Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Temmuz 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/037) Ağrı’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Belediye Eş Başkanı…

2 Temmuz 2019 tarihinde Ağrı’nın Diyadin ilçesinde Belediye binası girişinde kurulan polis kontrol noktasında, belediye makam şoförünün polisin fiziksel şiddetine maruz kalmasına müdahale eden Belediye Eş Başkanları Evren Demir ve Betül Yaşar’ın ters kelepçelenerek yere yatırıldıkları ve daha sonra polisin fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi. Evren Demir’in başına aldığı darbeler sonucu hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Basında yer alan haberlerde, daha sonra Belediye binasına gelen polisin güvenlik kamerası kayıtlarına el koyduğu, kendilerinden kayıtların alınmasına dair resmi yazı isteyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’e “savcının şifahen talimatı olduğu” cevabını verdiği belirtildi.

Olayla ilgili 3 Temmuz 2019 tarihinde bir açıklama yapan Diyadin Kaymakamlığı, iddiaları yalanladı ve kamera görüntülerinin Cumhuriyet Başsavcısı’nın talimatıyla muhafaza altına alındığını belirtti.

(07/038) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Lokman Aslan isminde bir mahpusa, kaldığı koğuşta yapılan arama sırasında bulunan bir yazı gerekçe gösterilerek 11 gün hücre ve 1 yıl görüş hakkının kısıtlanması cezası verildiği öğrenildi. Haberde cezanın gerekçesi olan yazının hiçbir yerde yayınlanmadığı belirtildi.

(07/039) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 966 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

2 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 2 Temmuz 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler aynı gün içinde serbest bırakıldılar.

(07/040) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 4 akademisyen (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Derya Fırat Şannan ve Yrd. Doç. Dr. Adil Emre Zeytinoğlu ile Bilgi Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Tuğçe Erçetin ve Öğr. Gör. Zeynep Altok) hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 2 Temmuz 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Adil Emre Zeytinoğlu, Tuğçe Erçetin ve Zeynep Altok hakkında açılan davaların duruşmalarını 27 Kasım 2019 tarihine; Derya Fırat Şannan hakkında açılan davanın duruşmasını ise 28 Kasım 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Kadir Has Üniversitesi’nden Arş Gör. Gizem Sayın, Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ertuğrul Uzun) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 2 Temmuz 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme 2 duruşmayı da 17 Ekim 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Meltem Toksöz hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Temmuz 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme davanın aynı mahkemede görülmekte olan diğer akademisyen davaları ile birleştirilmesine karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması 5 Kasım 2019 tarihinde görülecek.

Aynı gerekçe ile Bilgi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Nazım Hikmet Richard Dikbaş hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Temmuz 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 26 Kasım 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Ankara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Barış Ünlü hakkında Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Temmuz 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme yetkisizlik kararı vererek davayı İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

(07/041) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan hakkında internet sitesinde yer alan haberlerde Fethullah Gülen ile ilgili yorumlar gerekçe gösterilerek Fethullah Gülen’in avukatlarının şikayetiyle İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Temmuz 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Barış Pehlivan’ı internet ortamında yapılan yayınları düzenleyen 5651 Sayılı Kanun’un 9/4 nolu maddesine dayanarak 5 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını ertelemedi.

(07/042) Nihat Kazanhan Davası…

14 Ocak 2015 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde Nihat Kazanhan (12) adlı çocuğun polisin açtığı ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili olarak Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, sanık özel harekât polisi Mehmet Nurbaki Göçmez’e ‘haksız tahrik altında olası kast ile öldürme’ suçundan verilen 13 yıl 4 ay hapis cezası 2 Temmuz 2019 tarihinde Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onandı.

(07/043) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

2 Temmuz 2019 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 18 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 26 kişi; Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 25 ilde düzenlenen operasyonlarda 15 kişi; Ankara’da yapılan ev baskınlarında 22 kişi gözaltına alındı.

2 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 40 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği ve bu kişilerin yakalanması için 15 ilde operasyonlar düzenlendiği öğrenildi.

(07/044) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay eski üyesi Mehmet Arı hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Temmuz 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Arı’yı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 13 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Yargıtay eski üyesi Zekeriya Erdoğan hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Temmuz 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Zekeriya Erdoğan’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Yargıtay eski üyesi Ramazan Bayrak hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Temmuz 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Ramazan Bayrak’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(07/045) Ankara’da Bursları Kesilen Üniversite Öğrencileri…

2 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 10 Mayıs 2019 tarihinde ODTÜ’de yapılan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan öğrencilere verilen burs ve kredilerin Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün yazısı üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından kesildiği öğrenildi.

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş