı 20 Eylül 2017 gününe erteledi.

(04/268) Gazeteci Ahmet Şık’ın Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ahmet Şık hakkında Odatv davasından tahliye edildiğinde cezaevinin önünde yaptığı konuşma nedeniyle Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Nisan 2017 günü devam edildi. Mahkeme heyeti, Odatv davasının dosyasını incelemek için duruşmayı 21 Eylül 2017 tarihine erteledi.

(04/2) Edirne’de Yargılanan Kişiler…

Feyyaz Aras, Yusuf Salhan, Baran Belke ve Mehmed Hanifi Demir’ hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Nisan 2017 günü devam edildi.  Davada mahkeme heyeti Aras, Salhan, Belke, Demir’, ‘örgüt propagandası yapmak’tan 1 yıl 6 ay hapse mahkum etti ve cezaları erteledi.

(04/269) İzmir’de Yargılanan Öğrenciler…

Ege Üniversitesi öğrencisi ve Öğrenci Kolektifleri üyesi Tuna Oğuz, Emine Akbaba ve Kutlay Bülbül hakkında ‘eğitim ve öğrenim hakkını engellemek’ iddiasıyla İzmir 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Nisan 2017 günü başlandı.

Tıp Fakültesi dersliklerinde yılbaşı akşamı İŞİD tarafından yapılan Reina saldırısı sonrasında laiklikle ilgili konuşma yapman öğrenciler hakkında Üniversite Rektörü’nün suç duyurusu üzerine dava açılmıştı.

Duruşmaya sanıklar katıldı ve savunma yaptılar.

Savunmalardan sonra mahkeme heyeti o gün görevli akademisyenlerin tanık olarak dinlenmesine karar verdi ve duruşmayı 5 Temmuz 2017 gününe erteledi.

(04/270) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Görevden Alınan Kişiler…

26 Nisan 2017 günü Emniyet Genel Müdürlüğü’nde örgütle bağlatışı olduğu iddiasıyla 9,103 polisin görevden alındığı öğrenildi.

(04/271) Dünya Basın Özgürlüğü İndeksi…

Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından hazırlanan 2017 Basın Özgürlüğü İndeksi’nde Türkiye 4 sıra geriledi ve 180 ülke arasında 155. sırada, “gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler” kategorisinde yer aldı.

(04/272) Engellenen Internet Sitesi…

26 Nisan 2017 günü Sendika.org internet sitesine erişimin Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle sendika.org 35. kez engellenmiş oldu.

26 Nisan 2017 günü Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin internet sitesi demokrasi.com sitesine erişimin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle demokrasi.com.  18. kez engellenmiş oldu.

26 Nisan 2017 günü kollektifler.net internet sitesine erişimin Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle kollektifler.net 3. kez engellenmiş oldu.

27 Nisan 2017 günü aryenhaber.co.uk internet sitesine erişimin Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle aryenhaber.co.uk 20. kez engellenmiş oldu.

 

 

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş