Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Ağustos 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/189) Antalya’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Avukat…

29 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, avukat Ahmed Buğra Çelik’in 24 Ağustos 2019 tarihinde evinin önüne park ettiği aracından inip evine gitmeye hazırlandığı sırada, polisler tarafından zorla karakola götürüldüğünü ve polislerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberlerde yer alan ifadelerinde Çelik şunları belirtmektedir: “Saat 00.45’te evimin önüne aracımı park ettim, park halindeyken telefonum çaldı, açtım konuşmaya başladım. Polis camı tıklattı. Ben de camı açtım, polis, ‘Araçtan inin’ dedi. Ben de ‘Ne sebeple memur bey’ diye sordum. Polis, ‘mahallede silah sıkıldığını, benim de park ışıklarım yandığı için aracımı aramak istediğini’ söyledi.  (…) avukat kimliğimi de polise göstererek araçtan indim. (…) Polis buna karşılık ‘Artistlik yapma lan bana. Bu üniformayı çıkarır seni her yerde si…im’ dedi. Ben de küfür ve tehditte bulunmamasını söyledim. ‘Seni tehdit etmiyorum’ dedi. (…) Ben de adını ve amirini sordum şikayet etmek için. O sırada yanımıza gelen daha yaşlıca başka bir polis memuru karın boşluğuma yumruk atarak ‘Sen kimin amirini soruyorsun, gel seni bir gözaltına alayım’ dedi. (…) Başıma vurdular, tekmelediler. Başım polis aracının içindeyken vücudum dışındaydı, bu şekildeyken sürekli vuruyorlardı. O şekilde araca bindirdiler, araçta da ‘Hani avukattın, nerede kaldı senin avukatlık’ dediler.”

Ahmed Buğra Çelik’in maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen bir rapor aldığı ve savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(08/190) Van’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını protesto etmek için 24 Ağustos 2019 tarihinde Van’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan İnsan ve Özgürlük Partisi genel başkan yardımcıları Menice Gülmez ve Murat Bozdemir’in gözaltında işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi. 28 Ağustos 2019 tarihinde bir basın açıklaması düzenleyen Menice Gülmez’in, kameraların olduğu yerde çıplak arama dayatıldığını, başörtüsüne polisler tarafından el koyulduğunu belirttiği, Murat Bozdemir ise polis müdahalesi sırasında fiziksel şiddete maruz kaldığını belirttiği öğrenildi.

(08/191) Mersin’de Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişiler…

29 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde, M. Ç. ve Me. Ç. isimli 2 kişinin Mersin’de kendilerini “Cumhurbaşkanlığına bağlı polisler” olarak tanıtan kişiler tarafından ajanlığa zorlandıkları iddia edildi. Kendisine çeşitli telefon numaralarından “tebligatınız var” şeklinde mesajlar geldiğini dile getiren M. Ç. basında yer alan ifadelerinde şunları belirtmektedir: “Emniyete gittim. Beni yukarıda bir odaya götürdüler ve kapıyı kilitlediler. Onlara ‘Bir tebligat verecekseniz neden kapıyı kilitliyorsunuz’ sorusunu yönelttim. Onlar da siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinde faaliyet gösterenleri sordular. Toplumsal Özgürlük Partisi’ni ve orada çalışan birilerini sordular. Onları tanıdığımı söyledim. ‘Tekrar gidecek misin’ dediler. Tabi ki dedim. Onlar da ‘Eğer tekrar gidersen her şeyden haberimiz olsun, bilgimiz dahilinde olsun’ dediler.”

(08/192) Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine Kayyım Atanmasına Yönelik Protestolara Polis Müdahaleleri…

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını protesto etmek için Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 28 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde yapılan oturma eylemi sonrasında, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Sedat Türlü’nün polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

(08/193) Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine Kayyım Atanması Sonrası Yapılan Operasyonlarda Gözaltına Alınan Kişiler…

19 Ağustos 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atamasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, 28 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Garip Kandemir, HDP Diyarbakır eski İl Eş Başkanı Mehmet Şerif Çamçı ve Kayapınar ilçesi belediye meclisi üyesi İsmail Bardakçı gözaltına alındı.

(08/194) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1023 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 28 Ağustos 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

28 Ağustos 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 28 Ağustos 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(08/195) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Ağustos 2019 tarihinde Urfa’nın Bozova ilçesinde yapılan ev baskınlarında 4 aylık bebekleriyle birlikte gözaltına alınan İpek Şeker ve Zilan Zincirkıran isimli 2 kadının, 28 Ağustos 2019 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Yine Bozova ilçesinde 28 Ağustos 2019 tarihinde yapılan ev baskınlarında ise Osman Kılıç ve Mehmet Kılıç isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 28 Ağustos 2019 tarihinde yapılan ev baskınlarında 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Nuho Ceyran, Osman Akgün, Ahmet Dağtekin, Halil Demir, Kadir Samur ve Mehmet Samur.

(08/196) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

28 Ağustos 2019 tarihinde İstanbul’un Kartal ilçesinde yapılan ev baskınında 3 kişi gözaltına alındı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş