Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 – 6 Kasım 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/047) Batman’da Askerin Kullandığı Aracın Çarpması Sonucu Ölen Çocuk…

Basında yer alan haberlerden 6 Kasım 2017 tarihinde Batman’ın Korik mahallesinde özel aracıyla bir arkadaşına araba kullanmasını öğreten ismi ve rütbesi öğrenilemeyen bir askerin Burhan İlhan (5) isimli bir çocuğa çarptığı ve kaza sonucu Burhan İlhan’ın yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(11/048) Nusaybin’de Patlama Sonucu Yaralanan Çocuklar…

4 Kasım 2017 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde inşat hafriyatlarının döküldüğü yerde oynarken buldukları bir cismin patlaması sonucu N.Y., Y.Y ve Ö.Y. isimli 3 çocuğun yaralandığı öğrenildi. Y.Y. ve Ö.Y’nin taburcu edildiği, N.Y’nin ise ameliyat edildiği bildirildi.

(11/049) Adana’da Saldırı Sonucu Yaşamını Yitiren Eski Korucu…

5 Kasım 2017 tarihinde Adana’da Şerif Kaya isimli eski bir korucunun kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin düzenlediği silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(11/050) Batman’da Zırhlı Aracın Çarptığı Araçta Yaralanan Kişiler…

5 Kasım 2017 tarihinde Batman – Diyarbakır karayolu üzerinde güvenlik güçlerine ait bir zırhlı aracın sivil bir araca çarpması sonucu 3’ü asker 5 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(11/051) Diyarbakır’da Yargısız İnfaz İddiası…

3 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bir eve düzenlenen operasyon sırasında çıkan çatışmada ölen Murat Çelik’in akrabaları, olayla ilgili olarak 4 Kasım 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamalarında, evde Murat Çelik’in eşi ve çocukları olmasına rağmen polisin hiçbir uyarı yapmadan eve yan komşunun duvarını delerek girdiğini belirtti. Operasyon sırasında Murat Çelik’in eşi Asya Çelik ile 3 çocuğunun da vücutlarına isabet eden şarapnel, cam ve beton parçaları nedeniyle yaralandığı öğrenildi.

Basında yer alan haberlerde, kendisini gözaltına alan özel harekat polislerinin fiziki şiddetine maruz kalan ve oturdukları dairenin bulunduğu 7. kattan giriş katına kadar saçlarından sürüklenerek indirilen Asya Çelik’in fenalaştığı ve hastaneye kaldırıldığı iddia edildi.

Gözaltına alındığı sırada polisin fiziki ve sözlü şiddetine maruz kaldığı iddia edilen Murat Çelik’in annesi Hatun Çelik’in 4 Kasım 2017 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

4 Kasım 2017 tarihinde söz konusu olayla ilgili dosyaya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gizlilik kararı getirildiği bildirildi.

6 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Murat Çelik’in cenazesinin teşhis edilmesine rağmen ailesine teslim edilmediği ve bu nedenle ailenin Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurduğu öğrenildi.

3 Kasım 2017 tarihinde yaşanan olayda Murat Çelik’in yanı sıra 1 polis memuru ölmüş ve 9 polis memuru ise yaralanmıştı.

(11/052) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

4 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 20 Eylül 2017 tarihinde Mardin’in Mazıdağ kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada  6 militanın öldüğü öğrenildi.

5 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 27 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada  1 militanın öldüğü öğrenildi.

(11/053) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Manisa T Tipi Cezaevi’nde mahpusların kaldığı koğuşlarda 4 gündür suların kesik olduğu iddia edildi.

6 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, aralarında Cengiz Aslan isminde hasta  bir mahpusun da olduğu 12 mahpusun Karaman M Tipi Cezaevi’nden Kayseri Bünyan T Tipi Cezaevi’ne isteği ve iradesi dışında sevk edildiği öğrenildi. Bünyan T Tipi Cezaevi’nin girişinde çıplak aramayı kabul etmedikleri için 12 mahpusun fiziki şiddete maruz kaldığı bildirildi.

6 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Sincan Kadın Cezaevi’nde koridorda karşılaşan mahpusların birbirleriyle selamlaşmasına izin verilmediği, bu uygulamaya itiraz edip uymayan mahpuslara disiplin cezası verildiği bildirildi. ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu ile Sermin Demirağ isimli bir mahpusun bu gerekçe ile hücre cezası ile cezalandırıldığı öğrenildi.

(11/054) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3, 4 ve 5 Kasım 2017 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

3 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (İlker Işık, Mehmet Dersulu, Sultan Aydoğdu, Gülnaz Bozkurt ve Simge Aksan) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 7 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

4 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Alev Şahin, Mehmet Dersulu, Simge Aksan ve İlker Işık) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

5 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında Nazan Bozkurt’un da olduğu 3 kişinin (Nazan Bokurt, Sultan Aydoğdu ve ilker Işık) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre 3, 4, 5 Kasım 2017 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 30 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Müdahaleler sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını da engellediği öğrenildi.

(11/055) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

31 Ekim 2017 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK’ye yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 kişinin 3 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı bildirildi.

3 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişiden HDP Ankara İl Yöneticisi Ayfer Balıkçı’nın polisteki ifadesinin ardından, BES eski Genel Sekreteri Davut Balıkçı’nın ise çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

3 Kasım 2017 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Çığlı ve Ormanlı köylerinde yapılan ev baskınlarında ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ iddiasıyla gözaltına alınan 11 kişiden 7’sinin 4 Kasım 2017 tarihinde serbest bırakıldığı ve aralarında HDP yöneticisi Didar Kara’nın da olduğu 4 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

4 Kasım 2017 tarihinde Hakkari’de düzenlenen ev baskınlarında 40 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

5 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’da DBP İl Yöneticsi Zozan Akboğa ile annesi Şükran Akboğa ve Welat Akboğa’nın haklarında ihbar olduğu gerekçesiyle evlerine düzenlenen baskın ile gözaltına alındığı öğrenildi. Şükran Akdoğan’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı, Zozan Akboğa ile Welat Akboğa’nın ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

(10/056) İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda Gazete Dağıtırken Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Kasım 2017 tarihinde İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda anarşistler tarafından çıkartılan aylık Meydan Gazetesi’ni dağıtanlara  özel güvenlik görevlilerinin ve sivil polislerin müdahale ettiği ve  müdahale sonrasında 6 kişinin ters kelepçe takılarak gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/057) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında 2 Şubat 2016 tarihli bir sosyal medya paylaşımı ile 9 Şubat 2016 tarihinde katıldığı bir basın açıklamasındaki konuşması nedeniyle açılan davanın karar duruşması 3 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Beştaş’ı ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve devletini alenen aşağılama’ suçundan 2 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(11/058) DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı’nın Yargılandığı Dava…

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve güvenlik gerekçesiyle Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledilen davanın görülmesine 3 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. İddianamede Kışanak için ‘örgüt kurmak ve yönetmek’, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılmak’ ve 41 kez ‘örgüt propagandası yapmaktan’ 240 yıl hapis cezası istenmektedir. Tuncel için ise ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmaktan’ 145 yıl hapis cezası istenmektedir.

Tuncel ve Kışanak duruşmaya kaldıkları cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldılar ve savunma yaptılar. Savunmaların ardından mahkeme Kışanak ve Tuncel’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 8 Ocak 2018 tarihine erteledi.

(11/059) ‘Örgüt Propagandası Yapmak’ İddiasıyla Yargılanan ESP İlçe Başkanı…

ESP Fındıklı İlçe Başkanı Tugay Köse hakkında Rize Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkemen Tugay Köse’yi ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(11/060) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

3 Ekim 2017 tarihinde Eskişehir’de 13 kişinin; Muğla merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı çıkartılan 5’i asker 7 kişiden 4’ünün;  Zonguldak’ta 13 kişinin; Tokat’ta 5 muvazzaf askerin; İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 14 ilde düzenlenen operasyonlarda 18 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

26 Ekim tarihinde gözaltın alınan KHK ile meslekten ihraç edilmiş 32 eski Dışişleri Bakanlığı personelinden 15’nin 3 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı, 15’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 17 kişinin serbest bırakıldığı bildirildi.

Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 61 kişiden 24’ünün 3 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 37 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

4 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da B.K. isimli bir kişinin; yine İstanbul’da 10 kişinin; Ağrı merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 16 kişinin; Muğla’nın Marmaris ilçesinde yasadışı yollarla Yunanistan’a gitme hazırlığında olduğu iddia edilen 9 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/061) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Mustafa Koca isminde KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski bir polis memuru hakkında Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Mustafa Koca’yı ‘Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a muhalefet’ suçundan 7 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Ataygün ile eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in de olduğu 23’ü tutuklu 33 sanık hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Hidayet Karacayı ‘örgüt yöneticisi olmak’, ‘iftira’ ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlarından toplam 31 yıl hapis cezası ile; Ali Fuat Yılmazer’i ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘iftira’ suçlarından toplam 16 yıl 6 ay hapis cezası ile; Yurt Atayün’ü ‘örgüt üyesi olmak’, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘iftira’ suçlarından toplam 25 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme toplamda 24 sanığı örgüt üyesi suçundan 12 yıl hapis cezası ile, 6 sanığı ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçundan 6 yıl hapis cezası ile, 18 sanığı ‘iftira’ suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezası ile, 12 sanığı ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan 9 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca Fetullah Gülen ile eski, Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu’nun dosyalarının davadan ayrılmasına, tutuksuz yargılanan  bir sanığın hükümle birlikte tutuklanmasına karar verdi.

(11/062) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 3 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla çadır kurma, stant açma, oturma eylemi vb. etkinliklerin 3 Kasım 2017 ile 2 Aralık 2017 tarihleri arasında yasaklandığını; miting, basın açıklaması, kapalı ve açık yer toplantısı ile gösteri yürüyüşlerinin aynı tarihler arasında izne bağlandığını duyurdu.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş