Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 -30 Nisan 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/290) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Nisan ayında Mardin’de PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 6 PKK militanının öldüğü öğrenildi.

30 Nisan 2017 günü Şırnak’ta Kato bölgesinde PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 asker ve 1 korucunun yaralandığı öğrenildi.

Adıyaman’da Türk Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava saldırısı sonucu öldükleri iddia edilen PKK militanlarına ait 4 cenazenin Adıyaman Üniversitesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi morguna getirildiği öğrenildi. Cenazelerin Veli Temirci, Fırat Bekpınar, Şefik Körman ve Abuzer Arıca’ya ait olduğu ileri sürtüldü.

28 Mart 2016 ile 6 Nisan 2017 tarihleri arasında Bitlis’in Tatvan ilçesinde düzenlenen operasyonlarda öldükleri ileri sürülen PKK militanlarına ait 17 cenazenin Tatvan’daki kimsesizler mezarlığına gömüldüğü öğrenildi.

Türk Hava Kuvvetleri’nin 29 Nisan günü Sincar’ı ve Rojava’daki Karakoç’u bombaladığı öğrenildi.

Yüksekova’nın Orman mahallesindeki mezarlıkta bulunan mezarların özel harekat polisleri tarafından tahrip edildiği ve mezarlar üzerine hakaret içerikli yazılar yazıldığı 28 Nisan 2017 günü öğrenildi.

(04/291) Cezaevlerinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Şakran T Tipi Cezaevi’nde 3 Nisan 2017 günü görüş yaparken gardiyan ve jandarmanın müdahalesine maruz kalan 3 aileye bir yıl açık-kapalı görüş ve telefon iletişimi yasağı getirildiği 30 Nisan 2017 günü öğrenildi.

Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpusların 8 kişilik koğuşlarda 20 kişi kaldıkları, açık görüşlerin süresinin 1 saatten yarım saate indirildiği, ayda bir yapılan açık görüşlerin iki ayda bir yapılmaya başlandığı, görücülere çıplak arama uygulaması yapıldığı, mahpusların sağlık haklarının engellendiği, mahpusların kelepçeli şekilde muayene dayatması ile karşılaştığı, mahpusların sosyal, kültürel ve sportif haklarının engellendiği 29 Nisan 2017 günü öğrenildi.

Van T Tipi Cezaevi’ndeki kadın mahpuslara son kullanım tarihi geçmiş gıda ürünlerinin verildiği iddia edildi.

(04/292) Tunceli’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Tunceli Valiliği 30 Nisan 2017 günü yaptığı açıklamayla Tunceli Merkez, Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazımiye ilçelerindeki 31 ayrı bölgeyi 1 Mayıs 2017 ile 15 Mayıs 2017 günleri arasında Özel Güvenlik Bölgesi ilan etti.

(04/293) 1 Mayıs…

30 Nisan 2017 günü İstanbul’da 7 aralarında ESP ve SGDF üyesinin, ETHA muhabirinin de bulunduğu 16 kişinin yapılan ev baskınları sonrasında gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: ETHA muhabiri Meşale Tolu, Osman Tunç, Serkan Zorlu, Bilal Ateş, Sinan Aktaş, Umut Aktaş, Birol Kurt, Ömer Sezgin, Mustafa Tezel, Fırat Çağla, Ceren Çoban, Fatma Çiftçi, Deniz Havuç, Serkan Okatan, Ruken Farisoğlu ve Yağmur Emekdar.

28 Nisan 2017 günü Ankara Yüksel Caddesi’nde 1 Mayıs bildirisi dağıtan ESP ve SGDF üyelerine polisin müdahale ettiği ve aralarında ESP Ankara İl Başkanı Didar Gül’Ün de olduğu 6 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Didar Gül, Ulaş Alankuş, Tunahan Turhan, Ali Yılmazer, Cem Eren Aslan ve Oğuz Akça.

(04/294) İstanbul’da Basılan Dernek Binası…

29 Nisan 2017 günü İstanbul Okmeydanı’nda bulunan Gençlik Federasyonu’nun polis tarafından basıldığı ve Eda Kaya ve Ceren Züleyha Aybey isimli iki kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/295) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

30 Nisan 2017 günü Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4 kişinin gözaltına alındığı ve ifade işlemleri sonrasında serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Emin Üçkaç, Salih Kalkan, Sinan Akil ve Abdülkerim Pozan.

26 Nisan 2017 günü Şırnak’ta gözaltına alınan DBP Parti Meclisi üyesi Çimen Altürk’ün çıkarıldığı mahkeme tarafından 29 Nisan 2017 günü ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

İfade vermek için gittiği Van Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınan SES Van Şubeler Platformu üyesi Fatoş Cücü’nün 28 Nisan 2017 günü ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Mersin’de gözaltına alınan KHK ile kapatılan Kongereya Jinên Azad (KJA) üyesi Taybet Adıyaman’ın çıkarıldığı mahkeme tarafından 29 Nisan 2017 günü ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla tutuklandığı öğrenildi.

(04/296) İstanbul’da Tutuklanan Kişiler…

27 Nisan 2017 günü İstanbul Okmeydanı’nda polis tarafından basılan Temel Haklar Derneği’nde gözaltına alınan Sabri Karakuş ve Erkan Erdem isimli iki kişinin çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

(04/297) 689 ve 690 Nolu Kanun Hükmünde Kararnameler…

29 Nisan günü yayınlanan 689 ve 690 Nolu KHK ile 3939 kişinin meslekten ihraç edildiği, yurtdışında burslu öğrenim gören 59 kişinin öğrencilikle ilişkisinin kesildiği, 14 derneğin, 1 gazetenin, 1 derginin, 13 sağlık kurumunun, 18 vakfın kapatıldığı öğrenildiği. İhraç edilenler arasında 484 akademisyenin bulunduğu ve bunlardan 66’sının Barış İçin Akademisyenlerin “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin imzacısı olduğu bildirildi.

(04/298) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Erciş 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Nisan 2017 günü devam edildi. Yüksekdağ’ın duruşmaya katılmadı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti duruşmayı 7 Temmuz 2017 gününe erteledi.

(04/299) İstanbul’da Engellenen Basın Açıklaması…

Şengal ve Rojava’Ya dönük Türk Hava Kuvvetleri tarafından yapılan hava saldırılarını protesto etmek için HDP İstanbul İl Binası önünde 29 Nisan 2017 günü yapılmak istenen basın açıklamasına polisin izin vermediği öğrenildi.

(04/300) Ankara’da Engellenen Basın Açıklaması…

Şengal ve Rojava’Ya dönük Türk Hava Kuvvetleri tarafından yapılan hava saldırılarını protesto etmek için HDK,  HDP ve diğer kurumlar tarafından 29 Nisan 2017 günü Ankara’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmediği öğrenildi.

(04/301) Ankara’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Oğlunun Cenazesini almak için Tunceli’de açlık grevine başlayan Kemal Gün ile dayanışmak için Ankara Sakarya Caddesi’nde TAYAD’lı aileler tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polisin müdahale ettiği ve 6 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/302) Engellenen Internet Sitesi…

29 Nisan 2017 günü Wikipedia internet sitesine erişimin Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi.

29 Nisan 2017 günü Sendika.org internet sitesine erişimin Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle sendika.org 37. kez engellenmiş oldu.

26 Nisan 2017 günü Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin internet sitesi demokrasi.com sitesine erişimin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle demokrasi.com.  20. kez engellenmiş oldu.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş