Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28-30 Ocak 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/167) Ölü Bulunan DBP’li Belediye Meclis Üyesi…

19 Ocak’ta Maraş’tan Van’a doğru yola çıkan ve o tarihten beri kendisinden haber alınamayan Saray Belediyesi’nin DBP’li meclis üyesi Burhan Özevli’nin 28 Ocak günü Maraş sınırları aracında ölü bulunduğu öğrenildi. Ölüm nedeni otopsi işleminden sonra tespit edilecektir.

(01/168) ‘Hayır’ Afişi Asanlara Silahlı Saldırı…

27 Ocak günü İstanbul Maltepe’de referandumla ilgili ‘hayır’ afişi asan CHP Gençlik kolları üyesi M.D’nin kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahlı saldırıya uğradığı, hastaneye kaldırılan M. D’nin hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

(01/169) Hasta Mahpusun Durumu…

Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan felçli Ahmed Hemi ve yatağa bağımlı olarak yaşayan 68 yaşındaki Yusuf Bulut’un sağlık durumlarının tedavileri engellendiği için kötüye gittiği öğrenildi. Mahpusların durumlarıyla ilgili açıklama yapan avukat Yunus Emre Güneş, “Kobanêli olan Ahmed Hemi’nin belden aşağısı felçli olduğundan kaynaklı günde 2 defa fizik tedavi görmesi gerekiyor. Fakat şuan kaldığı cezaevinde fizik tedavi haftada bir kez yapılırken, Ahmed’e ise hala bir fizik tedavi uygulanmamıştır. Yaklaşık 2 aydır fizik tedavi görmediği için sağlık durumu kötüye gitmektedir” dedi. Yusuf Bulut’un durumuyla ilgili olarak ise avukatı tarafından günlük ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığı, acilen hastanede tedavi altına alınması gerektiği vurgulandı.

(01/170) Cezaevinde Polis Tehdidi…

Van’da yaklaşık 10 ay önce evinin taranması sonucu ağır yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Remziye Bor’un (27) tutuklanan eşi İrfan Bor’un, hem karakolda hem de cezaevinde polisin tehditlerine maruz kaldığı belirtildi. İrfan Bor’un ağabeyinin yaptığı açıklamalara göre, Bor’un poliste verdiği ilk ifadesini değiştirmesi için emniyette uygulanan işkence ve baskılara, tutuklanıp gönderildiği Van T Tipi Cezaevi’nde de devam edilmiş: “İrfan ilk günden bu yana sürekli baskıya, tehdide uğradı. Polisler cezaevine nerdeyse her hafta giderek kardeşime ‘Sen bütün suçu üstleneceksin, her şeyi ben yaptım diyeceksin ki polisler suçlu duruma düşmesin’ tehditlerinde bulundu. Kendisi defalarca bu duruma maruz kaldığını söylüyordu. Cezaevine giderken ayrıca hep yanlarında bir avukat götürüyorlarmış. İrfan’ı tek kişilik odalara götürüp yanındaki avukatla sanki mahkeme yapılıyormuş gibi gösterip ‘Bu yanımızda getirdiğimiz kişi de senin avukatındır bunu kabul edip verdiğin diğer ifadeden vazgeçeceksin, yoksa senin için iyi olmaz buradan kurtulamazsın’ denilerek avukata vekâlet vermesi için baskı yapılıyordu.”

(01/171) Cezaevlerinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 17 Ocak’ta başlatılan 5’er günlük dönüşümlü açlık grevi eylemine katılan mahpusların gardiyanlar tarafından tehdit edildiği ve koğuşların 2 günde bir arama gerekçesiyle basıldığı öğrenildi.

(01/172) Gözaltına Alınan HDP’li Milletvekilleri…

28 Ocak günü HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya’nın Afyon’da şiddet kullanılarak ve kelepçelenerek gözaltına alındığı öğrenildi. Kaya, tutuklanma talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

28 Ocak günü HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş’ın Diyarbakır’daki evinden gözaltına alındığı öğrenildi. Beştaş, tutuklanma talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

28 Ocak günü HDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan’ın Diyarbakır’daki evinden gözaltına alındığı öğrenildi. Tan, tutuklanma talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

29 Ocak günü HDP Sözcüsü ve Kars Milletvekilli Ayhan Bilgen’in Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına alındığı öğrenildi. Uçak ile Diyarbakır’a götürülen Bilgen, tutuklanma talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(01/173) Gözaltına Alınan Belediye Eşbaşkanı…

Yetkileri Diyarbakır Valiliği tarafından elinden alınan Kocaköy ilçesi DBP’li Belediye Eşbaşkanı Affüllah Kar’ın ve adı öğrenilemeyen üç kişinin 28 Ocak günü polis tarafından evlerine yapılan baskınla gözaltına alındığı öğrenildi.

01/174) Tutuklanan İranlı Kürt Yazar…

3 Ocak günü Mardin’i gezerken Artuklu Üniversitesi Kürdoloji Bölümü’nde okuyan Eyüp Subaşı ve Cihat Benek isimli iki öğrenciyle birlikte gözaltına alınan İranlı Kürt yazar Jiyar Cihanferd ve yüksek lisans öğrencisi Hassan Baladah’ın keşif yaptıkları gerekçesiyle 28 Ocak günü tutuklandığı öğrenildi. Subaşı ve Benek ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

(01/175) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

27 Ocak günü KHK ile kapatılan Van Kadın Derneği’nin (VAKAD) kurucusu Zozan Özgökçe’nin Savcılık çağrısı üzerine sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili ifade vermek için gittiği Van Emniyeti’nde gözaltına alındığı ve tutuklanma talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Mahkemesi tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

27 Ocak günü Manisa’da 6 kişi ve Antalya’da 5 kişi sosyal medya paylaşımları yoluyla cumhurbaşkanına hakaret ettikleri iddiasıyla tutuklandı.

25 Ocak günü Urfa’nın Halfeti ilçesinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 5 kişiden 27 Ocak günü 2’sinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve 3’ünün ise ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Müslüm Kahraman, Mehmet Ok, Ekrem Erdil.

27 Ocak günü Mersin Tarsus HDP ilçe eski eşbaşkanı Orhan Çakmak’ın polisin evine yaptığı baskınla gözaltına alındığı öğrenildi.

28 Ocak günü, Van İpekyolu DBP ilçe eşbaşkanı Saim İpekten’in gittiği bir taziyenin çıkışında polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

27 Ocak günü Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı köylerde jandarmanın yaptığı ev baskınlarında Selahattîn Gök’ün gözaltına alındığı öğrenildi.

27 Ocak günü Diyarbakır’ın Sur ilçesinde polisin bir eve yaptığı baskında Aslı Yetişir, Leyla Bayram ve Nupelda Yaşar isimli 3 kadının gözaltına alındığı öğrenildi.

23 Ocak günü Urfa’nın Viranşehir ilçesinde polis tarafından gözaltına alınan 11 kişinin 28 Ocak günü ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

28 Ocak günü Van’ın Başkale ilçesinde polisin yaptığı ev baskınlarında aralarında bir muhtarın da olduğu 10 kişi ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ iddiasıyla gözaltına alındı.

13 Ocak günü Van Muradiye’de polisin yaptığı ev baskınlarında gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakılan 7 kişinin 27 Ocak günü savcılığın yaptığı itiraz sonucu ‘örgüte yardım ve yataklık’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Turan Tunç, Nesim Solmaz, Ekrem Karagüle, Kemal Karagüle, Bahattin Karagüle, Cafer Başak ve Mustafa Kaya.

29 Ocak günü Bursa’nın Yıldırım ilçesinde esnaflık yapan Haydar Atabek’in şikâyet üzerine polis tarafından gözaltına alındığı ve aynı gün içinde çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi. Atabek’in işlettiği tekel bayine gelen biri ile referandum hakkında tartıştığı ve referandumda hayır oyu vereceğini söylediği için şikayet edildiği iddia edildi.

29 Ocak günü İstanbul Beyoğlu Kamer Hatun Mahallesi Muhtarı Hatice Bender’in ‘devlet büyüklerine hakaret’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve AKP İl Başkanlığı’na geçen Cuma günü law silahıyla düzenlenen saldırıları gerçekleştirdiği iddiasıyla Tekirdağ’da gözaltına alınan Şerif Turunç, 27 Ocak günü nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Aynı olaylarla ilgili olduğu iddia edilen Bilgehan Karpat ise Tekirdağ’da polis operasyonu sonucu hayatını kaybetmişti.

(01/176) Barış Annesi’nin Yargılandığı Dava…

62 yaşındaki Barış Anneleri Meclisi üyesi Sultan Azboy hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Ocak günü görüldü. Son savunmaların ardından mahkeme heyeti Azboy’a 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

(01/177) Sur’dan Çıkanların Yargılandığı Dava…

‘Sokağa çıkma yasağı’ ve çatışmalar nedeniyle Diyarbakır’ın Sur ilçesinde mahsur kalan ve ilçeden çıkmak isterken 13 Nisan 2016’da polislerce gözaltına alınıp tutuklanan Hamza Tunç hakkında ‘örgüt üyeliği’ iddiası ile Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Ocak günü görüldü. Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Tunç, SEGBİS üzerinden savunma yapmayı reddederek duruşmaya katılmadı. Avukatın yaptığı savunmanın ardından mahkeme heyeti Tunç’a 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

(01/178) Cumhurbaşkanına Hakaret ile Yargılanan Üniversite Öğrencileri…

Üniversite öğrencileri Atakan Türk ve Batuhan Asal hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla Giresun Adliyesi’nde açılan davanın karar duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, Türk ve Asal’a ayrı ayrı 11 ay 20 gün hapis cezası verdi ve cezaları 5 yıl hükmün geri bırakılmasıyla ertelendi.

(01/179) Arama Yapılan Parti Binası…

TKP Isparta İl Başkanlığı binası için, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla “bir defaya mahsus” arama kararı çıkarıldığı ve Parti binasında yapılan aramada TKP’nin “Yeter” başlıklı referandum bildirilerine el konulduğu öğrenildi.

 (01/180) Kayyum Atanan Belediye…

Şırnak’ın Uludere ilçesinin DBP’li Belediye Eşbaşkanları yerine Uludere Kaymakamı Mehmet Fatih Yakınoğlu’nun 27 Ocak günü İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım olarak atandığı öğrenildi. Son kayyım ataması ile birlikte kayyım atanan belediye sayısı 66 oldu.

(01/181) GABB’a Kayyım Ataması…

27 Ocak günü Eşbaşkanlar Serhat Kadırhan ve Gültan Kışanak’ın tutuklanması ardından Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği’ne (GABB) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Cumali Atilla kayyım olarak atandı.

(01/182) Radyo Ekipmanlarına TMSF’nin El Koyması…

KHK ile kapatılan Özgür Radyo’nun ekipmanlarına TMSF’nin el koyduğu ve ekipmanların kamyon ile radyonun bulunduğu binadan alınıp başka bir yere götürüldüğü öğrenildi.

(01/183) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Fırat Arsu (33) adlı kişinin 15 Ocak günü uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını kaybettiği öğrenildi. Saldırıyı YPS Genel Koordinasyonu üstlendi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, Özgür Radyo, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.

Paylaş