Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Kasım 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/033)Diyarbakır’da Yargısız İnfaz İddiası…

3 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bir eve düzenlenen operasyon sırasında çıkan çatışmada 1 polis ile YPS militanı olduğu iddia edilen 1 kişinin öldüğü ve 10 polisin yaralandığı öğrenildi. Operasyon yapılan evde eşi ve üç çocuğu ile birlikte yaşayan Murat Çelik isimli kişinin yaralı halde iken infaz edildiği iddia edildi.

Bir görgü tanığı, basına yansıyan açıklamasında olayla ilgili olarak şunları belirtti: “Eve önce baskın yapıldı. Çatışma çıktı ve kapıyı zorla açtılar. Her tarafa keskin nişancılar yerleştirildi. Evdeki kişinin balkona çıktığını gördük. Yaralıydı ve her tarafı kan içindeydi ellerini havaya kaldırdı. Hemen ardından bir polis balkona çıktı, biz teslim alacağını sanıyorduk. O anda elleri havada olan kişiye ateş ederek infaz etti.”

Diyarbakır Valiliği yaptığı açıklama ile bu olayın ardından devam eden operasyonlar sonucu 8 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Ayrıca Murat Çelik’in annesinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/034) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

2 Kasım 2017 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde HPG militanlarının açtığı ateş sonucu ağır yaralanan 1 askerin 3 Kasım 2017 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldüğü öğrenildi.

(11/035) Karabük’te Polis Tarafından Sokakta Darp Edilen Kişiler…

23 Ekim 2017 tarihinde Karabük’te, Zahit Yarar (56) isimli kişinin eşi ve 2 oğlu ile birlikte sokak ortasında polis tarafından ağır biçimde dövüldüğü bir görgü tanığının cep telefonu ile çektiği görüntülerin 2 Kasım 2017 tarihinde basına yansımasıyla öğrenildi. Zahit Yarar’ın polisler hakkında suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

(11/036) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

3 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ödemiş T tipi Cezaevi’nde hastaneye sevk edilen hasta mahpusların ikinci bir kelepçe ile askerlerin kollarına kelepçelendiği ve bunu kabule etmeyen mahpusların hastaneye götürülmediği öğrenildi.

3 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde hastane ve mahkemeye gidişi gelişlerde mahpusların araçlar içinde tek kişilik bölmelere konulduğu ve bunu kabul etmeyen mahpusların hastane ve mahkemeye götürülmediği öğrenildi.

3 Kasım 2017 tarihinde basına yansıyan haberlerde, Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde Hıdır Bakır isimli bir mahpusun darp edilerek süngerli odaya konulduğu iddia edildi.

(11/037) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları İbrahim Bilmez, Faik Özgür Erol ve Ebru Günay tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 2 Kasım 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 701. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 3 Kasım 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun da aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(11/038) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

2 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Sultan Aydoğdu ve İlker Işık) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu 5 kişinin (Veli Saçılık, Turgut Türksoy, Simge Aksam, İlker Işık ve Mustafa Keçeli) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre 2 Kasım 2017 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Müdahaleler sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını da engellediği öğrenildi. Basında yer alan haberlerden saat 18.00’daki müdahale sonrası gözaltına alınanlara ayrıca Kabahatler Kanunu’na muhalefet etmekten toplam 1135 TL para cezası kesildiği öğrenildi.

(11/039) Nuriye Gülmen ve Semih Özkaka’ya Destek İçin Açlık Grevinde Olan Üniversite Öğrencisi Gözaltına Alındı…

Nuriye Gülmen ve Semih Özkaka’ya destek için 29 Ekim 2017 tarihinde 20 günlük açlık grevine başlayan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi Ceren Öztemiz’in 2 Kasım 2017 tarihinde kalmakta olduğu öğrenci yurdundan gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/040) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

1 Kasım 2017 tarihinde Osmaniye’de gözaltına alınan aralarında HDP Osmaniye İl Yöneticisi Kamuran Barak’In da olduğu 5 HDP üyesinden 3’ünün (Kamuran Babrak, Abdullah Turan, Özkan Aktaş) 2 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. 3 Kasım 2017 tarihinde mahkemeye sevk edilen Birsen Karataş’ın ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandığı, Abdülmecit Caymak’ın ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

Urfa’da gözaltına alınan 11 kişiden 4’ünün 2 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandığı, 2’si yurtdışı yasağı şartı ile olmak üzere 7 kişinin ise serbest bırakıldığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Kemal Baysan, Yasin Pişkin, Hasan Karakurt, Mahmut Uygurlar.

Aydın’da gözaltına alınan Ş.M. isminde bir kişinin 2 Kasım 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

3 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da HDP Ankara İl Yöneticisi Ayfer Balıkçı ile BES eski Genel Sekreteri Davut Balıkçı’nın evlerine yapılan baskında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla gözaltına alındığı bildirildi.

3 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bir eve yapılan baskında isimleri öğrenilemeyen 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/041) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Selma Irmak’ı örgüt üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmak suçlarından 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve Irmak’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Selma Irmak 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

(11/042) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Davalar…

Yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’nın da aralarında olduğu 8 kişi hakkında Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Bekir Kaya SEGBİS aracılığıyla kaldığı cezaevinden duruşmaya bağlandı ve savunma yaptı. Duruşmada tanık olarak ifade veren Mervan Ural ismindeki bir kişi, gözaltında kendisine zorla ifade imzalattırıldığı için önceki beyanlarını kabul etmediğini söyledi. Mahkeme Bekir Kaya’nın tutukluluk halinin devamına diğer tutuklu sanık Neriman Uyar’ın ise adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 20 Şubat 2018 tarihine erteledi. 17 Kasım 2017 tarihinde gözaltına alınan ve 18 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Bekir Kaya’nın yerine 17 Kasım 2016’da Van Valisi İbrahim Taşyapan kayyım olarak atanmıştı.

(11/043) İstanbul’da Yargılanan Yazar…

Yazar Hamide Yiğit hakkında kaleme aldığı “Tekmili Birden IŞİD: El Kaide’den IŞİD’e Amerika İçin Cihat” isimli kitapla ilgili olarak ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Kasım 2017 de görüldü. Savunmaların ardından mahkeme Hamide Yiğit’in beraatına karar verdi.

(11/044) ‘Atatürk’e Hakaret Etmek’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Hasan Akar hakkında ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret etmek’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ suçlarında verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasının İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi tarafından bozulduğu 3 Kasım 2017 tarihinde öğrenildi. Bozma kararı ile birlikte Akar’ın tahliyesine de karar verildiği bildirildi.

(11/045) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

2 Kasım 2017 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 14 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı verilen 60 kişiden 20’sinin; Kocaeli merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde düzenlenen operasyonlarda 23 askerin; Ankara’da 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski Akkuş ilçesi Kaymakamı Hüseyin Atilla’nın 2 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

Sivas’ta gözaltına alınan 21 kişiden 8’inin 2 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı ve 13 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/046) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

14.Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 1. Tank Tabur’unda görevli 15’i tutuklu 40 sanık hakkında Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme eski teğmen Üzeyir Ayten’i, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçundan müebbet hapis cezası ile ve diğer 10 sanığı ise 18 yıl 9 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Mahkeme 29 sanığın ise beraatına karar verdi.

Esra Akay isimli eski bir dershane öğretmeni hakkında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Kasım 2017 tarihinde görüldü.  Mahkeme Esra Akay’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve tahliyesine karar verdi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş 3’ü tutuklu 5 eski polis memuru hakkında Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Kasım 2017 tarihinde görüldü.  Mahkeme 3 tutuklu sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 5 ay 3 gün ile 8 yıl 1 ay 6 gün arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Mahkeme 2 sanığın ise beraatına karar verdi.

İş insanı Halil Benli hakkında Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Kasım 2017 tarihinde görüldü.  Mahkeme Halil Benli’yi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski öğretmen Şeref Çolak hakkında Kahramanmaraş 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Kasım 2017 tarihinde görüldü.  Mahkeme Şeref Çolak’ı ‘örgüte yardım etmek’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Eski Bursa Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş’un da aralarında olduğu 13’ü tutuklu 15 sanık hakkında Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Kasım 2017 tarihinde devam edildi.  Savunmaların ardından mahkeme 1 sanığın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Erdal D. isminde eski bir emniyet müdürü hakkında Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Erdal D.’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin eski Başkanı Murat Aslan hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ve tanık ifadelerinin ardından mahkeme Murat Aslan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 18 Aralık 2017 tarihine erteledi.

 

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş