Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 – 31 Ağustos 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/199) AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in Cumartesi Anneleri ile İlgili Açıklaması…

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin 29 Ağustos 2018 tarihindeki MYK toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda yaptığı eyleme ile ilgili olarak şunları belirtti: “Buranın gittikçe terör propaganda merkezi haline dönüşmesi sonucunda, bu önlemleri almamız gerekmiştir. Bu (…) terör gruplarının burayı bir eylem alanı haline getirmesine bir operasyondur. Annelerin acısını istismar ederek terör propagandasının yapılmasına müsaade edilmeyecektir, bu alan bundan sonra bu amaçla kullanılmayacak. Bundan sonra İstiklal Caddesi gibi yerlerde bu eylemlere izin verilmeyecektir. Bu AK Parti bile olsa müsaade edilmeyecek”.

(08/200) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

30 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Hakkari’nin Yüksekova ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

30 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsal alanında 29 Temmuz 2018 tarihinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın;  17 Ağustos 2018 tarihinde Siirt kırsal alanında yaşanan çatışmada 2 militanın; 25 Ağustos 2018 tarihinde Bingöl’ün Karlıova ilçesi kırsal alanında yaşanan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

30 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Şırnak’taki Cudi Dağı’nda bulunan 2 bölgede, çevredeki karakollardan yapılan top atışlarının sebep olduğu orman yangınları çıktığı iddia edildi. Haberde yangına henüz müdahale edilmediği belirtildi.

(08/201) Tunceli’de Köy Boşaltma Girişimi İddiası…

29 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Tunceli Merkez ilçeye bağlı Müşkirek köyünde yaşanan Hüseyin Zeytin isimli bir kişinin Geyiksuyu Jandarma Karakolu’na çağrıldığı ve orada kendisine “Köyünüz güvenlik bölgesi, burada yaşamanız suç. Köyü boşaltın” denildiği iddia edildi. Konuyla ilgili olarak Hüseyin Zeytin, basında yer alan açıklamasında “Köyün özel güvenlik bölgesi olduğunu biliyoruz. Yetkililerden aldığımız dilekçe ve onaylar sonucu geldik” dedi.

(08/202) Muş’ta Taziyeye Katılmaları Engellenen HDP Milletvekilleri…

27 Ağustos 2018 tarihinde tedavi gördüğü Ankara Numune Hastanesi’nde yaşamını yitiren hasta mahpus Koçer Özdal’ın taziyesi için, Muş’un Varto ilçesine bağlı Boylu köyüne gitmek isteyen ve aralarında milletvekillerinin de olduğu HDP heyetinin köye girişine “Valilik kararını” gerekçe gösteren güvenlik güçleri tarafından 29 ve 30 Ağustos 2018 tarihlerinde izin verilmedi. Taziye için köye gitmek isteyen vatandaşlara da güvenlik güçleri tarafından izin verilmediği bildirildi.

Muş Valiliği 29 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Boylu ve Leylek köylerinin 29 Ağustos 2018 ile 4 Eylül 2018 tarihleri arasından “geçici güvenlik bölgesi” ilan edildiğini ve köylerde ikamet edenler haricinde köylere giriş çıkışın yasaklandığını duyurdu.

(08/203) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 29 ve 30 Ağustos 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

29 Ağustos 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu ve Mahir Kılıç) gözaltına alındığı bildirildi.

30 Ağustos 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Mahir Kılıç ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 29 ve 30 Ağustos 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/204) Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

30 Ağustos 2018 tarihinde Antalya’nın Aksu ilçesinde yapılan ev baskınında HDP ilçe yöneticisi Gürgin Bilen ve kardeşi Hüseyin Bilen gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 2 kişinin Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(08/205) İstanbul’da Gözaltına Alınan Matbaa Çalışanı…

Ceylan Matbaası çalışanı Tuncay Mat’ın 30 Ağustos 2018 tarihinde İstanbul’daki evine yapılan baskın sonrasında fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı bildirildi. 30 Ağustos 2018 tarihinde mahkemeye sevk edilen Tuncay Mat, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(08/206) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

30 Ağustos 2018 tarihinde Ağrı’nın Diyadin ilçesinde yapılan ev baskınlarında 30 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerde, 30 kişinin 12 Nisan 2015 tarihinde bölgedeki askeri operasyonların durdurulması için yapılan canlı kalkan eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları belirtildi. Gözaltına alınlardan isimleri öğrenilenler: Sabri Kaya, Yılmaz Alpaslan, Mehmet Bakır, Servet Mert, Sebih Sarı, Sezer Tanrıverdi, Mahmut İlboğa, Umut Samancı, Musa Budak, Hakan Çelik, Sancar Budak, Deniz İdaci, Metin Hekimoğlu ve Faruk Yıldız.

(08/207) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

29 Ağustos 2018 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde yapılan operasyonlarda, haklarında gözaltı kararı çıkartılmış ve aralarında 6 binbaşı ile 2 yüzbaşının bulunduğu 24 kişiden 17’si; Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddia edilen 5 kişi gözaltına alındı.

İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü eski Büro Amir Yardımcısı Ayhan Albayrak, 30 Ağustos 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Bu soruşturma kapsamında daha önce 14 kişi tutuklanmış ve 3 kişi ise serbest bırakılmıştı.

(08/208) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilen eski hakim Çetin Sönmez hakkında Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Ağustos 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Çetin Sönmez’i ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve Çetin Sönmez’in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

KHK ile kapatılan Turgut Özal Üniversitesi Hastanesi’nin başhekimi Mustafa Yıldırım ile eşi Ümran Yıldırım hakkında Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Ağustos 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mustafa Yıldırım’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl 6 ay ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan 5 yıl olmak üzere toplam 15 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Ümran Yıldırım’ı ise ‘örgüte yardım etme’ suçundan 3 yıl ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan 5 yıl olmak üzere toplam 8 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mustafa Yıldırım ve Ümran Yıldırım, yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla Edirne’de gözaltına alınmışlardı.

(08/209) Ankara’da Engellenen Etkinlik…

29 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, ataması yapılmayan öğretmenlerin Ankara Kurtuluş Meydanı’nda 31 Ağustos 2018 tarihinde yapmak istediği basın açıklamasına Ankara Valiliği tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(08/210) Diyarbakır 1 Eylül Barış Mitingi’ne Yönelik Engellemeler…

30 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Eylül 2018 tarihinde Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda yapılacak olan “1 Eylül Dünya Barış Günü Mitingi”nde taşınacak ve miting meydanına asılacak bazı pankartların Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından yasaklandığı öğrenildi. Miting günü meydanda asılması ve taşınması yasaklanan pankartların içerikleri şunlardır: “Barış tecrit edilemez”, “Faşizm kaybedecek halklar kazanacak”, “Saray savaş, halklar barış istiyor”, “Savaşın, OHAL’in ve KHK’lerin karşısında barış kazanacak” ve “AKP savaş istiyor, barışı biz inşa edeceğiz”.

Ayrıca Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından miting düzenleme kuruluna tebliğ edilen yazıda; mitingde konuşma yaparak halkı selamlamaları için bildirimde bulunulan Barış Anneleri İnisiyatifi’nin yasal bir kuruluş olmadığı ve sahne güvenliği gerekçesiyle mitingde konuşma yapmalarının şu aşamada mümkün olmadığı, ancak yapılacak değerlendirmeden sonra karar verileceği, kararın olumlu olması halinde düzenleme kuruluna iletileceği, her hâlükârda katılımı ve selamlama yapacakları düşünülen Barış Annelerinin kimlik bilgilerinin Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne bildirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

(08/211) Kayyım Atanan Belediye…

Adıyaman’ın Merkez ilçesine bağlı Kömür Beldesi’nin DBP’li Belediye Eş Başkanlarının yerine Adıyaman Vali Yardımcısı Adem Kaya 30 Ağustos 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım olarak atandı. Kömür beldesi kırsal alanında 4 askerin öldüğü çatışma sonrasında gözaltına alınan ve sonrasında tutuklanan Belediye Eş Başkanı Hüseyin Yuka, 17 Ağustos 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmıştı.

Son atanan kayyım ile beraber, kayyım atanan DBP’li belediye sayısı 97 oldu.

(08/212) Kilis’te Özel Güvenlik Bölgesi…

Kilis Valiliği 29 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile 14 sınır karakolu bölgesinin 29 Ağustos 2018 saat 17.00’den 11 Eylül 2018 saat 17.00’ye kadar, 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş