Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

31 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/335) Cezaevinde Açlık Grevi…

30 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde 51’i kadın toplam 281 mahpusun açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(01/336) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 813 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 30 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

30 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mahmut Konuk, Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 30 Ocak 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/337) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 30 Ocak 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 79. kez gözaltına alınmış oldu.

(01/338) Şırnak Merkezli Bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkan Adayı…

29 Ocak 2018 tarihinde Şırnak merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre Belediye Eş Başkan adayı Berivan Kutlu’nun da olduğu 24 kişiden 10’u 30 Ocak 2019 tarihinde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 12 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve her ikisi de 8 aylık hamile olan Zeynep İdin ve Ayfer Şahin Bilici isimli kadınlar 29 Ocak 2019 tarihinde serbest bırakılmıştı.

(01/339) Adana‘da Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

HDP Adana Gençlik Meclisi Üyesi Mihriban Kılıç 30 Ocak 2019 tarihinde evine yapılan baskın sonrasında ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla gözaltına alındı. Mihriban Kılıç aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(01/340) Urfa’da Gözaltına Alınan Müzisyenler…

30 Ocak 2019 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yapılan ev baskınlarında 6’sı müzisyen 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi ve gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(01/341) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 13 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Kerem Saysel, Dr. Ayşe Gün Soysal, Yrd. Doç. Dr. Tuna Kuyucu, Prof. Dr. Neş’e Bilgin, Dr. Melike Acar ve Dr. Feyza Akınerdem ile Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışırken sözleşmesi yenilenmeyen Yrd. Doç. Dr. Noemi Levy Aksu; Sabancı Üniversitesi’nden Dr. Zeynep Nevin Yelçe ile Prof. Dr. İlker Birbil; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Arş. Gör. Sinem Seçer; Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Mustafa Sercan; Kaliforniya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Baki Tezcan ve Yalova Üniversitesi’nden Arş. Gör. S.O) hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 30 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Baki Tezcan’ın ifadesinin alınması için Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’na yazılan istinabe talebine, Baki Tezcan’ın eyleminin ifade özgürlüğü kapsamında yer aldığı belirterek ret yanıtı verildiği öğrenildi. Mahkeme Baki Tezcan hakkında savunmasının alınması için yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi ve duruşmayı 9 Mart 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Nevin Zeynep Yelçe, İlker Birbil, Tuna Kuyucu, Melike Acar, Ayşe Gün Soysal hakkında açılan davaların duruşmasını 20 Mart 2019 tarihine; Neş’e Bilgin, Ali Kerem Saysel, Noemi Levy Aksu, Feyza Akınerdem hakkında açılan davaların duruşmasını 27 Mart 2019 tarihine; Sinem Seçer, S.O. ve Mustafa Sercan hakkında açılan davaların duruşmasını 19 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Sabancı Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Engin Kılıç hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 30 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(01/342) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

16 Ağustos 2016 tarihinde Gündem gazetesine yönelik polis baskını sırasında yaşananlarla ilgili olarak 24 kişi hakkında İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘polise mukavemet iddiası’ ile açılan davanın görülmesine 30 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada tanık polis memurları dinlendi. Mahkeme duruşmayı 19 Haziran 2019 tarihine erteledi.

(01/343) İstanbul’da Yargılanan Gazeteciler…

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabir Pınar Gayıp’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Semiha Şahin ile Pınar Gayıp’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 27 Mart 2019 tarihine erteledi.

Semiha Şahin ve Pınar Gayıp 12 Nisan 2018 tarihinde gözaltına alınmış, 19 Nisan 2018 tarihinde tutuklanmıştı.

(01/344) ABD Konsolosluk Tercümanının Yargılandığı Dava…

Adana’da ABD Konsolosluğu’nda tercüman olarak çalışan Hamza Uluçay hakkında Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Hamza Uluçay’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca hükümle birlikte Hamza Uluçay’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Hamza Uluçay 23 Şubat 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Savcılığın itirazı üzerine aynı gün tekrar gözaltına alınan Hamza Uluçay tutuklanmıştı.

(01/345) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

30 Ocak 2019 tarihinde Ankara merkezli Kara Havacılık Komutanlığı personeline yönelik bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkartılan ve aralarında 3 albay ve 4 yarbayın da olduğu da olduğu 63 kişiden 32’si gözaltına alındı.

30 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, iş insanı İbrahim E.’nin Azerbaycan tarafından Türkiye’ye iade edildiği öğrenildi. İbrahim E.’nin gözaltına alındığı bildirildi.

Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 29 Ocak 2019 tarihinde gözaltına alınan 11 kişiden 5’i 30 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 6 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş