Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Ekim 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/020) Şırnak’ta Yargısız İnfaz İddiası…

24 Temmuz 2017 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada Cuma İmen isimli bir militanın sağ yakalandığı ve daha sonra güvenlik güçleri tarafından infaz edildiği 2 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde iddia edildi. Cuma İmen’in yakalandıktan sonra kollarından tutan iki asker arasında görüntülerinin olduğu bildirildi. Basında yer alan haberlerde 33 saniyelik kayıtta bir askerin “Devletin, askerin teslim olduğun halde sana bir zararı oldu mu?” dediği ve Cuma İmen’in “dövüyorlar beni” yanıtı vermesi üzerine de aynı askerin kamerayı kapattırdığı ifade edilmektedir. Cuma İmen’in cenazesinin ailesine verilemediği ve konuyla ilgili yetkililer tarafından aileye bir açıklama yapılmadığı öğrenildi.

(10/021) Silvan’da Saldırıya Uğrayan Uzman Çavuş…

3 Ekim 2017 tarihinde görevli olduğu Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde özel aracından indiği sırada kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahlı saldırısı sonucu ağır yaralanan uzman çavuş Mehmet Kızıl’ın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

 (10/022) Nusaybin’de Bulunan Cenaze…

2 Ekim 2017 tarihinde Nusaybin’de sokağa çıkma yasağının hala devam ettiği Fırat Mahallesi’nde, hafriyat çalışmaları sırasında bir cenaze bulunduğu ve cenazenin otopsi işlemleri için Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği öğrenildi.

(10/023) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, ‘Örgüt üyesi olduğu’ iddiasıyla tutuklanan ve 4 aydır Şakran Çocuk Cezaevi’nde tutulan Y.Ü (17) isimli bir çocuğun kaldığı koğuşun girişinde “terörist” denilerek adli suçlardan yargılanan mahpusların fiziki saldırısına uğradığı,  bu sırada bir gardiyanın da onu duvara fırlattığı ve bu suretle kaşının açılmasına neden olduğu öğrenildi. Ü.’nün vücudunda darp izlerinin ve morlukların olduğu belirtildi.

Bursa H Tipi Cezaevi’nde kalan KHK ile kapatılmış DİHA muhabiri Emrah Çaçan, 2 Ekim 2017 tarihinde basına yansıyan mektubunda, mahpusların ayakta sayım vermeye zorlandığını, bunu kabul etmeyen mahpuslara disiplin cezası verildiğini,  aileleri tarafından gönderilen kitapların kendilerine teslim edilmediğini ve Cumhuriyet, Evrensel ve BirGün gazetelerinin mahpuslara verilmediğini ifade etti.

Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Rıdvan Tanış isminde bir hasta mahpusun elleri kelepçeli bir vaziyette diş ameliyatı olduğu 3 Ekim 2017 tarihinde basına yansıyan haberlerden öğrenildi.

(10/024) Ayşe Öğretmen Davası…

8 Ocak 2016 tarihinde telefonla bağlandığı bir televizyon programında “Çocuklar ölmesin” diyen öğretmen Ayşe Çelik hakkında Bakırköy 2. Ağır Ceza mahkemesi tarafından “örgüt propagandası yapmak’ suçundan verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası 2 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onandı.  Aynı davada yargılanan program yapımcısı ve Çelik’in ifadelerine katıldıklarını beyan edip kendini ihbar eden 38 kişi ise beraat etmişti.

(10/025) Hakkari’de Yargılanan Polis Memuru…

8 Ekim 2016 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Kobra tipi bir zırhlı araçtan açılan ateş sonucu Serhat Buldan, Rahmi Safhalı, Necdet İşözü ve Aydın Tümen isimli 4 kişinin ölümü ve 2 kişinin yaralanmasıyla ilgi polis memuru İlyas Mekikli hakkında Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. İddianamede polis memuru Mekikli’nin ‘taksirle adam öldürme’ suçundan 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılması isteniyor. Tutuklu sanık Mekikli Erzincan T Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Zırhlı araca ilişkin bilirkişi raporu istenen ASELSAN ve TUBİTAK’ın  cevaben mahkemeye bilirkişilik yapacak uzmanları olmadığı yönünde bir yazı yazdığı bildirildi. Sanık savunması ve müşteki avukatların beyanlarının ardından mahkeme, Mekikli’nin tahliyesine karar verdi ve duruşmayı Aralık 2017 tarihine erteledi.

(10/026) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2 Ekim 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti. 13.30’da yapılan basın açıklamasına yönelik müdahale esnasında polisin açıklamaya katılanların açtığı pankartı yırttığı bildirildi. 18.00’deyapılan basın açıklamasına dönük müdahalede ise, polisin açıklamaya katılanlara yakın mesafeden biber gazı sıktığı ve Mehmet Dersulu isminde bir kişiyi darp ederek gözaltına aldığı öğrenildi.

(10/027) Mersin’de Gözaltına Alınan Avukatlar…

3 Ekim 2017 tarihinde Mersin’de,  İHD Mersin Şube Sekreteri Av. Özgür Çağlar ile Av. Mehmet Altundaş, Av. Bedir Kuran, Av. Ali Bozan, Av. Rıza Oğuz ve Av. Sebahat Gençtarih’e ait ev ve büroların polis tarafından basıldığı öğrenildi. Baskınlar sonrasında avukatlardan Sebahat Gençtarih, Bedir Kuran ve Ali Bozan’ın gözaltına alındığı; adreslerinde bulunamayan Özgür Çağlar, Mehmet Altundaş ve Rıza Oğuz hakkında ise gözaltı kararı olduğu bildirildi.

(10/028) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

2 Ekim 2017 tarihinde Çanakkale merkezli bir soruşturma kapsamında 11 kişinin; Elazığ merkezli bir soruşturma kapsamında 20 kişinin ve Mersin’de ise örgüte finansman sağladıkları iddiasıyla 29 iş insanının gözaltına alındığı öğrenildi.

2 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da ByLock kullandıkları iddiasıyla 36 kişi hakkında gözaltı kararı alındığı ve bunların yakalanması için operasyonlara başlandığı bildirildi.

28 Eylül 2017 tarihinde Aydın merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 15 kişiden 8’inin 2 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi. 7 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

22 Eylül 2017 tarihinde Kocaeli merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 23 kişiden 8’inin çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi. 15 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(10/029) Diyarbakır’da Yargılanan Kişiler…

İş insanı ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Meclis Başkanı Celalettin Birtane hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 2 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Celalettin Birtane duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Birtane’nin tutuksuz yargılanmasına karar vererek duruşmayı Ocak 2018 tarihine erteledi.

(10/030) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

6’sı tutuklu 13 asker hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında İstanbul’daki Türk Telekom binasını ele geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Son savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar eski albay Nurullah Zeki Atmaca ile eski yarbay Birol Keskinkılıç’ı ‘Anayasal düzeni ortandan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme tutuklu sanıklar eski yarbay Cem Doygun, eski astsubaylar Muhammet Mustafa Çelik, Serdar Uzel ve uzman erbaş Murat Karataş’a aynı suçtan verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını müebbet hapse indirdi. Mahkeme tutusuz sanıklar hakkında ise beraat kararı verdi.

(10/031) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Ankara Valiliği 2 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde park, bahçe ve umuma açık alanlarda açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, konser vb. tüm etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

Ankara Valiliği 25 Eylül 2017 tarihinde yaptığı önceki bir açıklamasında Çankaya ilçesi dahilindeki tüm merkezi kavşak, cadde, sokak ve parklarda yüksek sesle ve çevreyi rahatsız edici şekilde şarkı, türkü söylenerek ve slogan atılarak toplantı, basın açıklaması vb eylemler yapılmasını yasaklamıştı.

(10/032) Engellenen Internet Haberi…

İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yılmaz’ın katıldığı bir programda sarf ettiği “6 yaşındaki çocukla da evlenilebilir” şeklindeki sözleriyle ilgili Evrensel ve Cumhuriyet gazeteleri ile T24 haber sitesinin internet sayfalarında yer alan haberlere erişimi 2 Ekim 2017 tarihinde engelledi ve içeriğin kaldırılması yönünde bir karar aldı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş