Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Ekim 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/033) Van Erciş’te Yaşamını Yitiren Sivil Kişi…

28 Eylül 2017 tarihinde Van’ın Erciş ilçesine bağlı Yeşilova mahallesinde bir aracın polisler tarafından taranması sonucu taksici Zafer Ceyhan ve Önder Polat’ın yaşamını yitirdiği olaya ilişkin olarak bir görgü tanığı, 3 Eylül 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamasında şunları belirtti: “Taksi okulun bulunduğu sokağa girdi. Taksinin ardından askeri araçların geldiğini gördüm. 200-300 metre ileride araç durdu ve içindekiler kaçtı. Araç sahibi, polislere doğru gelmeye çalışırken polis aracı durdurdu. Çok sayıda özel harekat timi ve polis, sarı renkli araç sahibini araçtan indirip yere uzattı. Birkaç silah sesi geldikten sonra araç şoförüne bağıran polisler, ‘Adın ne, babanın adı ne? Aç gözlerini cevap ver?’ dedi. Yerde uzanan kişi cevap vermeden, birkaç silah sesi daha geldi. 2 dakika geçti, hemen ardından yerdeki kişinin bağırma sesini duydum. Araçtan kaç kişinin indiğini görmedim; ama biri kaçıyordu. Araçtan 200 metre kadar uzaklaşan kişiyi de tuttular. Tuttukları kişiyi orada öldürdüler.”

(10/034) İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü’nde İşkence İddiası…

10 gündür İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi (TEM)’de tutulan Mustafa Koçak’a işkence yapıldığı iddialarına ilişkin olarak 3 Ekim 2017 tarihinde İHD İstanbul Şubesi ve TİHV İstanbul Temsilciliği tarafından ortak bir basın toplantısı yapıldı. Toplantıya İHD İstanbul Şube Başkanı ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Yoleri, TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe katıldı.

Toplantıda Koçak’a yönelik fiziki ve psikolojik işkence yapıldığı ifade edildi. İşkencenin bir parçası olarak polisin Koçak’ın kafasına bir teneke geçirip saatlerce tenekeye vurduğu belirtildi. Aynı zamanda Koçak’a ajan olması için baskı yapıldığı ve buna bağlı olarak polisin Koçak’ı ölümle ve annesi ile kız kardeşine tecavüz etmekle tehdit ettiği bildirildi. Ayrıca işkence iddialarını kamuoyuna duyuran 109 avukat hakkında kısıtlama kararı verildiğini dile getirildi.

(10/035) Şırnak’ta AKP İlçe Başkanı’nın Aracına Yönelik Saldırı…

AKP Beytüşşebap İlçe Başkanı Kamil Durmuş’a ait aracın önünün 3 Ekim 2017 gecesi Şırnak Beytüşşebap karayolu üzerinde HPG militanı olduğu iddia edilen bir grup tarafından kesildiği, araçta bulunan 1 kişinin indirildikten sonra aracın ateşe verildiği öğrenildi.

(10/036) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Hakkari Valiliği 4 Ekim 2017 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesi kırsalında askeri bir aracın geçişi sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucunda 4 askerin öldüğünü ve 4 askerin ise yaralandığını açıkladı.

(10/037) Silvan’da Polis Operasyonları…

3 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Mehmet Kızıl isimli bir uzman çavuşun silahlı saldırı sonucu öldürülmesi sonrasında, ilçede başlatılan operasyonlarda Diyarbakır Caddesi üzerindeki araçların tek tek durdurularak kimlik kontrolü yapıldığı bildirildi. Ayrıca ilçede bulunan çok sayıda eve baskın düzenlenerek arama yapıldığı ve baskınlar sonrasında gözaltına alınanlar da olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanların sayısı, isimleri ve nereye götürüldükleri hakkında bir bilgiye ulaşılamadı.

(10/038) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Muş E Tipi Cezaevi’nde tutulan 13 mahpusun  Karadeniz’deki cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. Söz konusu bu sevklerin 2 Ekim 2017 tarihinde cezaevinde yapılan aramada PKK davasından hükümlü ve tutukluların kaldığı koğuşta bulunan tünel ile ilgili olduğu ileri sürüldü.  Sevk edilenlerden isimleri öğrenilenler: Mesut Şancı, Cihan Yıldırak, Sabahattin Nergis.

3 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Ağrı Cezaevi’nde sabah ve akşam sayımlarının asker tarafından yapıldığı; avukat görüşü, telefon görüşmesi, hastane gibi nedenlerle koğuştan çıkıldığında mahpus kimliğinin taşınmasının zorunlu hale getirildiği; mahpusların soysal, sportif haklarının kısıtlandığı öğrenildi.

4 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi’nde sabah ve akşam sayımlarının asker tarafından yapıldığı ve sayımlarda mahpusların ayakta durmaya zorlandığı; mahpuslara ait kitaplara ve dergilere el konulduğu; mahpusların yazdığı ve onlara gelen Kürtçe mektuplara el konulduğu ve bunlar hakkında soruşturma açıldığı öğrenildi. Mahpusların maruz kaldıkları hak ihlallerini protesto etmek için telefon görüşmesi ile açık ve kapalı görüşlere çıkmama kararı aldığı bildirildi.

(10/039) Cezaevi’nde Açlık Grevi…

Kilis L Tipi Cezaevi’nde tutulan Mehmet Sinan Ayçiçek, Agit Adsoy ve Cemal Muhammed isimli 3 siyasi mahpusun cezaevi koşulları ve maruz kaldıkları baskılar nedeniyle 27 Eylül 2017 tarihinden beri süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olduğu 4 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(10/040) Cezaevindeki 0-6 Yaş arası Çocuk Sayısı…

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’ın soru önergesine cevaben, 7 Nisan 2017 tarihi itibarıyla cezaevinde annesiyle birlikte kalan 0-6 yaş arası çocuk sayısının 594 olduğunu açıkladı.

(10/041) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları İbrahim Bilmez, Ebru Günay ve Faik Özgür Erol tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 3 Ekim 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 691. kez reddedilmiş oldu.

(10/042) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Ekim 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

Polisin 13.30’da yapılan basın açıklamasına yönelik müdahale esnasında eylemcilerin taşıdığı pankartı yırttığı ve 1 kadını darp ederek gözaltına aldığı; 18.00’da yapılan açıklamaya yönelik müdahalede ise 3 kişiyi darp ederek gözaltına aldığı öğrenildi. Buna göre 3 Ekim 2017 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılan basın açıklamalarına yönelik polis müdahalesinde 4 kişi gözaltına alındı.

(10/043) Tutuklanan Gazeteci…

24 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi’ne yönelik polis baskınında gözaltına alınan ve aralarında FOSEM çalışanı Meral Gökoğlu’nun da olduğu 4 kişinin 3 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri:  Meral Gökoğlu, Özgür Gültekin, Neslihan Albayrak ve Taylan Gültekin.

(10/044) DHKP’C’ye Yönelik Polis Operasyonu…

4 Ekim 2017 tarihinde İstanbul merkezli bir “DHKPC Soruşturması” kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı olan 33 kişiden 24’ünün gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Cengiz Kırlangıç, Hatice Kalkan, Haydar Yıldırım, Aysun Kaşdaş, Şevket Avcı, Nevzat Özer, Okan Özer, Meltem Özer, Onur Bilgiç, Deniz Kocamış, Ayşe Lerzan Caner, Av. Naim Eminoğlu, kanser hastası Cemal Şahin.

(10/045) Cumhurbaşkanı’na Hakaret Ettikleri İddiası ile Gözaltına Alınan Kişiler…

Sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla 3 Ekim 2017 tarihinde Edirne’de S.Ş. isimli bir kişinin ve 4 Ekim tarihinde Tekirdağ’da B.Y. isimli bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Edirne’de gözaltına alınan S.Ş’nin çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

(10/046) Van’da Gözaltına Alınan Avukat…

ÖHP üyesi Avukat Erhan Çiftçiler’in 3 Ekim 2017 tarihinde Van’da evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındığı ve Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi. Çiftçiler’in gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(10/047) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

3 Ekim 2017 tarihinde ByLock kullandıkları iddiasıyla haklarında gözaltı kararı çıkartılan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nde ve 18 ilçe belediyesinde çalışan 112 kişiden 35’inin gözaltına alındığı öğrenildi.

3 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı personeli 121 kişi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı personeli 21 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bunlardan 82’sinin gözaltına alındığı bildirildi.

3 Ekim 2017 tarihinde Antalya’da 44 kişinin, Adıyaman’da 4 eski polis memurunun ve Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde eski kaymakam Soner Özer’in gözaltına alındığı öğrenildi.

26 Eylül 2017 tarihinde Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 35’i asker ve 1’i polis 36 kişiden aralarında 2 binbaşı ve 3 yüzbaşı olduğu 7’sinin 3 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 1 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Aynı soruşturma kapsamında daha önce mahkemeye sevk edilen 7 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 21 kişinin gözaltı işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

(10/048) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Muş’un Bulanık İlçesi’nin Belediye Eş Başkanı Figen Yaşar’ın da aralarında olduğu 7’si tutuklu 90 kişi hakkında Patnos Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 5 Aralık 2017 tarihine erteledi. 23 Nisan 2016 tarihinde tutuklanan Figen Yaşar’ın yerine 11 Eylül 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmıştı.

(10/049) İstanbul’da Yargılanan HDP Yöneticileri…

Aralarında HDP İstanbul eski İl Eş Başkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel’in de olduğu 11’i tutuklu 12 HDP yöneticisi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Ekim 2017 tarihinde başlandı. Duruşmada tüm sanıklar hazır bulundu. Savunmaların ardından mahkeme aralarında HDP İstanbul eski İl Eş Başkanı Aysel Güzel’in de olduğu 6 kişinin tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(10/050) Ceylanpınar’da Polislerin Öldürülmesiyle İlgili Açılan Dava…

Ceylanpınar’da 2 polisin evlerinde öldürülmesiyle ilgili 4’ü tutuklu 9 sanık hakkında Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Duruşmada mahkeme savcısı 4. kez esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için ek süre süre talep etti. Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 22 Kasım 2017 tarihine erteledi. Duruşma sırasında sanıkların Kürtçe verdiği beyanların tutanağa “mahkememizce anlaşılamayan bir dilde konuştu” şeklinde geçirildiği bildirildi.

(10/051) Medeni Yıldırım Davası…

Medeni Yıldırım’ın 28 Haziran 2013 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde yapılan kalekol inşaatının protesto edildiği eylemde karakoldan açılan ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili açılan davada Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin er Adem Çiftçi hakkında verdiği beraat kararının Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından bozulduğu 4 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(10/052) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

7 eski polis hakkında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Haymana İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde silah dolabını kitledikleri ve uzun namlulu silah ile çelik yelek dağıtımını engelledikleri iddiasıyla Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Son savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme Eyüp Sami Duran ile Serdal Bilgin’e müebbet hapis cezası ve diğer sanıklara 9 yıl ile 12 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi. .

Avukat Nazmi Değirmenci hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Son savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme Değirmenci’ye ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

(10/053) Derik Kaymakamı’nın Öldürülmesiyle İlgili Yargılanan Kişiler…

Derik Kaymakamı ve aynı zamanda İçişleri Bakanlığı tarafından Derik Belediyesi’ne kayyım olarak atanmış olan Muhammet Fatih Safitürk’ün 10 Kasım 2016 tarihinde makamında bombalı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili olarak 11’i tutuklu 15 sanık hakkında Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Sanık ve avukatlarının savunmalarından sonra mahkeme tutuklu 3 sanığın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 20 Kasım 2017 tarihine erteledi.

(010/054) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekili…

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın milletvekilliği hakkındaki kesinleşmiş hapis cezasına ilişkin Başkanlık Tezkeresi’nin Genel Kurul’da okunmasından sonra düştü.  Konca hakkında Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezası, 13 Temmuz 2017 tarihinde kesinleşmişti.  Konca’nın milletvekilliği düşmesiyle HDP’nin milletveki sayısı 54 oldu. Daha önce Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız’ın milletvekillikleri düşürülmüştü

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş