Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

03 -05 Şubat 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/038) Afrin’e Yönelik Askeri Operasyon…

2 Şubat 2018 tarihinde Suriye’den atıldığı ifade edilen 2 roketin isabet ettiği Kilis’te 5 sivil kişinin yaralandığı öğrenildi.

2 Şubat 2018 tarihinde Suriye’den atıldığı ifade edilen 6 roketin isabet ettiği Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 2 sivilin yaşamını yitirdiği ve 2’si ağır 16 sivilin ise yaralandığı bildirildi.

Afrin’e yönelik TSK operasyonunu takip eden Anadolu Ajansı muhabiri Sarp Özer, 2 Şubat 2018 tarihinde bulunduğu noktanın yakınına düşen roket ve havan topu mermisi nedeniyle elinden ve bacağından yaralandı.

2 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde Barin Kobani isimli bir YPJ militanı kadının cenazesine ÖSO mensupları tarafından cinsel ve fiziksel işkence yapıldığı ve cenazenin teşhir edildiği iddia edildi. Uluslararası basında çıkan haberlerden Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) söz konusu iddiaya ilişkin olarak ellerine bir videonun geçtiğini açıkladığı öğrenildi. ÖSO’nun iddiaları kabul ettiği ve soruşturma için bir komite kurulacağını açıkladığı öğrenildi.

3 Şubat 2018 tarihinde Afrin’e yönelik askeri operasyon sırasında çıkan çatışmalarda 2 askerin öldüğü; TSK’ya ait bir tanka yönelik roketli saldırıda 5 askerin öldüğü; Kilis Suriye sınır üzerindeki Burseya Dağı eteklerinde bir karakola yönelik saldırıda 1 askerin öldüğü, 1’ i ağır olmak üzere 5 askerin ise yaralandığı bildirildi.

4 Şubat 2018 tarihinde Hatay’ın Hassa ilçesindeki Erol Çavuş Sınır Karakolu’na yönelik saldırıda 2 askerin öldüğü ve 5 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

Başbakan Binali Yıldırım 4 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklamada Afrin ve çevresinden atılan 94 roket veya havan mermisinin Hatay ve Kilis’e düştüğünü, bu saldırılar sonucunda 7 sivilin yaşamını yitirdiğini ve 113 sivilin yaralandığını duyurdu.

(02/039) Afrin Operasyonu’na Tepkilere Yönelik Müdahaleler ve Gözaltılar…

27 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde tek tip elbise uygulaması ile ilgili bildiri dağıtırken gözaltına alınan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Başkanı Pınar Türk, 2 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından Afrin’e yönelik TSK operasyonu ile ilgili basına verdiği röportaj gerekçe gösterilerek tutuklandı. Bildiri dağıtımı sırasında gözaltına alınan 9 kişiden 8’i 28 Ocak 2018 tarihinde serbest bırakılmıştı.

27 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan 2 Halkevi üyesi (Tanya Güyük ve Ergin Çavik) 2 Şubat 2018 tarihinde serbest bırakıldı.

İz Gazetesi’nin İzmir Çankaya’da bulunan bürosu 2 Şubat 2018 tarihinde polis tarafından basıldı.  Gazete bürosundaki aramanın ardından Afrin’e yönelik TSK operasyonu ile ilgili haberler gerekçe gösterilerek gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal gözaltına alındı.  Ümit Kartal, 5 Şubat 2018 tarihinde serbest bırakıldı.

Afrin’e yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen operasyon ile ilgili Bursa’da düzenlenen basın toplantısı nedeniyle 2 Şubat 2018 tarihinde aralarında EMEP Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın’ın ve Bursa Muhalif’in editörü Ozan Kaplanoğlu’nun da olduğu 12 kişi gözaltına alındı. Aynı soruşturma kapsamında HDP İl Eş Başkanı Filiz Ejderoğlu ve Çiçek Yıldız hakkında da gözaltı kararı olduğu fakat bu iki kişinin adreslerinde bulunamamaları nedeniyle gözaltına alınmadıkları öğrenildi. Gözaltına alınanlardan 10’u 4 Şubat 2018 tarihinde serbest bırakıldı. EMEP Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın ve Bursa Muhalif  editörü Ozan Kaplanoğlu ise halen gözaltındadır.

HDP Varto İlçe Eş Başkanı Muzaffer Karakoyun 2 Şubat 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Muzaffer Karakoyun ile ilgili soruşturma kapsamında HDP Varto ilçe binasında da arama yapıldığı bildirildi.

Afrin’e yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen operasyon ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 2 Şubat 2018 tarihinde İzmir’de Halkevi yöneticileri Uğur Göçmüş ve Nizamettin Kılıç gözaltına alındı. Nizamettin Kılıç, ifade işlemlerinin ardından 3 Şubat 2018 tarihinde serbest bırakılırken, Uğur Göçmüş ise 5 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yine 2 Şubat 2018 tarihinde Aydın’ın Söke ilçesinde ise 1 kişi gözaltına alındı.

24 Ocak 2018 tarihinde Antalya’da gözaltına alınan 10 kişi, 6’sı adli kontrol şartıyla olmak üzere 2 Şubat 2018 tarihinde serbest bırakıldı.

İçişleri Bakanlığı 5 Şubat 2018 tarihinde, Afrin’e yönelik TSK operasyonu başladığı tarihten itibaren 449 kişinin soysal medya hesaplarındaki paylaşımlarda ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla ve 124 kişinin ise protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını açıkladı.

(02/040) Karaman’da Polis Tarafından Fiziksel Şiddete Maruz Kalan Kişiler…

3 Şubat 2018 tarihinde basına yansıyan haberlerden Konya Emniyet Müdürlüğü Bosna Hersek Polis Merkezi’nde görevli komiser yardımcısı E.E. ile Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nde görevli özel harekât polisi B.Ş.’nin 28 Ocak 2018 tarihinde Karamanda beraberlerinde iki polis memuru arkadaşları da olmak üzere gittikleri bir lokantada tartıştıkları lokanta sahibi ile bir garsona şiddet uyguladıkları öğrenildi. Haberlerde komiser yardımcısı E.E.’nin “Neden bizimle daha çok ilgilenmiyorsunuz?” diyerek garsonun kulağını çekerek tokatladığı; daha sonra ise lokantanın sahibi Fatih Taşkıran’ı yumrukladığı ve silahını başına doğrulttuğu belirtildi.

Güvenlik kamerasına yansıyan olay sonrasında 4 polis memurunun ifadelerinin alındığı; olaya karışan E.E. ile B.Ş.’ nin haklarında adli ve idari soruşturma başlatıldığı ve Komiser Yardımcısı E.E.’nin silahına el konulduğu öğrenildi.

(02/041) TTB Merkez Konsey Üyelerinin Gözaltına Alınması…

30 Ocak 2018 tarihinde gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi 11 kişiden Sinan Adıyaman, Ayfer Horasan ve Şeyhmus Gökalp, 2 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da çıkartıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aralarında TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel ile Genel Sekreteri Sezai Berber’in de olduğu halen gözaltındaki 8 Konsey Üyesinin ise 5 Şubat 2018 tarihinde mahkemeye sevk edileceği öğrenildi.

(02/042) Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyeleri’nin Gözaltına Alınmasına Yönelik Tepkilere Müdahaleler…

Afrine yönelik TSK müdahalesine ilişkin TTB tarafından yayınlanan bildiriyi sosyal medya aracılığıyla destekleyen ve hesaplarından bu bildiriyi paylaşan 13 kişi 2 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da evlerine yapılan ev baskınları sonrasında gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın danışmanı Songül Akbay, KESK’e bağlı Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Hamit Kurt, KAOS GL aktivisti Ali Erol, Seyri Sokak aktivisti Sibel Tekin, yazar Emek Erez, avukat Kemal Ulusoy, Öğrenci Kolektifi üyesi Aysu Simge’nin de olduğu öğrenildi.

Cumhuriyet gazetesi davasından tutuklu bulunan avukatların serbest bırakılması talebiyle başlatılan ve 1 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde 44.‘sü gerçekleştirilen Adalet Nöbeti’nde TTB’nin bildirisini okuyan avukat Kemal Aytaç’ın da aynı soruşturma kapsamında 2 Şubat 2018 tarihinde evinin polis tarafından arandığı fakat evde olmadığı için gözaltına alınmadığı bildirildi.

TTB Merkez Konsey Üyelerinin gözaltına alınmasını protesto etmek için 2 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Tabip Odası (İTO) ve Sağlık Emekçileri Sendikası’nın (SES) çağrısıyla Çapa İstanbul Tıp Fakültesi hastanesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polisin müdahale ettiği ve açıklamaya katılacak olanları kalkanlarla iterek hastane dışına çıkardığı öğrenildi.

(02/043) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

1 Şubat 2018 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsalındaki bir askeri üsse yönelik saldırıda ağır yaralanan 1 askerin 3 Şubat 2018 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldüğü öğrenildi.

(02/044) Ankara JİTEM Davası…

Ankara JİTEM davasının görülmesine 2 Şubat 2017 tarihinde Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

İddianamede 1993 ile 1996 yılları arasında Ankara ve çevresinde işlenmiş faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman’ın “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada ifade veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Meclis Susurluk Komisyonu raporu ile 1997’de Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev yapan Kutlu Savaş tarafından hazırlanan raporlarda faili meçhul cinayetlerle ilgili bilgilerin bir kısmının o dönem iktidarda olan koalisyon hükümetinde yer alan partilerin liderleri tarafından devlet sırrı oldukları gerekçesiyle rapordan çıkartıldığını belirtti.

Müşteki avukatları dosyada yargılanan sanıklar hakkında ‘insanlığa karşı suç işledikleri’ gerekçesiyle ek iddianame hazırlanmasını talep etti.

Mahkeme ek iddianame hazırlanması talebini reddetti ve duruşmayı 4 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(02/045) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Hasta Mahpus…

Tutulduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde 19 Ocak 2018 tarihinde kalp krizi geçirerek kaldırıldığı Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görmekte olan kalp ve şeker hastası Celal Şeker adlı mahpus 3 Şubat 2018 tarihinde yaşamını yitirdi. Basında yer alan haberlerden Çelel Şeker’in “cezaevinde kalamaz” ve “yüzde 96 ağır özür” raporuna rağmen tahliye edilmediği öğrenildi.

(02/046) Cezaevinde Kendini Yakan Mahpus…

2 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ F Tipi Cezaevi’nde kalan Vedat Özer isimli bir mahpusun cezaevindeki hak ihlallerini baskılara ve tek tip elbise uygulamasına karşı kendini yaktığı öğrenildi. Vedat Özer’in annesi Raziye Özer, basına yansıyan açıklamasında, oğlunun Elazığ Araştırma Hastanesi’ne kaldırdığını fakat tedavi edilmeden cezaevine geri getirildiğini belirtti.

(02/047) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Bolu T Tipi Cezaevi’nden Manisa E Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 5 mahpusun sevk sırasında fiziki şiddete maruz kaldığı öğrenildi.

3 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde İskenderun T Tipi Cezaevi’nde kalan yakınlarını ziyarete gelenlerin görüş sırasında Kürtçe konuşmasının yasak olduğu gerekçe gösterilerek gardiyanlar tarafından engellendiği iddia edildi. Konuyla ilgili gazetecilerin soruları üzerine cezaevi idaresinin iddiaları yalanladığı bildirildi.

(02/048) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

3 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’daki Taksim Meydanı’Nda tek tip elbise uygulamasına karşı eylem yapan TAYAD üyesi 2 kişi (Cemile Temizkalp ve Sakine Aslan) gözaltına alındı.

(02/049) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 2 Şubat 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun da aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile birlikte ailelerin 11 Eylül 2016 tarihinden itibaren yaptıkları görüşme başvuruları 62. kez reddedilmiş oldu.

(02/050) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2,3 ve 4 Şubat 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

2 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Alev Şahin, Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu, Eyüp Aksoy ve Engin Karataş) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

3 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 8 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

4 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Acun Karadağ, Alev Şahin, Serdar Başçetin ve Engin Karataş) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Serdar Başçetin, Alev Şahin, Erdoğan Canpolat ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 2,3 ve 4 Şubat 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 30 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/051) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

2 Şubat 2018 tarihinde Siirt’te HDP Siirt il yöneticisi Zeki Celepkulu, Batman’da DBP üye ve yöneticisi 4 kişi (DBP Parti Meclisi üyesi Abdulbari Karaağaç, DBP il yöneticisi Halit Ergin ve DBP üyeleri Necla Akkurt ile Suriye Demirkılıç) gözaltına alındı.

(02/052) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel ve İmam Taşçıer hakkında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında katıldıkları bir televizyon programında yaptıkları konuşmalar nedeniyle Diyarbakır 12 Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede 3 milletvekilinin ‘devlet büyüklerine hakaret’, ‘kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’ ve ‘Türk Milletini, Cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni alenen aşağılama’ iddialarıyla 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Duruşma, hakimin izinli olması nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

(02/053) “İstanbul KCK Ana Davası”

Barış ve Demokrasi Partisi üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu 205 kişi hakkında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 16 Mart 2018 tarihine erteledi.

(02/054) Hatay’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılmış Dihaber muhabiri Erdoğan Alaymut ile Nuri Akman hakkında ‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme’ ve ‘örgüte üye olmak’ iddialarıyla Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Şubat 2018 tarihinde başlandı. Davanın tutuklu sanığı Erdoğan Alaymut duruşmaya SEGBİS aracılığıyla Samsun Bafra T Tipi Cezaevinden katıldı.

Duruşmada Alaymut, gazetecilik faaliyetleri gerekçe gösterilerek kendisine yöneltilen suçlamalara ilişkin savunma yaptı. Daha sonra İskenderun Çevre Koruma Derneği üyesi Ercüment Kimyon tanık olarak ifade verdi ve Alaymut’un gazeteci olarak kendisinden defalarca çevre ve kent sorunları konusunda görüş aldığını belirtti. Davanın tutuksuz sanığı Nuri Akman ise savunmasında gözaltında işkence gördüğünü, avukatı ile görüşme talebinde bulununca da bayılıncaya kadar dövüldüğü belirtti.

Savunmaların ardından mahkeme Alaymut’un tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 25 Nisan 2018 tarihine erteledi.

Erdoğan Alaymut ve Nuri Akman, 14 Temmuz 2017 tarihinde haber takibi için bulundukları Antep sınır hattında  gözaltına alınmış; Erdoğan Alaymut 27 Temmuz 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(02/055) Diyarbakır’da Yargılanan Gazete Çalışanları…

KHK ile kapatılmış Azadiya Welat gazetesi çalışanı 12 kişi hakkında ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ iddiasıyla Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Şubat 2018 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 28 Mart 2018 tarihine erteledi.

(02/056) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

2 Şubat 2018 tarihinde 2011 yılında yapılan polislikten komiserliğe geçiş sınavı ile ilgili Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 40 kişinin yakalanması için 27 ilde yapılan operasyonlarda 21 kişi; Bolu merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde yapılan operasyonlarda 12’si muvazzaf asker 14 kişi; Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına çıkma girişiminde bulunduğu iddia edilen 9 kişi; İstanbul’da ‘ByLock kullanmak’ iddiasıyla haklarında gözaltı kararı çıkartılmış 52 kişiden 23’ü; İzmir’de yürütülen iki ayrı soruşturmada aralarında KHK ile kapatılmış Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu ile İzmir Genç İş Adamları Derneği’ni eski yöneticilerinin de olduğu toplam 18 kişi gözaltına alındı.

3 Şubat 2018 tarihinde Kütahya’da hakkında gözaltı kararı olan 1 kişi gözaltına alındı.

3 Şubat 2018 tarihinde Samsun’un Salıpazarı ilçesinde gözaltına alınan 13 kişiden 5’i aynı gün içerisinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 8 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

Manisa’da gözaltına alınan 10 kişiden 4’ü 2 Şubat 2018 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘ByLock kullandıkları’ iddiasıyla tutuklandı; 6 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/057) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

10’u tutuklu Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görevli 44 polis hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 5 polis memuru hakkında yakalama kararı çıkartılmasına, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 28 -29 Mart 2018 tarihine erteledi.

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Özel Hava Alay Komutanlığı’ndaki eylemlerle ilgili 27 kişi hakkında Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan 14 sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile, 7 sanığı müebbet hapis cezası ile ve 1 sanığı ise 12 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 11 sanığın ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme savcılık mütalaasında beraatları istenen 5 sanığın dosyasını ise el konulan dijital materyallerin incelemesi sürdüğü gerekçesiyle ayırdı.

(02/058) Furkan Vakfı’na Kayyım Atandı…

2 Şubat 2018 tarihinde Adana Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na kayyum atandı. Furkan Vakfı’na yönelik ‘vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü’ iddialarıyla açılan soruşturma kapsamında 30 Ocak 2018 tarihinde aralarında vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul’un da olduğu 25 kişi gözaltına alınmıştı. Ayrıca vakfın faaliyetleri Adana Valiliği tarafından geçici olarak durdurulmuştu.

(02/059) Erişimi Engellenen İnternet Siteleri…

3 Şubat Ocak 2018 tarihlerinde Jinnews Haber Ajansı’nın internet sayfalarına erişimin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi.  Son engelleme kararları ile birlikte, Jinnewes haber ajansına erişim ise 7. Kez engellendiği bildirildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş