Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4-6 Mart 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/056) Polis Zırhlı Aracının Ezdiği Kişi…

4 Mart 2017 günü Siirt Batman yolu üzerindeki polis kontrol noktasındaki bir zırhlı aracın çarptığı Kerem Askan (34) isimli kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Daha önce de Berfin Dilek (7) isimli bir çocuk 9 Şubat 2017 günü polis zırhlı aracının çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

(03/057) Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele Baskısı…

Adana’da Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getiriliş yıldönümü öncesi yapılan operasyonlarda gözaltına alınan C. C. ve M. A. A.’ya emniyette polis için çalışmaları yönünde psikolojik baskı yapıldığı, bunu kabul etmeyince de tehdit edildikleri öğrenildi.

(03/058) Lice ve Hazro’da Sokağa Çıkma Yasağı…

2 Mart 2017 günü, Lice ve Hazro’ya bağlı 12 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. 5 Mart 2017 günü ise Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamayla Lice’ye bağlı 18 köyde daha 5 Mart 2017 saat 7’den itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Örtülü Köyü, Tuzlaköy Köyü, Hedik Köyü, Kıralan Köyü, Yamaçlı Köyü, Dernek Köyü, Saydamlı Köyü, Bayırlı Köyü, Yalımlı Köyü, Akçabudak Köyü, Kılıçlı Köyü, Ulucak Köyü, Yorulmaz Köyü, Baharlar Köyü, Yaprakköy Köyü, Yünlüce Köyü, Güldiken Köyü ve Üçdamlar Köyü.

Aynı gün Diyarbakır valiliği yaptığı ikinci bir açıklamayla 2 Mart 2017 günü sokağa çıkma yasağı ilan edilen 12 köyde yasağın 5 Mart 2017 saat 14.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurmuştur.

Sokağa çıkma yasakları sonrasında geniş kapsamlı bir askeri operasyon başlatıldığı öğrenildi.

(03/059) Tunceli’de Özel Güvenlik Bölgesi İlan Edilen Yerler…

Tunceli Valiliği, 3 Mart 2017 günü yaptığı açıklamayla Tunceli’nin merkez, Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazmiye ilçeleri kırsalında bulunan 31 bölgenin 2 Mart 2017 – 16 Mart 2017 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

Tunceli Valiliği 3 Mart 2017 günü yaptığı açıklamada 20 köy yolunun ikinci bir duyuruya kadar iki yönlü araç trafiğine kapatıldığını açıkladı. Kapatılan yollar: Tunceli-Pülümür karayolunun Bilgili Mahallesi istikameti, Tunceli-Pülümür karayolunun Ternas Mahallesi istikameti, Tunceli-Ovacık karayolunun Gözen Köyü istikameti, Tunceli-Pülümür karayolunun Alacık Köyü istikameti, Tunceli Merkez İlçe Gökçek Köyü-Özlüce Mahallesi istikameti, Tunceli Merkez İlçe-Çalkıran Köyü istikameti, Tunceli Merkez İlçe-Babaocağı Köyü istikameti, Subaşı mahallesi-Kurutlu Mahallesi istikameti, Esenyurt mahallesi-Altınyüzük Mahallesi istikameti, Kürekli Mahallesi-Dikili Mahallesi istikameti, Geyiksuyu Köyü/Hozat karayolu-Sepertek Mahallesi istikameti, Halilpınar Mahallesi-Çemçeli Mahallesi istikameti, Gözlüçayır Köyü-Aliboğazı Bölgesi istikameti, Gözlüçayır Köyü- Aliboğazı Bölgesi istikameti, Çemişgezek İlçesi Anıl Köyü-Aliboğazı Bölgesi istikameti, Hozat İlçesi Geyiksuyu Köyü-Aşağışevaliler (Çat Vadisi) istikameti, Hozat İlçesi Uzundal Köyü-Kızılmezra Mahallesi istikameti, Pülümür İlçesi-Akdik Köyü istikameti, Pülümür İlçesi Çobanyıldızı Köyü-Çayırlar Mahallesi istikameti, Pülümür İlçesi Kayırlar Köyü-Yoncalık Mahallesi istikameti

(03/060) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Şakran T Tipi Cezaevi’nde tutulan Kamuran Nas ve 4 mahpusun gardiyanlar tarafından soyulduğu ve çıplak vaziyette darp edildiği, darp sonucu yaralanan mahpusların revire götürülmediği 3 Mart 2017 günü öğrenildi.

Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi mahpusların gardiyanlar tarafından ölümle tehdit edildikleri 5 Mart 2017 günü öğrenildi.

Van Cezaevi’nde bulunan mahpusların Rojeva Medya gazetesine abonelik taleplerinin gazetede örgüt propagandası yapıldığı gerekçesiyle Cezaevi idaresi tarafından kabul edilmediği öğrenildi.

(03/061) Urfa’da 8 Mart Etkinliğine Polis Müdahalesi…

5 Mart 2017 günü Urfa’da Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) çağrısıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polisin müdahale ettiği ve aralarında DBP İl Eşbaşkanı Yaemin Kılıç, DBP PM üyesi Sevda Çelik,  Ses, Eğitim Sen ve BES Şube başkanlarının da olduğu de olduğu 23 kadının gözaltına alındığı öğrenildi.  Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Sevda Çelik Özbingöl, Yasemin Kılıç, Adalet Çay, Hadle Oğur, Leyla Sönmez ve Leyla Mumin.

(03/062) Anayasa Referandumu…

4 Mart 2017 günü Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde “Üniversite başkanlığa hayır diyor” afişlerini asan öğrencilere bir grubun saldırdığı ve saldırı esnasında Kadın Kolektifi üyesi bir kadının yaralandığı öğrenildi.

5 Mart 2017 günü Mersin’de Halkevleri üyesi Osman Ertürk’ün “Hayır” yazan stickerları yapıştırdığı gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/063) Gözaltına Alınan Gazeteci…

KHK ile kapatılan Azadiya Welat gazetesinin İmtiyaz Sahibi Ramazan Ölçen, 4 Mart 2017 günü Diyarbakır’da evinden gözaltına alındı. Ölçen İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

(03/064) Gözaltına Alınan Gazete Dağıtıcısı…

Özgürlükçü Demokrasi ve RojevaMedya gazetelerinin dağıtıcısı Selim Azçalışan’ın 4 Mart 2017 günü Adana’da hakkındaki bir soruşturmada ifade vermediği gerekçesiyle gözaltına alındığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(03/065) Sinop’ta Gözaltına Alınan İki Kişi…

Sinop’ta iki Halkevleri üyesinin Başbakan’ın Sinop’ta düzenleyeceği miting öncesi gözaltına alındığı ve Başbakan şehirden ayrıldıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/066) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

4 Mart 2017 günü Van’da adı öğrenilemeyen bir kadın yapılan ev baskınında gözaltına alındı.

Urfa’nın Viranşehir ilçesindeki patlamaya ilişkin gözaltına alınanlardan 19 kişiadliyeye çıkarıldı. 19 kişiden 11’i ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıylatutuklandı. 8 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananların isimleri: : Mustafa Türk, Feridun Ekinci, Rıdvan Ektiren, Hasan Kanar, Mahmut Yavuklu, Ferzende Dinek, Şahin Kapak, Haydar Kızılboğa, Mehmet Gezgör, Evin Karabulutlu, Rojbin Atilla.

5 Mart 2017 günü Ankara’da Diyanet İşleri Başkanlığı önünde açıklama yapan Liseli Öğrenci Birlikleri üyesi H. İ K. ve Ö. Y.’nin gözaltına alındıkları öğrenildi.

Halk Cephesi üyesi olduğu bildirilen Muhammed Akkaya isimli kişinin İstanbul Gazi Mahallesi’nde yapılan bir eylemde gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/067) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

Bylock kullandıkları iddiasıyla Elazığ’da gözaltına alınan 11 öğretmenden 8’i 3 Mart 2017 günü ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(03/068) Hasan Ocak Davası…

Hasan Ocak’ın ölümüne ilişkin zaman aşımı gerekçesiyle kapatılan soruşturmanın yeniden başlatılacağı öğrenildi. Ocak’ın ölümüyle ilgili Beykoz başsavcılığının yürüttüğü soruşturma, 17 Ekim 2016’da, 20 yıllık zamanaşımı süresini doldurduğu için kapatılmıştı. Yapılan itiraz üzerine, İstanbul Anadolu 7’nci Sulh Ceza Hakimliği, soruşturmanın yeniden başlatılarak genişletilmesine karar verdi.

Hasan Ocak 21 Mart 1995 günü İstanbul’da gözaltına alınmış ve 58 gün sonra kimsesizler mezarlığında gömüldüğü ortaya çıkmıştı.

(03/069) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir hakkında yaptığı konuşmalar gerekçesiyle Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mart 2017 günü devam edildi. Pir ve avukatlarının savunmalarından sonra mahkeme heyeti,  avukatların Cumhurbaşkanı ve Diyarbakır Valisi’nin tanık olarak dinlenmesi talebini reddetti, Pir hakkındaki adli kontrol şartını kaldırdı ve duruşmayı Temmuz ayına erteledi.

(03/070) Tunceli’de Yargılanan Üniversite Öğrencileri…

7’si tutuklu 12 üniversite öğrencisi hakkında HDP Eşbaşkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanmasını protesto ettikleri gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Mart 2017 günü başlandı. Tutuklu sanıklar tutuldukları Elazığ T Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldılar. Savunmaların ardından mahkeme heyeti 2 öğrencinin adli kontrol şartıyla tahliyesine ve duruşmanın 10 Mart 2017 gününe ertelenmesine karar verdi.

(03/071) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

10’u tutuklu 17 sanık hakkında Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mart 2017 günü başlandı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti 8 sanığın adli kontrol şartıyla ve bir sanığın da 100,000 TL kefaletle tahliyesine karar verdi.

(03/072) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 4 Mart 2017 günü yaptığı açıklamayla miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşlerinin 05.03.2017 tarihinden geçerli olmak üzere 30 gün süreyle Valilik iznine bağlandığını; basın açıklamaları, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi ve benzeri türdeki tüm eylem ve etkinliklerin ise 05.03.2017 tarihinden geçerli olmak üzere 30 gün süre ile yasaklandığını duyurdu.

Adana Valiliği 3 Mart 2017 günü yaptığı açıklamayla kentin bazı noktalarında gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, toplantı düzenleme, imza standı açma vecadır kurma gibi faaliyetlerin 1 Mart 2017 ile 31 Mart 2017 arasından yasaklandığını duyurdu.

(03/073) Kayyım Atanan Belediye…

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinin DBP’li Belediye Eşbaşkanlarının yerine ilçe kaymakamı Murat Şener’in 3 Mart günü İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım olarak atandığı öğrenildi.

Son kayyım ataması ile birlikte, bugüne kadar kayyım atanmış olan tüm belediyelerin sayısı 85 oldu.

(03/074) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Van Bölge Eğitim Hastanesi’ne getirilen ve Bitlis’te yapılan askeri operasyonda öldüğü iddia edilen 6’sı kadın 10 PKK militanınındın Enes Keçi’nin cenazesi ailesi tarafından teşhis edildi. Cenaze ailesine teslim edildi. Keçi’nin Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Hacılar köyünde toprağa verileceği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, , Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Habersol.org

Paylaş