Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/312)Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden,  Antalya L Tipi Cezaevi’nden Denizli T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen “Umuda Bir Ülke” başlıklı kitabın yazarı Fırat Can’ın cezaevi girişinde çıplak aranmak istediği ve bunu kabul etmemesi üzerine de gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde, gardiyanların “Şimdi sana yaptıklarımızı da yaz” diyerek yazdığı “Umuda Bir Ülke” adlı kitap ile Fırat Can’ın başına vurduğu, maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen bir rapor almak için gittiği revirde doktorun ona rapor vermediği ve Fırat Can’ın daha sonra 10 gün boyunca tek kişilik hücrede tutulduğu belirtildi.

 (09/313) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 27 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

27 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 27 Eylül 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/314) Siirt’te Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Tutuklanan HDP Üyesi…

HDP’nin Siirt İl Genel Meclisi eski üyesi İdris İlhan hakkında sosyal medya hesabından yaptığı “Dolar yükseldiği için batmıyoruz, battığımız için dolar yükseliyor. Dolar: 7.15” şeklindeki paylaşım nedeniyle soruşturma açıldığı öğrenildi. 26 Eylül 2018 tarihinde gözaltına alınan İdris İlhan, 27 Eylül 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet’ iddialarıyla tutuklandı.

(09/315) Ankara’da ‘Örgüt Propagandası Yapma’ İddiasıyla Tutuklanan Kişiler…

25 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da katıldıkları eylemeler ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 7 kişiden 3’ü (Deniz Bingöl, Erhan Orhan ve Erhan Bağlı) 27 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı. 4 kişinin ise savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/316) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

27 Eylül 2018 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yapılan ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 7 kişinin isimleri: Kasım Güven, Cemil Cin, Agit Durmuş, Hazım Durmuş, Hasan Ataman, Bülent Ataman ve Zekeriya Ataman.

(09 /317) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 2 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yıldız Silier, Doğuş Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Aslı Vatansever) hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ayrı ayrı davaların görülmesine 27 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Yıldız Silier hakkında açılan davanın duruşmasını 25 Aralık 2018 tarihinde erteledi. Aslı Vatansever’in duruşmasının hangi tarihe ertelendiği öğrenilemedi.

Aynı gerekçe ile 5 akademisyen (Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Nihat Kotluk, Kadir Has Üniversitesi’nden Öğr. Üyesi Dr. Eliya Büyükkaya,  Arel Üniversitesi’nden Arş. Gör. Elif Demirkaya Ağar, Marmara Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Ayla Zırh Gürsoy ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden (YTÜ) Prof. Dr. Meryem Koray) hakkında İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ayrı ayrı davaların görülmesine 27 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme tüm davaların duruşmalarını 7 Şubat 2018 tarihine ertelendi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Marmara Üniversitesi’nden Öğr. Gör. C.G. ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) Arş. Gör. Şükran Çavdar) hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ayrı ayrı davaların görülmesine 27 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme her iki duruşmayı da 18 Ekim 2018 tarihine erteledi.

 (09/318) ESP Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Başkanı Çiçek Otlu’nun da olduğu 5’i tutuklu 37 ESP yöneticisi ve üyesi hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Çiçek Otlu ve bir diğer ESP üyesi duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılırken, diğer tutuklu sanıklar duruşmada hazır edildi. Savunmaların ardından, mahkeme tutuklu sanıklardan Çiçek Otlu, Ali Haydar Keleş ve Bedran Çoğaltay’ın tutukluk halinin devamına, Adar Temel ve Yücel Karadağ’ın da adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vererek duruşmayı 25 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(09/320) Eski HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP eski Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesindeki faaliyetleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, 2012’deki yeni Anayasa yapım çalışması sırasında DTK’ye herhangi bir davet mektubunun olup olmadığını sorulması, var ise bir örneğinin gönderilmesi için TBMM Başkanlığına müzakere yazılmasına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(09/321) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Hakan Dirik hakkında Suriye’deki cihatçı gruplara sarin gazı yapımında kullanılan kimyasal madde sevkiyatı yapıldığına ilişkin iddiaları haberleştirdiği gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, eski CHP milletvekili Eren Erdem’in tanık olarak dinlenmesi yönünde önceki duruşmada aldığı kararı iptal etti ve duruşmayı 20 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(09/322) Mardin’de Gazeteci ile DBP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Abdulkadir Turay’ın ve Savur Belediye Eş Başkan Yardımcısı Osman Ok’un yanı sıra 8 DBP üyesi hakkında Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Duruşmaya Hamdullah Öz, Yalçın Bulgan tutuldukları Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden getirilirken, diğer sanıklar Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldılar. Mahkeme, Abdulkadir Turay, Hamdullah Öz, Yalçın Bulgan, Mevlüde Ökmen, Naci Arslan, Yusuf Erat ve Davut Tekin ‘e ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 3 yıl 9 ay ile 10 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası verdi. Gazeteci Abdulkadir Turay’a, haber kaynağından aldığı bilgi notları ve gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek 9 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, Şakir Turan, Osman Ok ve Mehmet Sait Tuncer’i ise ‘örgüte yardım ve yataklı etme’ suçundan 6 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve hükümle birlikte Osman Ok’un tahliyesine karar verdi.

 (09/323) Medeni Yıldırım Davası…

Er Adem Çiftçi hakkında Medeni Yıldırım’ın 28 Haziran 2013 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde yapılan kalekol inşaatının protesto edildiği eylemde karakoldan açılan ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Adem Çiftçi’nin ‘haksız tahrik altında olası kastla öldürme’ suçundan 18 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme olay yerinde keşif yapıldığını belirtti ve bilirkişinin raporunu beklenmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin daha önce verdiği beraat kararı Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu.

(09/324) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

27 Eylül 2018 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 3 kişi gözaltına alındı. Son gözaltılar ile birlikte bu soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 110 oldu. Bu soruşturma kapsamında gözaltına alınan 9 kişinin ise etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandığı ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

KHK ile meslekten ihraç edilen eski Giresun Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, 27 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da gözaltına alındı.

Edirne’de gözaltına alınan 4 kişiden 2’si 27 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Elazığ’da yapılan bir ev baskınında gözaltına alınan 1 kişi 27 Eylül 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

Samsunda gözaltına alınan 2 kişiden 1’i 27 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Diğer kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 (09/325) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Küçükbay Holdingin eski yönetim kurulu başkanı Ahmet Küçükbay, KHK ile kapatılan Gediz Üniversitesinin kurucu üyesi Abdullah Kavuk, Metehan Kavuk ve Şeref Sipahi hakkında İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 4 sanığı 13 yıl ile 5 yıl 5 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı.

Hatice Kütük isimli bir kişi hakkında İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Hatice Kütük’ü ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(09/326) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

27 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde Tunceli’nin Merkez, Ovacık ve Mazgirt ilçelerine bağlı birçok bölgede orman yangını çıktığı öğrenildi. Haberde, Tunceli’de devam eden askeri operasyonlar sırasında çıktığı iddia edilen orman yangılarına müdahale edilmediği belirtildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş