Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Mayıs 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/013) Afrin’e Yönelik Askeri Operasyon…

3 Mayıs 2018 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik sürmekte olan operasyon kapsamında yapılan arama ve tarama faaliyetleri sırasında mayın patlaması sonucu 1 asker öldü ve 1 asker ise yaralandı.

 (05/014) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

3 Mayıs 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Nurullah Doğan isimli bir mahpusun kendisine gönderilen kargoyu almaya giderken koridorda karşılaştığı arkadaşına selam verdiği gerekçesi ile gardiyanlar tarafından kamera olmayan bir odaya  götürülerek fiziksel şiddetine maruz bırakıldığı ve daha sonra tek kişilik bir hücreye konulduğu öğrenildi. Nurullah Doğan’ın rapor almak için doktora çıkma talebinde bulunduğu fakat bu talebin yerine getirilmediği bildirildi.

(05/015) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 3 Mayıs tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 752. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(05/016) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Mayıs 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

3 Mayıs 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Nazan Bozkurt, Simge Aksan, Mehmet Dersulu ve İlker Işık) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin (Acun Karadağ, Simge Aksan, Nazan Bozkurt, Derviş Lermi, İlker Işık ve Armağan Özbaş) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 3 Mayıs 2018  tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

Bu arada, 1 Mayıs 2018 tarihinde yapılan basın açıklamasında Perihan Pulat’ın polisin ağır fiziksel şiddeti sonucu ağır yaralanması ile ilgili olarak Ankara Tabip Odası (ATO), İnsan Hakları Derneği, (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) 3 Mayıs 2018 tarihinde ATO Genel Merkezi’nde ortak bir basın toplantısı düzenledi.

(05/017) Mersin’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

23 Nisan 2018 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında Mersin’de gözaltına alınan Azadiya Welat eski Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban, 3 Nisan 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(05/018) SGDF Eş Başkanı Tutuklandı…

2 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Başkanı Ceren Çoban, 3 Mayıs 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

3 Mayıs 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Ceren Çoban ve SGDF MYK üyesi Deniz Bahçeci’nin yolda yürürken sivil polisler tarafından yüzleri kapatılarak ve ters kelepçelenerek zorla bir araca bindirildiği öğrenildi. Ceren Çoban ve Deniz Bahçeci’nin zorla bindirildiği araç içinde sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldığı bildirildi. Yaklaşık yarım saat araç ile gezdirildikten sonra Ceren Çoban’ın  Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürüldüğü,  Deniz Bahçeci’nin ise kelepçesi çözülmeden araçtan indirildiği öğrenildi. Deniz Bahçeci, daha önce 9 Ekim 2017 tarihinde yine Ankara’da kendilerini KGT olarak adlandıran kişiler tarafından kaçırılmıştı.

(005/019) Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri…

28 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’da HDP Güngören ilçesi binasında yapılan bir halk toplantısına yapılan polis baskınında gözaltına alınan aralarında İl Eş Başkanı Cengiz Çiçek’in de olduğu 41 kişiden 10’u 3 Mayıs 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Cengiz Çiçek, Gönül Karaman, Keziban Bulak, Gülsimet Önal, Kazım Köse, Yusuf Kesik, Ömer Özkan, Mehmet Emin Kılıçarslan, Halit İpekyüz ve Yüksel Seyithan. 31 kişi ise gözaltına alındıkları gün serbest bırakılmıştı.

(005/020) Gözaltına Alınan ESP Üye ve Yöneticileri…

27 Nisan 20158 tarihinde İstanbul’da Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyelerine yönelik bir soruşturma kapsamında  yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 8 kişiden 6’sı 3 Mayıs 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananların isimleri: Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) PM üyesi Ümmühan Özdemir, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Zeytinburnu yöneticisi Hasan Kılık ile Ersin Sedefoğlu, Mustafa Kubilay Sever, Engin Sinağ ve Gönül Gören.  Adli kontrol şartıyla serbest bırakılanlar: Kerem Bükre ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağcılar İlçe yöneticisi Erkan Çevikcan.

(05/021) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

3 Mayıs 2018 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde yapılan ev baskınında Adil Geçgel isimli bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Adil Geçgel’in İdil Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

(05/022) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle2 akademisyen (Mahmut Çınar ve Gizem Sayın) hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 3 Mayıs 2018 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme iki davanın da duruşmalarını 9 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(05/023) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret Etme’ İddiasıyla Yargılanan Sanatçı…

Oyuncu Selin Şekerci hakkında 2013 yılında yaptığı sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mayıs 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Selin Şekerci’nin 4 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme dosyanın karar için incelemeye alınmasına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(005/024) Afrin Operasyonu’na Tepkiler ile ilgili Yargılamalar…

HDP Antep İl Eş Başkanı Atiye Okay hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Antep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mayıs 2018 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından Atiye Okay’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 11 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(05/025) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

3 Mayıs 2018 tarihinde Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 14 asker;  Hatay’da 12 kişi; Elazığ merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 12 kişi gözaltına alındı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yasadışı yollarla Yunanistan’a gitme hazırlığında oldukları iddiası ile gözaltına alınan KHK ile meslekten ihraç edilmiş 2 eski hakim (Mustafa Sarıgedik ve Yasemin Sarıgedik) 3 Mayıs 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

27 Nisan 2018 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 8 kişiden 5’i 3 Mayıs 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı, 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/026) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Afganistan’daki Türk Gücü Komutanı eski Tümgeneral Mehmet Cahit Bakır hakkında Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Mayıs 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Cahit Bakır’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski savcı İlyas Çolaklar hakkında Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Mayıs 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme İlyas Çolaklar’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Mevlut Özbahçe isimli bir kişi hakkında Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Mayıs 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mevlut Özbahçe’yi ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Aralarında 3. ve 4. sınıf emniyet müdürlülerinin de olduğu 23’ü tutuklu 44 KHK ile meslekten ihraç edilmiş polis memuru hakkında Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Mayıs 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 32 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 2 yıl 6 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 9 sanığın beraatına ve 3 sanığın ise dosyasının ayrılmasına karar verdi.

(05/027) 24 Haziran 2018 Seçimleri…

3 Mayıs 2018 tarihinde Saadet Partisi’nin Cumhurbaşkanlığı seçimindeki adayı olan Temel Karamollaoğlu için Ankara Kızılay’da kurulan imza kampanyası standına AKP’li oluğu ileri sürülen bir grup tarafından bir saldırı düzenlendi. Saldırıda yaralanan olmazken, imza standının zarar gördüğü bildirildi. Saadet Partisi üyelerinin saldırı ile ilgili gözaltına alınanlardan şikayetçi olduğu öğrenildi.

 (05/028) İzmir’de Engellenen Etkinlik…

3 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden İzmir’de Buca Belediyesi Kent Konseyi Eşitlik Meclisi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Topluluğu tarafından üniversite içinde düzenlenecek olan “LGBTİ+ Temel Kavramlar” etkinliğinin Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından güvenlik gerekçesiyle iptal edildiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş