Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Nisan 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/274) Açığa Alındığı için İntihar Eden Polis Memuru…

“FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında açığa alınan TBMM’de görevli polis memuru H.E’nin sosyal medya hesabına “Ben vatan haini değilim” yazdıktan sonra intihar ettiği öğrenildi.

(04/275) Kayıp İddiası…

Feyzi Özmen, soysal medya hesaplarında paylaşılan görüntüde askerler tarafından ağır darp edilen kişinin oğlu Muhammed Mehdi Özmen olduğunu ve kendisinden 5 aydır haber alınamadığı iddia etti.  Muhammed Mehdi Özmen ile ilgili olarak Feyzi Özmen’in İHD Diyarbakır Şubesi’ne başvurduğu öğrenildi.

(04/276) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

27 Nisan 2017 günü Van’ın Erciş ilçesinde çıkan çatışmada 1 korucunun öldüğü ve 3 korucunun yaralandığı öğrenildi.

(04/277) Gözaltına Alınan Sendikacı…

Devrimci Sağlık İş Sendikası eski yönetim kurulu üyesi ve Halkevleri üyesi Zeynep Çelik’in 27 Nisan 2017 günü İstanbul’da evine düzenlenen baskında gözaltına alındığı öğrenildi. Çelik’in Diyarbakır’da yürütülen “KCK ile ilişkili bir soruşturma” kapsamında gözaltına alındığı ve Diyarbakır’a götürüldüğü bildirildi.

(04/278) Anayasa Referandumu Protestoları…

27 Nisan 2017 günü Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde aralarında TKP ve HDP yöneticileri, Eğitim-Sen üyelerinin de yer aldığı 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

27 Nisan 2017 günü Ankara’da 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/279) Artvin’de Protestoya Polis Müdahalesi…

27 Nisan 2017 günü Artvin’de Ensar Vakfı tarafından yapılacak toplantıyı protesto eden 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/280) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

23 Nisan 2017 günü Şırnak’ın İdil ilçesinde gözaltına alınan Süryani Samo Helane, 27 Nisan 2017 günü çıkarıldığı mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(04/281) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

Mardin’de göaltına alınan Mardin Vali Yardımcısı Mustafa Mendeş’in 27 Nisan günü çıkarıldığı mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

27 Nisan 2017 günü Yozgat’ta 8 kişinin Türkiye genelinde örgütün polis yapılanmasına dönük yürütülen operasyon kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

Ankara’da gözaltına alınan 20 kişiden 19’u çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘ByLock kullandıkları’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

27 Nisan 2017 günü Kocaeli merkezli polis operasyonunda TÜBİTAK’ın 7 eski çalışanının gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/282) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 2010 tarihinde Van’ın Erciş ilçesinde yapmış olduğu bir konuşma nedeniyle Erciş 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Nisan 2017 günü devam edildi. Duruşma salonunda bulunma talebi reddedilen Demirtaş, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılmadı. Avukatların beyanlarından sonra mahkme heyeti kararını açıkladı ve kovuşturmanın ertelenmesine ve 3 yıl içinde aynı kapsama giren bir suç işlememesi halinde kamu davasının düşürülmesine karar verdi.

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu hakkında ‘kamu görevlisinin görevini engellemek’ ve ‘kamu görevlisine hakaret etmek’ iddialarıyla Cizre 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Nisan 12017 günü devam edildi. Encü duruşmaya SEGBİS aracılığıyla Kandıra F Tipi Cezaevi’nden katıldı. Duruşmada Encü’nün kardeşi tanık olarak dinlendi. Tanıktan sonra savunma için söz alan Encü’nün sözünün hakim tarafından ve “Daha önce savunma yapmıştınız bu yüzden uzun konuşmayın. Zaten benim dosyamdan tutuklu değilsiniz” denilerek kesildiği öğrenildi. Duruşma 13 Temmuz 2017 gününe ertelendi.

(04/283) Can Dündar Ve Erdem Gül’ün Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Gazetesi’nin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül hakkında “örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme” iddiasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine  27 Nisan 2017 günü devam edildi. Davaya Erdem Gül, katıldı.  Duruşmada mahkeme başkanı Cumhuriyet gazetesi hakkında hazırlanan ve İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin dava dosyasını istedi ve duruşmayı 8 Mart 2017 gününe erteledi.

(04/284) Mahkemeden Zorla Çıkartılan Avukat…

Avukat Suat Eren’in 27 Nisan 2017 günü Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir davada yanında müvekkilinin vekâleti olmadığı gerekçesiyle mahkeme başkanıyla yaşanan usul tartışması sonrasında mahkeme başkanı tarafından ‘duruşma düzenini bozmak’ iddiasıyla duruşma salonundan zorla çıkartıldığı öğrenildi.

(04/285) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

26’sı tutuklu 29 gazeteci ve yazar hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Nisan 2017 günü devam edildi. Duruşmada iddia makamının tanıkları dinlendi. Tanıkların dinlenmesinden sonra mahkeme heyeti duruşmayı 6 Temmuz 2017 gününe erteledi. Bir önceki duruşmada 21 sanığın tahliyesine karar verilmiş; tahliye edilen 8 sanık daha savcılığın itirazı sonucu yeniden tutuklanmış; 13 sanık ise haklarında açılmış başka bir soruşturma gerekçesiyle cezaevi çıkışında gözaltına alınmış ve sonra tutuklanmış; tahliye kararı veren mahkme heyeti ise görevden alınmıştı.

(04/286) Parti Binasına Saldırı…

27 Nisan 2017 günü kimliği belirsiz kişilerin Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Sancaktepe İlçe Örgütüne ait binaya saldırdığı öğrenildi. Saldır sonucu binada maddi hasar oluştuğu öğrenildi.

(04/287) Hakkari ve İlçelerinde Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 27 Nisan 2017 günü yaptığı açıklamayla Hakkari Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinde bulunan 25 bölgenin 28 Nisan 2017 ile 12 Mayıs 2017 günü arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(04/288) Karabük’te Yasaklanan Etkinlik…

Yeni Asya Karabük Eğitim ve Kültür Derneği ile Yeni Asya Gazetesi Karabük Temsilciliği tarafından 30 Nisan 2017 günü düzenlenecek olan “Bediüzzaman Said Nursî ve Risale-i Nur’a göre Hukukun Üstünlüğü ve Adalet” konulu panelin Karabük Valiliği tarafından yasaklandığı öğrenildi.

(04/289) Engellenen Internet Sitesi…

27 Nisan 2017 günü Sendika.org internet sitesine erişimin Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle sendika.org 36. kez engellenmiş oldu.

 

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş