Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Mayıs 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/019) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

3 Mayıs günü Elazığ’ın Görse dağı bölgesinde güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin yaralandığı öğrenildi.

1 PKK militanının 17 Nisan 2017 günü Osmaniye’de öldüğü 3 Mayıs 2017 günü öğrenildi.

(05/020) Ankara’da Polis Tarafından Vurulan Emniyet Müdürü…

‘FETÖ/PDY Soruşturması’ kapsamında hakkında yakalama kararı olan 2. Sınıf Emniyet Müdürü Arif Aygün’ün 3 Mayıs 2017 günü Ankara’da polisin dur ikazına uymadığı gerekçesiyle bacağından vurulduğu öğrenildi. Yaralanan Aygün’ün polis eşliğinde hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

(05/021) Korucu Tarafından Yaralanan 2 Kişi…

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde korucubaşı olan Erhan Kocaağa’nın 3 Mayıs 2017 günü Kamil Şen ve oğlunun üzerine ateş açtığı ve açılan ateş sonucu iki işinin yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

(05/022) Gözaltına Alınan Eski BDP Milletvekili…

BDP Hakkari eski Milletvekili Esat Canan’ın 3 Mayıs 2017 günü Hakkari’de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında evine yapılan baskında gözaltına alındığı ve SEGBİS aracılığıyla ifade verdikten sonra yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldığı öğrenildi.

Aynı soruşturma kapsamında BDP ve HDP İstanbul eski Milletvekili Levent Tüzel hakkında da yakalama kararı çıkartıldığı öğrenildi. Tüzel’in SEGBİS aracılığıyla ifade verdiği bildirildi.

(05/023) Belediye Eşbaşkanının Yargılandığı Dava…

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ iddialarıyla Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mayıs 2017 günü devam edildi. Kışanak SEGBİS aracılığıyla Kandıra F Tipi Cezaevi’nde duruşmaya katıldı. Kışanak’ın savunma yapmadığı duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

(05/024) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret etmek iddiasıyla Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mayıs 2017 günü devam edildi. Demirtaş duruşmaya katılmadı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti Demirtaş’ın beyanlarının kürsü dokunulmazlığı kapsamında bulunduğu gerekçesiyle davanın düşürülmesine karar verdi.

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mayıs 2017 günü devam edildi. Konca’nın katılmadığı duruşmada mahkeme heyeti avukatların savunmalarından sonra Konca’nın tahliye edilmesine karar verdi ve duruşmayı 31 Mayıs 2017 gününe erteledi.

(05/025) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

DiHaber Muhabiri Mehmet Güleş hakkında Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mayıs 2017 günü devam edildi. Tutuklu yargılanan Güleş duruşmaya katıldı. Güleş’in ve avukatların savunmalarından sonra mahkeme heyeti kararını açıkladı ve Güleş’e ‘örgüt üyesi olmak’tan 6 yıl 3 ay ve ‘örgüt propagandası yapmak’tan 3 yıl 1 ay 15 olmak üzere gün, toplamda 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verdi.

(05/026) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Muhammed Doğru hakkında Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mayıs 2017 günü devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme heyeti duruşmayı 18 Temmuz 2017 gününe erteledi.

(05/027) Para Cezası Verilen HDP Milletvekilleri…

19 Temmuz 2016 tarihinde Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki kadın mahpuslar ile dayanışma eylemine katıldıkları gerekçesiyle Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı İdari Yaptırım Bürosu tarafından HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik’e ve Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’a 227 TL idari para cezası verildiği öğrenildi.

(05/028) Ankara’da Yargılanan Üniversite Öğrencileri…

DTCF öğrencileri Bahri Kusur ve Emin Yeşilmen hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mayıs 2017 günü başlandı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti Kusur ve Yeşilmen’in yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

(05/029) Osmaniye’de Yargılanan Üniversite Öğrencileri…

23 öğrenci hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Osmaniye 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mayıs 2017 günü devam edildi. Mahkeme heyeti 22 sanığın beraatına karar verdi ve Muhammet Çalın’a ise ‘örgüt üyesi olmak’tan 5 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

(05/030) Osmaniye’de Yargılanan Kişiler…

6’sı tutuklu 9 kişi hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle Osmaniye 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mayıs 2017 günü devam edildi. Mahkeme heyeti savunmaların ardından kararını açıkladı ve tutuklu yargılanan 6 sanığın tahliyesine karar verdi ve 6 sanığa ‘örgüt propagandası yapmak’tan 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

(05/031) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

220’si asker 224 kişi hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde Sakarya Valiliği’ni işgal etmeye teşebbüs gerekçesiyle Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mayıs 2017 günü devam edildi. Mahkeme tutuklu 138 sanıktan 52’sinin yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı erteledi.

(05/032) Engellenen Internet Sitesi…

3 Mayıs 2017 günü REDaktif internet sitesine erişimin Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle REDaktif 4. kez engellenmiş oldu.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş