Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Temmuz 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/323) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

29 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin kırsal alanlarına yönelik 25 Temmuz 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan harekat sonucunda 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(07/324) Ankara’da Zorla Kaybedilen Kişiler…

29 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2019 yılının Şubat ayında Ankara’da zorla kaçırılan, KHK ile ihraç edilmiş kamu görevlileri Yasin Ugan, Özgür Kaya, Salim Zeybek ve Erkan Irmak’ın Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde tutuldukları öğrenildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün kayıp kişilerin ailelerine, söz konusu dört kişinin önceki gün akşam saatlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü binasına yakın bir yerde sırt çantaları ile yürürken rutin GBT kontrolünde gözaltına alındıklarını bildirdiği öğrenildi.

Yasin Ugan ve Özgür Kaya 13 Şubat 2019, Erkan Irmak 16 Şubat 2019, Salim Zeybek ise 25 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da kimliği belirsiz kişilerce Transporter marka siyah araçlara zorla bindirilerek kaçırılmıştı.

(07/325) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve 28 Mayıs 2019 tarihinde Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasından sonra cezaevine dönerken Elazığ 1 Nolu Kapalı Cezaevi’ne götürülen Kerem İmrak isimli mahpusun, cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına karşı çıktığı için gardiyanların fiziksel şiddetine maruz bırakıldığı öğrenildi.

29 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran 4 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Roni Yavuz isimli mahpusun, havalandırmada başka bir koğuştaki mahpustan eşya aldığı iddiasıyla 1 Temmuz 2019 tarihinden bu yana tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi.

(07/326) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Sultangazi ilçesinde Atılım gazetesi dağıttıkları gerekçesiyle 28 Temmuz 2019 tarihinde gözaltına alınan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 3 kişinin (18 yaşından küçük olan G.T. ve B.H. ile Mustafa Mert Karatağ) Gazi Polis Karakolu’nda işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi.

 Avukat Sezin Uçar, basında yer alan ifadelerinde 3 kişinin vücutlarında şişlik ve morluklar bulunduğunu, G.T.’nin çıplak arama dayatmasını kabul etmediği için fiziksel şiddete maruz kaldığını ayrıca Mustafa Mert Karatağ’ın karakolda kalorifer peteğine kelepçelendiğini belirtti.

Gözaltına alınan 3 kişi 29 Temmuz 2019 tarihinde mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(07/327) Geri Gönderme Merkezlerindeki Hak İhlalleri…

29 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir milletvekili Serpil Kemalbay’ın, Geri Gönderme Merkezleri’nde yaşadıkları hak ihlallerine ilişkin olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplanmak üzere yazılı soru önergesi verdiği öğrenildi. Söz konusu önergede, Geri Gönderme Merkezleri’nde tutulan kişilerin temel haklardan faydalanamadıkları, merkezlerin kuruluş amaçlarına aykırı olarak birer cezaevi gibi işlediği,  merkezlere alınan kişilerin belirsiz bir süre boyunca idari gözetim altına alındığı, kimi uygulamaların keyfi olduğu, çocukların merkezlerde bulunmasına rağmen oyun alanlarından faydalanamadığı, eğitim alma hakkından da yoksun bırakıldıkları, taciz, tecavüz ve istismar iddialarının araştırılmadığı ve burada tutulan insanların ‘suçlu’ muamelesi gördüklerine yer verilmektedir.

(07/328) Zırhlı Araç Çarpması Sonucu Ölen Kişiler…

29 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş milletvekili Şevin Coşkun’un, zırhlı araç çarpması sonucunda ölen ve yaralanan kişilere ilişkin olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplanmak üzere yazılı soru önergesi verdiği öğrenildi. Söz konusu önergede, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Zırhlı Araç Çarpması Sonucu Meydana Gelen Yaşam Hakkı İhlalleri Araştırma Raporu”na göre 2008-2018 yılları arasında 63 zırhlı araç çarpması olayı gerçekleştiğini ve 16’sı çocuk, 6’sı kadın olmak üzere toplam 36 kişinin yaşamını yitirdiğini, 85 kişinin de yaralandığı belirtilmektedir.

(07/329) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 993 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 29 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

29 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Umutcan Aybak ve Cemal Öksüz) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Umutcan Aybak ve Cemal Öksüz) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 29 Temmuz 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/330) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

29 Temmuz 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda eylem yapmak isteyen Nursel Tanrıverdi polis müdahalesi sonucu fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Nursel Tanrıverdi’nin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/331) Batman’da Eyleme Jandarma Engeli…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi’nin antik kent Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nın yapımının durdurulması için 29 Temmuz 2019 tarihinde başlatmak istediği çadır nöbeti jandarma tarafından engellendi. İlçeye girişte HDP üyelerinin bulunduğu araçların arandığı, araçta bulunan kişilerin GBT kontrolünden geçirildiği bildirildi.

 (07/332) “İşimi Geri İstiyorum” Eylemi Davası…

Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eylemine katılanlara yönelik bir soruşturma kapsamında 2’si tutuklu 15 kişi (Sibel Balaç, Ertuğrul Çağan, Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Mehmet Dersulu, Alev Şahin, Mahmut Konuk, İlker Işık, Özge Çırpan, Deniz Aydın, Simge Aksan, Murat Çeşme, Burak Aydemir, Selvi Polat) hakkında Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Temmuz 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme tutuksuz yargılanan kişiler hakkında adli kontrol şartının kaldırılmasına, Sibel Balaç ve Ertuğrul Çağan’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 24 Ekim 2019 tarihine erteledi.

10 Aralık 2018 tarihine Ankara’da ev baskınlarında gözaltına alınan 15 kişiden 2’si 17 Aralık 2018 tarihinde tutuklanmış, 13 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(07/333) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

29 Temmuz 2019 tarihinde Samsun merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 14’ü muvazzaf asker 15 kişi gözaltına alındı.

29 Temmuz 2019 tarihinde, Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 41 kişiden 16’sının gözaltına alındığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş