Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Ocak 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/157)Hasta Mahpusa Verilen Adli Tıp Raporu…

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde polis tarafından açılan ateşle yaralandığı belirtilen ve aylardır bağırsakları dışarıda yaşayan Sibel Çapraz hakkında Adli Tıp Kurumu’nun cezaevinde kalabilir raporu verdiği öğrenildi.

(01/158) Saldırıya Uğrayan AKP’li Siyasetçi…

AKP Yüksekova İlçe Başkanı Müslüm Ortay’ın  26 Ocak günü Yüksekova’daki bir markette 4 kişi tarafından darp edildiği öğrenildi.

(01/159) Gözaltına Alınan Kamu Emekçileri…

Malatya’da KHK’ler ile ihraç edilen kamu emekçilerinin, ‘işimizi istiyoruz’ diyerek başlattığı oturma eyleminin 19. gününde 19. kez gözaltına alındığı öğrenildi.

(01/160) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

13 Ocak günü Van’ın Muradiye ilçesinde yapılan polis operasyonuyla gözaltına alınan ve aralarında Muradiye Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Tunç’un da olduğu 17 kişiden 10’u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı ve 7’si de ‘örgüt üyesi olmak’ ve ’örgüte yardım ve yataklık yapmak’ iddialarıyla tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Tunç, Bahattin Karagüle, Doğan Başak, Halil İbrahim Güler, belediye çalışanları Yemlihan Akkuş ile Ercan Dilmaç ve DBP İlçe Eşbaşkanı Mehmet Kaplan.

13 Ocak günü Mardin’in Nusaybin ilçesinde yapılan polis operasyonuyla gözaltına alınan ve aralarında Nusaybin’in DBP’li Belediye Eşbaşkanları Cengiz Kök ile Sara Kaya’nın da olduğu 12 kişiden 10’u “devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Belediye Eşbaşkanı Cengiz Kök, Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya, KHK ile kapatılan Seyit- Der Başkanı Abdullah Öngün, DBP ilçe Eşbaşkanı Siraç Dinç, DBP yöneticisi Abdullah Yılmaz, Cevdet Akat ve İsmet Akat, Celal Cengiz, Şakir Ay ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi.

26 Ocak günü Hakkâri’nin Uludere ilçesinin DBP’li belediye eşbaşkanları Zeynep Üren ve Yunus Ürek, ‘örgüte ekonomik gelir sağlamak’ ve ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek’ iddialarıyla evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Üren ve Ürek aynı gün çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

26 Ocak günü Urfa’nın Halfeti ilçesinde 5 kişinin sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle polisin yaptığı ev baskınlarıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Ekrem Erdil, Hüseyin Erdil, Müslüm Kahraman, Abdullah Kahraman ve Mehmet Ok.

 (01/161) HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın Yargılandığı Dava…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan hakkında 28 Mart 2011 tarihinde Siirt merkezindeki Kasaplar Deresi’nde düzenlenen yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle Siirt 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya 26 Ocak günü devam edildi. Demirtaş tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden ve Aydoğan tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla mahkemeye katıldı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti Buldan’ın savunmasının alınması için duruşmayı 7 Mart 2017 tarihine erteledi.

(01/162) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Arzu Demir yazdığı ‘Dağın Kadın Hali’ ve ‘Devrimin Rojava Hali’ kitapları nedeniyle ‘örgüt propagandası’ yaptığı iddiasıyla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Ocak günü görüldü. Mahkeme heyeti, Demir’e “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla her iki kitap için 3’er yıldan toplamda 6 yıl hapis cezası verdi.

(01/163) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun hakkında ‘yargıda tartışılan konut satışı’ haberi nedeniyle İstanbul 2’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Ocak günü yapıldı. Mahkeme heyeti savunmaların ardından Çoşkun’u 12,600TL para cezasına çarptırdı.

(01/164) 2016 Onur Yürüyüşü Davası…

11 kişi hakkında 19 Haziran 2016 tarihinde İstanbul Taksim’de düzenlenmek istenen fakat İstanbul Valiliği tarafından yasaklanan Onur Yürüyüşü etkinliğine katılmaları nedeniyle ‘Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahlı katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ iddiasıyla İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 26 Ocak günü görüldü. Duruşmaya 11 sanıktan 9’u katıldı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti duruşmayı 24 Mayıs 2017 tarihine erteledi.

 (01/165) Saldırıya Uğrayan Parti Binası…

HDP Sultangazi İlçe Örgütü binasının önüne, üzerinde “Kin yuttuk, kan kusturacağız Ülkücü Direniş Teşkilatı ÜDT” yazılı bomba süsü verilmiş paket bırakıldığı ve paketin polis tarafından fünye ile patlatıldığı öğrenildi.

(01/166) Internet Sitesine Erişim Yasağı…

Can Dündar’ın 24 Ocak’ta yayına başlayan sitesi ozguruz.org’a Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurulu (BTK) tarafından 26 Ocak günü sitede henüz bir yazı veya haber yayınlanmadan erişim engeli getirildiği öğrenildi.

 

 

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, Özgür Radyo, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.

Paylaş