Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

31 Temmuz 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/334) Kayseri’de Gözaltında İşkence İddiası…

30 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından, gözaltında tutulduğu Kayseri Emniyet Müdürlüğü’nde işkence ve kötü muameleye maruz kalan M. A. Ç. ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi verildiği öğrenildi. Söz konusu önergede M. A. Ç.’nin 4 gün boyunca tutulduğu Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde hakkındaki suçlamaları kabul etmeye ve etkin pişmanlığa zorlandığı, başına poşet geçirildiği ve fiziksel şiddete maruz kaldığı iddialarına yer verilmektedir.

(07/335) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

30 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Hacı Ali Baştürk isimli mahpusun, 26 Temmuz 2019 tarihinde anjiyo işlemi için götürüldüğü hastaneden cezaevine geri getirildiği sırada, çıplak arama dayatmasını kabul etmediği için gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi Hapishaneler Komisyonu, “İç Anadolu Bölgesi Hapishaneleri Nisan-Mayıs-Haziran 2019 3 Aylık Hak İhlalleri Raporu”nu 30 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenen bir basın toplantısıyla açıkladı. Rapordan, Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi süresince mahpuslara gerekli vitaminlerin verilmediği, ayrıca mahpusların kişisel bakım ihtiyaç malzemelerinin verilmediği; Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpusların hastane sevklerinin yapılmadığı ya da geç yapıldığı, mahpuslara kelepçeli muayene dayatmasının yapıldığı ve Yeni Yaşam gazetesinin verilmediği; Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpusların kişisel eşyalarına el konulduğu, mahpuslara ayakta sayım dayatması yapıldığı ve buna karşı çıkan mahpusların fiziksel şiddet ve hücre cezasına maruz kaldıkları; Dinar F Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpusların fiziksel şiddete ve keyfi disiplin cezalarına maruz kaldıkları; Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ise mahpuslara gönderilen dergi ve gazetelerin verilmediği, hastane sevklerinin yapılmadığı ya da geç yapıldığı ve mahpuslara kelepçeli muayene dayatmasının yapıldığı öğrenildi.

(07/336) Cezaevinde Açlık Grevi…

30 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Esra Arıkan isimli mahpusun, hastane sevklerinin yapılmamasını, istek ve iradesi dışında başka bir cezaevine nakledilmek istenmesini protesto etmek amacıyla 29 Temmuz 2019 tarihinde açlık grevine başladığı öğrenildi.

(07/337) “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2019 Yılı İlk 6 Ay İnsan Hakları İhlalleri Raporu”…

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2019 Yılı İlk 6 Ay İnsan Hakları İhlalleri Raporu”nu 30 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenen bir basın toplantısıyla açıkladı. Raporda, 1 çocuğun intihar ettiği, 2 çocuğun ise intihar teşebbüsünde bulunduğu; 2 çocuğun “aile içi şiddet” sonucu öldürüldüğü, 16 çocuğun yaralandığı, 18 çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı, 1 çocuğun kaçırıldığı belirtildi. Ayrıca raporda 2019’un ilk 6 ayında en az 65 kişinin gözaltında, 30 kişinin gözaltı yerleri dışında, 64 mahpusun ise cezaevinde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ifade edildi. Yine söz konusu rapora göre 2019’un ilk 6 ayında toplantı ve gösterilere yönelik kolluk güçlerinin müdahalesi sonucu 122 kişi yaralanırken, 41’i çocuk olmak üzere 567 kişi gözaltına alındı, 2’si çocuk olmak üzere 222 kişi ise tutuklandı. Bunların yanı sıra raporda, 40 mahpusun gerekçesiz olarak tutulu bulundukları yerden başka cezaevlerine sevk edildiği, 51 mahpusun sağlık hakkının engellediği, en az 30 mahpusun ise tecrit uygulamasına maruz kaldığı belirtilmektedir.

(07/338) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 994 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 30 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

30 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Cemal Öksüz) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 30 Temmuz 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/339) Batman’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Batman’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi’nin antik kent Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nın yapımının durdurulması için 30 Temmuz 2019 tarihinde yapılan yürüyüşe müdahale eden polis 10 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. İsimleri öğrenilemeyen gözaltına alınan kişiler, aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(07/340) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

24 Temmuz 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde polis zırhlı aracına yönelik düzenlenen saldırı ile ilgili gözaltına alınan 5 kişiden 3’ü çocuk 4 kişi [A. E. (17), M. A. (17) ve kardeşi M. A. (16) ile D. O.] 30 Temmuz 2019 tarihinde tutuklandı. S. U. isimli 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

  1. A. (17) ve A. E. (17) isimli 2 çocuğun gözaltına alındıktan sonra götürüldükleri boş bir arazide işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları bildirilmiş, daha sonra bu 2 çocuğun Çocuk Şube yerine Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldükleri ve orada da işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenilmişti.

(07/341) Diyarbakır ve Mardin’de Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanları ve Siyasi Parti Yöneticileri…

24 Temmuz 2019 tarihinde Mardin merkezli bir soruşturma kapsamında Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçeleri ile Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 7 kişiden (Bismil Belediye Eş Başkanı Gülşen Özer, Nusaybin Belediye Eş Başkanı Ferhat Kut, HDP Parti Meclisi üyesi, Alaattin Semir Zuğurli, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin il Eş Başkanları Leyla Bozkurt ile Şeyhmus Sun, Nusaybin Belediye Meclis üyesi Mehmet Emin Alkan ve Sedat Ay) 4’ü 30 Temmuz 2019 tarihinde tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Leyla Bozkurt, Şeyhmus Sun, Sedat Ay, Alaattin Semir Zuğurli. Ferhat Kut ve Gülşen Özer adlı kontrol şartıyla olmak üzere 3 kişi ise serbest bırakıldı.

(07/342) Kars’ta Tutuklanan İnsan Hakları Savunucusu ve Siyasi Parti Yöneticisi…

23 Temmuz 2019 tarihinde Kars’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında İnsan Hakları Derneği Kars Şube Başkanı Güldane Kılıç ile HDP il yöneticisi Nuriye Erkmen, HDP’li Belediye Meclis Üyesi Münevver Subaşı, eski HDP yöneticileri İdris Ağbaba ve Mustafa Özmen’in de olduğu 12 kişiden 2’si (Güldane Kılıç ve Nuriye Erkmen) 30 Temmuz 2019 tarihinde tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Adem Yıldırım 26 Temmuz 2019 tarihinde tutuklanmıştı, aynı tarihte 5 kişi, 30 Temmuz 2019 tarihinde ise 4 kişi olmak üzere toplam 9 kişi serbest bırakıldı.

(07/343) Bitlis’te Tutuklanan Yazar…

25 Temmuz 2019 tarihinde Bitlis’te gözaltına alınan yazar Gulgeş Deryaspî’nin 30 Temmuz 20109 tarihinde ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

(07/344) Elazığ’da Gözaltına Alınan Kişiler…

30 Temmuz 2019 tarihinde aralarında HDP Elazığ Eş Başkanı Baki Yıldırım, 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’den belediye başkan adayı olan Mehmet Kılıçtepe, DBP eski il Eş Başkanı Nafiz Koç ve Emek Partisi il yöneticisi Ali Cemal Zülfikar’ın da olduğu 8 kişinin Elazığ’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alındığı öğrenildi.

(07/345) Bolu’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

30 Temmuz 2019 tarihinde Bolu’da jandarma tarafında “ifade vermesi gerektiği” gerekçesiyle gözaltına alınan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Avcu’nun aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/346) Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

30 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Rıfat Doğan hakkında, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen tren kazasıyla ilgili açılan davanın duruşması sırasında fotoğraf çektiği gerekçesiyle soruşturma açıldığı öğrenildi. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında hazırlanan soruşturma dosyasında şu ifadeler yer almaktadır: “Suçu işlediğiniz anlaşıldığından bu suça temas eden yasa maddeleri uyarınca 900 TL adli para cezasının iş bu ön ödeme ihtarının tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içinde Cumhuriyet Başsavcılığımızdan alınan tahsilat fişi ile Maliye veznesine ödeyip vezne alındı makbuzunu Cumhuriyet Başsavcılığımıza ibraz ettiğiniz takdirde hakkınızda kamu davası açılamayacaktır. Ancak yukarıda belirtilen adli para cezasını süresi içinde ödemediğiniz takdirde hakkınızda kamu davası açılacağı tebliğ olunur.”

(07/347) Barış Akademisyeni Tuna Altınel’in Yargılandığı Dava…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin imzacılarından, Lyon 1 Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tuna Altınel hakkında Şubat 2019’da Fransa’da düzenlenen bir konferansta çeviri yaptığı gerekçesiyle, ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Temmuz 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme Tuna Altınel’in tahliye edilmesine ve duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek duruşmayı 19 Kasım 2019 tarihine erteledi.

Tuna Altınel 12 Nisan 2019’da Türkiye’ye girişinde pasaportuna el konulmasının ardından gittiği Balıkesir Valiliği önünde 10 Mayıs 2019 tarihinde gözaltına alınmış, 11 Mayıs 2019 tarihinde ise tutuklanmıştı.

(07/348) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

30 Temmuz 2019 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 20 kişi gözaltına alındı.

(07/349) Erişimi Engellenen İnternet Sitesi…

Mezopotamya haber ajansının web sitesi www.mezopotamyaajansi21.com 29 Temmuz 2019 tarihinde Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından erişime engellendi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş