Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29Eylül2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/234) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Yargılandığı Dava…

OHAL sonrası ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için girdikleri açlık grevi sırasında gözaltına alınarak tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve eğitim emekçisi Semih Özakça ile davanın tutuksuz sanığı Acun Karadağ hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ikinci duruşması28 Eylül 2017 tarihinde görüldü. Duruşmada tutuklu sanık Semih Özakça ve tutuksuz sanık Acun Karadağ hazır bulundu. Nuriye Gülmen ise duruşmaya getirilmedi. Gülmen duruşmadan iki gün önce Sincan Cezaevi Hastanesi’nden Ankara Numune Hastanesi yoğun bakım servisine isteği dışında zorla götürülmüştü.  Gülmen’in duruşmaya katılma talebine ilişkin olarak Ankara Numune Hastanesi yetkililerinin “tıbben uygun değil” yanıtı verdiği öğrenildi.

Mahkeme 80 kapasiteli mahkeme salonundaki duruşma için 30 izleyici sınırlaması getirdi. Duruşmayı CHP ve HDP milletvekilleri, insan hakları örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra Veli Saçılık’ın da aralarında olduğu izleyiciler takip etti.

Duruşma salonuna alınmayan ve dışarıda bekleyenlere polisin plastik mermi ile müdahale ettiği bildirildi. Müdahalede 1 kişinin gözaltına alındığı ve daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Duruşmada mahkeme Acun Karadağ ve Semih Özakça’dan 3’er avukat belirlemesini istedi. Bunun savunma hakkına bir saldırı olduğunu belirten Özakça ve Karadağ, böyle bir seçim yapmayacaklarını ifade etti. Mahkeme 3 avukat kısıtlaması ile ilgili itirazı reddetti ve üç avukattan sonra başka bir avukatın dinlenmeyeceğini belirtti.

Duruşmada Semih Özakça savunma yaptı. Acun Karadağ ise Nuriye Gülmen savunma yapmadan savunma yapmayacağını belirtti.

Duruşmada TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı açlık grevlerine yönelik hekim tutumuna ve halen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tarafından sürdürülmekte olan açlık grevine dair tıbbi bilirkişi olarak dinlendi.

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme Gülmen ve Özakça’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı Sincan Cezaevi Kampusu’ndaki bir salonda yapılmak üzere 20 Ekim 2017 tarihine erteledi. Mahkeme ayrıca Berk Ercan’ın SEGBİS ile tanık olarak dinlenmesine, Nuriye Gülme’nin 3 avukatının belirlenmesine, Semih Özakça’nın duruşmada hazır edilmesi için yazı yazılmasına, Nuriye Gülmen’in gerekirse mahkeme salonunda sağlık ekipmanları kurularak duruşmada bulunmasına, bu düzenlemenin de sağlık durumuna engel olması halinde bulunduğu yerde ifadesinin alınmasına karar verdi.

(09/235) Hakkari’deki SİHA Saldırısında Ölen ve Yaralanan Sivil Kişiler…

31 Ağustos 2017 tarihinde Hakkari’nin Oğul köyü yakınlarındaki Kanireş Çeşmesi bölgesinde  SİHA’dan atılan bomba sonucunda 1 kişi ölmüş ve 3 kişi de yaralanmıştı. Olayda kolundan, ayağından ve karnından ağır yaralanan ve 28 gün boyunca hastanede yatan İsmail Aydın’ın taburcu olduğu öğrenildi. Aydın, 29 Eylül 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamasında, olayın olduğu yere piknik yapmak için gittiklerini, yolda Depin Polis Kontrol noktasından geçtiklerini belirtti ve olaydan kısa bir süre önce sivil giyimli 4 kişinin araçla yanlarına geldiğini ve onlara ‘Burası yasak. Burada durmayın dediğini” ve çok kısa bir süre sonra ise bir patlama yaşandığını ekledi.

Aynı olayda yaralanan Musa Tarhan ve İbrahim Sak, tedavileri tamamlanmadan 2 Eylül 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 8 Eylül 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüte yardım ve yataklık etme’ iddiasıyla tutuklanmıştı.

(09/236) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

29 Eylül 2017 tarihinde Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 korucunun öldüğü ve 2 korucunun ise yaralandığı; Hakkari’nin Çukurca ilçesinin karşısında yer alan ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde bulunan Kanimasi bölgesinde çıkan çatışmada 1askerin öldüğü ve 4 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

26 Eylül 2017 tarihinde Hakkari kırsal alanında  havadan ve karadan bombardıman sonucu  3 militanın; 28 Eylül günü Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Adil Beg bölgesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın ve öldüğü öğrenildi.

(09/237) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Eylül 2017 tarihinde basına yansıyan haberlerde, Denizli T Tipi Cezaevi’nde tutulan “örgüt üyesi olmak” gerekçesiyle 12 yıl hapis cezası verilen Halil Yılmaz (26) isminde % 50 zihinsel engelli bulunan bir mahpusun işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddia edildi. Kardeşiyle cezaevinde görüşen ağabey Celal Yılmaz, kardeşinin çırılçıplak soyulduktan sonra işkence yapıldığını ileri sürdü.

Silivri 2 No’lu Cezaevi’nde kalan Mehmet Özdemir’in eşi Betül Özdemir, 29 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan açıklamasında, Mehmet Özdemir ve Mazlum Aslan’ın kaldığı odanın gardiyanlar tarafından basıldığını ve baskın sonrasında 2 mahpusun elleri arkadan kelepçeli şekilde süngerli odaya götürülüp orada darp ve kötü muameleye maruz bırakıldığını ifade etti. Betül Özdemir eşinin yüzünde, ellerinde ve kollarında morluklar olduğunu da belirtti.

Tekirdağ 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde 8 mahpusun kaldığı koğuşu basan gardiyanların mahpusları darp ettiği ve darp sonucu mahpusların yaralandığı, Mert Avcı isimli bir mahpusun ise kasıklarına ve boynuna yediği darbeler neticesinde baygınlık geçirdiği 29 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde iddia edildi.  Darp iddiasıyla ilgili suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

(09/238) Öcalan ile Görüşme Başvurusunun Reddi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 28Eylül 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(09/239) Tutuklanan Belediye Eşbaşkanı…

14 Eylül 2017 tarihinde İzmir’de gözaltına alınan Mardin’in Artuklu ilçesinin Belediye Eşbaşkanı Sevinç Bozan, 28 Eylül 2017 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Sevinç Bozan yerine 13 Aralık 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmıştı.

(09/240) DHKP’C’ye Yönelik Polis Operasyonu…

12 Eylül 2017 ve takip eden tarihlerde gözaltına alınan 12 kişinin 28 Eylül 2017 tarihinde İstanbul’da sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Bahar Kurt, Nagihan Kurt, Ulaş İnci, Selda Özçelik, Deniz Özçelik, Dilek Kaya, Yurdagül Gümüş, Celal Akgün, Abdullah Özgün, Aslıhan Burçaklar, İlyas Argun, Fikret Akar. Bu soruşturma kapsamında 27 Eylül 2017 tarihinde mahkemeye çıkarılan Bergün Varan’ın ablasının da adliyede gözaltına alındığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(09/241) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 28 Eylül 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti. Gözaltına alınanın olmadığı müdahaleler sırasında “zafer işareti” yapan bir kadının kolunun polis tarafından büküldüğü bildirildi.

(09/242) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

28 Eylül 2017 tarihinde Aydın’da aralarında muvazzaf subayların da bulunduğu15 kişinin; Kars’ta 9 kişinin veBursa’da 36 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

28 Eylül 2017 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 98’i muvazzaf ve 19’u meslekten ihraç edilmiş toplamda 117 asker hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bunların yakalanması için 45 ilde operasyonlar yapıldığı bildirildi.

15 Eylül 2017 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da avukatı olan Celal Çelik’in 28 Eylül 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından yurtdışına çıkış yasağı ile serbest bırakıldığı öğrenildi.

25 Eylül 2017 tarihinde Bayburt’ta gözaltına alınan 7 kişiden 5’inin 28 Eylül 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

(09/243) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında 2016 yılında İzmir’de katıldığı bir paneldeki konuşmasında ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Yüksekdağ SEGBİS aracılığıyla bağlanmayı kabul etmediğinden duruşmaya katılmadı. Avukatlar bu davanın Yüksekdağ hakkında  ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava ile birleştirilmesini talep etti. Dosyaların birleştirilmesi talebini kabul eden mahkeme,  duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(09/244) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü, Leyal Birlik, Aycan İrmez ve Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan hakkında “özel güvenlik bölgesini ihlal ettikleri” iddiasıyla Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2017 tarihinde başlandı. Ferhat Encü’nün SEGBİS aracılığıyla bağlandığı ve savunma yaptığı duruşmaya diğer milletvekilleri katılmadı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 25 Ocak 2018 tarihine erteledi.

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik’in  7 Haziran 2015 seçim günü Muş’a bağlı Sungu ve Karaağaç köylerine yaptığı ziyaret sırasında korucuların tehdit ve hakaretlerine maruz kaldığını belirtip, korucular hakkında Muş Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulunduğu öğrenildi. Çelik hakkında 8 Haziran 2017 tarihinde koruculara yönelik yaptığı bir konuşmadaki sözleri gerekçe gösterilerek Muş 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir dava açılmıştı. Çelik bu davada tutuklu olarak yargılanmaktadır.

(09/245) Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya ve 10 belediye çalışanı hakkında 2014 Kobane olayları sırasında Van’da çıkan yangınlara itfaiyenin müdahale etmediği gerekçesiyle Van 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Duruşmada tutuksuz sanıklar hazır bulunurken, Bekir Kaya ise Silivri Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Savunmaların ardından mahkeme, avukatların talebi üzerine, dosyada tanıklık yapan Ticaret Odası Başkanı Necdet Takva ve ESOB eski Başkanı Faruk Alpaslan’ın mahkeme huzurunda ifade vermek üzere zorla getirilmesine karar verdi ve duruşmayı 14 Aralık 2017 tarihine erteledi.

(09/246) Bitlis Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Bitlis Belediye Eş Başkanı Hüseyin Olan hakkında Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 28 Eylül 2017 tarihinde görüldü. Hüseyin Olan duruşmaya Elazığ F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla bağlandı. Savunmaların ardından mahkeme Olan’a ‘örgüt üyesi olmaktan’ 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 25 Kasın 2016 tarihinde tutuklanan Bitlis Belediye Başkanı Hüseyin Olan’ın yerine 27 Kasım 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmıştı.

(09/247) Mardin’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Abdulkadir Turay’ın da aralarında olduğu 9 kişinin  hakkında ‘örgüt üyesi oldukları’ iddiasıyla Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 6 Ekim 2017 tarihine erteledi. Abdülkadir Turay 9 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanmıştı.

(09/248) Artvin’de HES Protestosu Nedeniyle Yargılanan 3 Kişi…

Semra Ìskender, Fethi Ìskender ve Ayla Aydın hakkında Artvin’indeki Kavak HES projesi kapsamında kamulaştırma kararı olmayan arazilere iş makinelerinin girmesini protesto ettikleri için Artvin Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme 3 kişiye de “iş hürriyetini engellemekten” 3 bin TL para cezası verdi ve cezayı erteledi.

(09/249) Aysel Tuğluk’un Annesinin Cenazesinde Yaşananlarla İlgili Açılan Dava…

12 Eylül 2017 tarihinde HDP eski Milletvekili ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesinin İncek Mezarlığı’na defini sırasında çıkan olaylarla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 19 kişi hakkında iddianame hazırlandığı öğrenildi. İddianamede sanıkların ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’, ‘toplantı ve yürüyüş kanununa muhalefet’ ve ‘hakaret’ suçlarından 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmektedir. Olay sırasında orada bulunan polis mensupları hakkında ise takipsizlik kararı verildiği bildirildi.

Olay sonrasında 26 kişi gözaltına alınmış ve bunlardan 3’ü ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’ ve ‘toplantı ve yürüyüş kanununa muhalefet’ iddialarıyla tutuklanmış ve 23 kişi ise, 4’ü adli kontrol şartıyla olmak üzere, serbest bırakılmıştı.

(09/250)Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

FETÖ/PDY nın mahrem imamı olduğu iddia edilen Alpaslan Yiğit hakkında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 28 Eylül 2017 tarihinde görüldü. Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’ndan tutulu bulunan Yiğit, SEGBİS sistemi aracılığıyla duruşmaya katıldı ve savunmasını yaptı.  Mahkeme Yiğit’e ‘örgüt kurmak ve yönetmekten’  15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

12 sanık hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Afyon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 28 Eylül 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 10 sanığı 3 yıl 9 ay ile 9 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı ve 1 sanığın beraatı ile 1 sanığın dosyasının ayrılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca etkin pişmanlıktan yararlanan 3 sanığı adli kontrol şartıyla tahliye etti.

Aralarında Fetullah Gülen’in de olduğu 73 sanık hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 28-29 Kasım 2017 tarihine erteledi.

Aralarında Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem’in de olduğu 28 sanık hakkında 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Mahkemenin Başbakanlığın duruşmaya müdahil olma talebini kabul etmesinin ardından duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve 27 sanık için ‘anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs’, ‘TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ve ‘Hükümeti ortadan kaldırmaya, görevlerini engellemeye teşebbüs’ suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. 1 sanık için ise  ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ suçundan 7,5 yıla kadar hapis cezası istedi. Mahkeme tahliye taleplerinin reddine karar verdi ve duruşmayı 17 Ekim 2017 tarihine erteledi.

Yargılandığı davada hakkında tahliye kararı verilen Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya’nın eşi eski albay Temel Çetinkaya’nın yapılan itiraz üzerine yeniden tutuklandığı öğrenildi.

(09/251) Engellenen Internet Haberleri…

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan tarafından yazılan “Mahrem: Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları” adlı kitap ile ilgili tüm haberler, sosyal medya paylaşımları ve satış linkleri hakkında AKP Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç’in yaptığı başvuru sonucu İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yasaklama kararı alındığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş