Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

31 Ocak 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/184) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Afyonkarahisar Dinar T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 7 siyasi mahpustan Kutbettin Çoban’ın ablası ile yaptığı telefon görüşmesinde 7 tutukluya işkence yapıldığını ve izlerin hala gözle görüldüğünü söylediği öğrenildi. Aynı cezaevinde kalan Mehmet Zeki Karataş’ın oğlu Özgür Karataş da babasının kendisine söylediklerini basına aktardı: “Olay Çarşamba günü [25 Ocak] yaşandı. O gün Gebze’den bir tutsak arkadaş gelmişti. Gardiyanlar koğuşa gelerek bize, haftada 3 gün koğuşlarda arama yapılacağını söyledi. Bunun üzerinde o arkadaş gardiyanlara, kendilerinin siyasi tutsaklar olduğunu ve bunu kabul etmeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine gardiyanlar saldırdı. Ben hasta olduğum için beni darp etmediler. Ama arkadaşlarımı darp ettiler. İki arkadaşımız başlarından yaralandı. Diğer arkadaşlarımız da yaralandı.”

Van Kapalı Cezaevi’nde kalan Adem Er’in yazdığı mektupta ise siyasi mahpusların sürekli gardiyanlar tarafından darp edildiğinin, kendilerine gazete ve dergi verilmediğinin, koğuşların çok soğuk olduğunun yazdığı öğrenildi.

(01/185) Adalet Bakanlığı Genelgesi…

Ceza İnfaz kurumlarının Tahsisi, Nakil İşlemleri ve Diğer Hükümler konulu 45/1 No.lu Genelge’de Adalet Bakanlığı tarafından değişiklik yapıldığı ve Genelgenin, Diğer İşlemler başlıklı 5. bölümünün 8. maddesine iki yeni fıkra eklendiği öğrenildi. Bu yeni düzenlemeyle, mahpusların kaldıkları koğuşlarda ve açık görüş yaptıkları alanlarda fotoğraf çektirme hakları cezaevi idaresi tarafından kısıtlanabilecektir.

(01/186) Çocuklarının Cenazesini Alamayan Aileler…

Dersim’de 7 Kasım günü hava saldırısında yaşamını yitiren 11 DHKC militanının ailelerinin hala cenazelerini alamadığı öğrenildi.

(01/187) İşkence ve Kötü Muamele Gören Çocuk Mahpusların Yargılandığı Dava…

Ankara Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi’nde 1 Ocak 2014 tarihinde infaz koruma memurları tarafından işkence gördükleri, gerek İHD gerekse Türkiye İnsan Hakları Kurumu raporları tarafından belgelenen çocuk mahpuslar hakkında ‘yaralama, tehdit, hakaret, mala zarar vermek, memura mukavemet’ iddialarıyla Sincan Adliyesi Çocuk Mahkemesi’nde açılan davaya 27 Ocak günü devam edildiği öğrenildi. Mahkeme 5 Mayıs 2017 saat 10:00’a ertelendi.

(01/188) HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantılarında yaptığı konuşma ve 2011-2015 yılları arasında partisinin düzenlediği 10 ayrı yürüyüş ve basın açıklamasına katılması nedeniyle ‘devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak’, ‘örgüt üyesi olmak’, ’örgüt propagandası yapmak’ ve ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek’ iddialarıyla Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 30 Ocak günü görüldü. Baluken duruşmaya tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti Baluken’in yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliyesine ve duruşmanın Mayıs ayına ertelenmesine karar verdi. Karar üzerine Baluken 30 Ocak günü tahliye edildi.

(01/189) HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir’in Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir hakkında ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’ ve’ halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ iddialarıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya 30 Ocak günü devam edildi. Mahkeme heyeti duruşmaya gelmeyen Pir için yakalama kararı çıkardı.

(01/190) Gözaltına Alınan HDP’li Milletvekilleri

30 Ocak günü HDP Van milletvekili Nadir Yıldırım’ın, HDP Bingöl milletvekili İdris Baluken’in Diyarbakır’da görülen davasını izlemek üzere bulunduğu Diyarbakır Adliyesi’nde, hakkındaki zorla getirme kararı gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Yıldırım, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

30 Ocak günü HDP Van milletvekili Lezgin Botan hakkında çıkarılmış olan yakalama kararı gerekçesiyle Van Ferit Melen Havaalanı’nda gözaltına alındığı ve çıkarıldığı mahkeme tarafından yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş ve Kars milletvekili Ayhan Bilgen’in 28 Ocak günü denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakılmasına itirazı üzerine, Sulh Ceza Hakimliği Beştaş ve Bilgen hakkında tutuklanmalarına yönelik yakalama kararı verdi. 30 Ocak günü Meral Danış Beştaş Diyarbakır’daki evinden gözaltına alındı ve tutuklandı. Bilgen de aynı gerekçe ile 30 Ocak’ta gözaltına alındı.

(01/191) Tutuklanan Belediye Eşbaşkanı…

23 Ocak’ta polis tarafından düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Tutak Belediye Eşbaşkanı Fırat Öztürk’ün de bulunduğu 10 kişiden 7’sinin serbest bırakıldığı ve 3’ünün ise ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Tutak Belediye Eşbaşkanı Fırat Öztürk, HDP eski İlçe Eşbaşkanı Ramazan Yıldız ve Cesim Balçok.

(01/192) Gözaltına Alınan Gazeteci…

30 Ocak günü BirGün Gazetesi Yayın Kurulu Barış İnce’nin ifade çağrısı üzerine gittiği karakolda başka bir davada hakkında yakalama kararı çıkarıldığı gerekçesi ile kelepçe takılarak gözaltına alındığı, Çağlayan Adliyesi’ne götürüldüğü, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/193) Aydın’da Gözaltına Alınan CHP Üyeleri…

30 Ocak günü Aydın Adnan Menderes Stadyumu’nda oynanan maça, üzerinde “Yüz bin kere hayır” yazan pankartla girmek isteyen CHP üyelerine polisin izin vermediği, CHP’li Sedat Gürbüz, Hakkı Kasaba ve Deniz Coşkun’un gözaltına alındığı öğrenildi. Gürbüz, Kasaba ve Çoşkun’un ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakıldığı belirtildi.

(01/194) Antalya’da Gözaltına Alınan Kadın…

30 Ocak günü, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında hakkında arama kararı bulunan Fadime G. adlı kadının doğum yaptıktan bir gün sonra gözaltına alındığı öğrenildi. Mahkeme, polis tarafından 1 günlük bebek ile adliyeye getirilen Fadime G.’nin bir gün daha hastanede kalmasına karar verdi.

(01/195) Hatay’da Gözaltına Alınanlar…

Hatay’ın merkez Antakya, İskenderun ve Samandağ ilçelerinde 18 Ocak günü gözaltına alınan ve aralarında HDP il eşbaşkanları ile yöneticilerinin yanı sıra SYKP, SODAP, ESP, EMEP ve Eğitim-Sen üyelerinin de olduğu 38 kişiden 24’ünün savcılık, 14’ünün ise mahkeme ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/196) İzmir’de Gözaltına Alınan Eğitim Emekçileri…

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde 25 Ocak’ta Eğitim Sen üyelerine yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 18 eğitim emekçisinden 10’unun Emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/197) Cumhurbaşkanına Hakaret İddiasıyla Yargılanan Gençler…

Emek Gençliği üyesi Aydın Yiğit, Hasret Kaygusuz ve Zeriban Şabaş hakkında Adana Çukurova Üniversitesi’nde dağıttıkları bildiride “Saraydaki Diktatör” ifadesi geçtiği için ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla Adana 3. Asliye Mahkemesi’nde açılan davada verilen karara, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nde yapılan istinaf başvurusu reddedildi. Yiğit, Kaygusuz ve Şabaş hakkında verilen 7’şer bin lira para cezası kesinleşti.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, Özgür Radyo, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.

Paylaş