Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

03 Nisan 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

 (04/007) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

2 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 29 Mart 2018 tarihinde Diyarbakır’ın kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(04/008) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

“FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında tutuklanan, KHK ile meslekten ihraç edilen eski HSYK 1. Daire üyesi Teoman Gökçe’nin 2 Nisan 2018 tarihinde tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nde kalp krizi geçirdiği ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(04/009) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde kalan Mehmet Emin Vural isimli bir mahpusun 28 Mart 2018 tarihinde İŞİD’li bir mahpusla aynı araca konulduğu ve araç içinde İŞİD’li mahpusun Emin Vural’a saldırdığı iddia edildi. Haberde İŞİD’li mahpusun kelepçelerinin gardiyanlar tarafından çözüldüğü ve  Mehmet Emin Vural’ı hedef gösterdikleri belirtilmektedir.

2 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Isparta E Tipi Cezaevi’nde yapılan bir arama sırasında HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Tek tip kıyafet giymektense kefen giyeriz” sözlerinin yer aldığı gazete kupürünü Cengiz Akkaya isimli bir mahpusun yatağının altında bulan gardiyanların Demirtaş ve ailesine yönelik hakaret içeren ağır sözler söylediği, buna tepki gösteren Cengiz Akkaya’nın gardiyanların fiziki müdahalesine maruz kaldığı öğrenildi. Yaşananlar sonrasında açılan disiplin soruşturması neticesinde Cengiz Akkaya’ya 11 gün hücre cezası verildiği bildirildi.

(04/010) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

Hasta mahpus Özlem Demirci’nin, yüksek oranda kanser riski taşıdığı için 6 ayda bir ilaçlı MR ve 3 ayda bir kan kontrollerinin yapılması gerekmesine rağmen, tutuklandığı 8 Kasım 2017 tarihinden bu yana tetkik ve kontrollerinin yapılmadığı 2 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

 (04/011) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2 Nisan 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

2 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu, Gülnaz Bozkurt ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 2 Nisan 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/0012) Ankara’da Kapatılan Halkevi Şubeleri…

Halkevlerinin Keçiören, Batıkent ve Seyran Umut Şubeleri ve Ethem Sarısülük Kütüphanesi Ankara Valiliği tarafından 1 Nisan 2018 tarihinde mühürlenmişti. Aynı gün içinde Keçiören Halkevi’ndeki mühür polis tarafından yanlış işlem yapıldığı gerekçesi ile söküldü ve sadece bina içindeki atölye odası mühürlendi.

2 Nisan 2018 tarihinde polis bir kez daha Keçiören Halkevi’ni tamamen mühürlemek için geldi. Mühürleme işlemi sırasında polisin içeride bulunan 5 Halkevi üyesini gözaltına aldığı ve karar defterine el koyduğu öğrenildi. Ayrıca gözaltına alınanlardan birinin parmağının kırıldığı iddia edildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(04/0013) Gözaltına Alınan ve Tutuklanan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

2 Nisan 2018 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinden İdil ilçesine giden DBP Silopi İlçe Eş Başkanı Bişeng Mete’nin aracı polis tarafından durduruldu ve araçta bulunan 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 4 kişinin Cizre Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(04/0014) İzmir’de Düğünde Gözaltına Alınan Sanatçı…

2 Nisan 2018 tarihinde İzmir’in Narlıdere ilçesinde yapılan bir sokak düğününü basan polis düğünde şarkı söyleyen 2 müzisyeni gözaltına aldı. Gözaltı gerekçesinin Kürtçe şarkılar ve şarkılar sırasında yapılan zafer işareti olduğu bildirildi. Gözaltına alınan 2 kişi polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(04/015) İzmir’de Pazarcıların Eylemine Polis Müdahalesi…

2 Nisan 2018 tarihinde İzmir’de Özkanlar Pazarı’nın belediye kararı ile kapatılmasını protesto etmek için Konak’ta İzmir Büyük Şehir Belediyesi önünde eylem yapan pazar esnafına polis biber gazı ile müdahale etti ve 2 kişiyi gözaltına aldı.

(04/016) İstanbul’da Kızıldere Anmasında Gözaltına Alınan Kişiler…

1 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Kızıldere anması nedeniyle gözaltına alınan Kurtuluş Partisi üyesi 12 kişi 2 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/017) Hakkari’de Gözaltına Alınan Kişi…

Hakkari Valiliği 3 Nisan 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile ‘örgüt üyesi olma’ iddiası ile aranan 1 kişinin 02.04.2018 tarihinde Şemdinli İlçesi Derecik Beldesi Yeşilova Köyü kırsalı sınır hattında gözaltına alındığını duyurdu.

(04/018) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

2 Nisan 2018 tarihinde Bolu merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 1’i binbaşı, 3’ü üsteğmen ve 2’si astsubay olmak üzere 6 kişi; Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 38 ilde düzenlenen operasyonlarda 15 muvazzaf asker; Hacettepe Teknokent ile ilgili soruşturma kapsamında Ankara’da 18 kişi gözaltına alındı.

(04/019) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski öğretmen Münir Cengiz hakkında Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Münir Cengiz’i ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

KHK ile kapatılmış Ufuk Sağlık Sen’in Kırşehir temsilcisi Mehmet Saray hakkında Kırşehir  Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Saray’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/020) Mersin’de Tüm Etkinliklerin Yasaklanması…

Mersin Valiliği 3 Nisan 2018 tarihinde yapılacak Akkuyu Nükleer Güç Santralının temel atma töreni öncesinde 2 Nisan 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile 3 Nisan 2018 saat 19.00’a kadar il genelinde park, bahçe, cadde ve umuma açık alanlarda ve kapalı yerlerde temel atma töreni ile ilgili toplanma, basın açıklaması, stant açma, açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, bildiri dağıtma, çadır kurma vb. her türlü etkinlik ile Mersin ve diğer illerden protesto amacıyla gelecek olan grupların Büyükeceli Mahallesine giriş çıkışlarının yasaklandığını duyurdu.

(04/021) Hakkari’de Tüm Etkinliklerin Yasaklanması…

Hakkari Valiliği 2 Nisan 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren 2 Mayıs 2018 tarihi de dahil olmak üzere 30 gün boyunca yapılacak miting, basın açıklaması, açık ve kaplı yer toplantısı ile gösteri yürüyüşlerinin izne bağlandığını; oturma eylemi, açlık grevi, çadır kurma, stant açma vb. eylem ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş