Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

04 Nisan 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

 (04/022) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

3 Nisan 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Bayır köyü yakınlarında içinde korucuların bulunduğu odun taşıyan bir araca yönelik düzenlenen saldırıda 1 korucu öldü ve 4’ü korucu, 1’i emekli korucu ve 1’i sivil olmak üzere 6 kişi yaralandı.

(04/023) İzmir’de Polis Şiddeti…

3 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 30 Aralık 2017 tarihinde İzmir’in Dikili ilçesinde gözaltına alınan 2 kişinin götürüldükleri hastanede polisin ağır fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Kameralara yansıyan görüntülerde 1 kişinin hastane acil servisine götürüldüğü ve diğer kişinin ise araçtan çıkarılarak elleri arkadan kelepçeli bir halde tekme ve yumruklarla dövüldüğü görülmektedir. Dakikalarca dövülen bu kişiye toplam 51 yumruk, 18 tekme ve 1 tokat atıldığı bildirildi. Diğer kişinin de daha sonra acil servise gelen polis memurları tarafından fiziksel şiddete maruz bırakıldığı bildirildi.

Görüntülerin basına yansıması üzerine bir açıklama yapan İzmir Valiliği olaya karışan 3 polis memurunun açığa alındığını ve haklarında soruşturma başlatıldığını belirtti.

(04/024) İstanbul’da Ev Baskınlarında Polis Şiddeti İddiası…

3 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 19 Mart 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin’e yönelik TSK operasyonu ile ilgili dağıtılan lokumu “Katliamın lokumu olmaz’ diyerek protesto edenlere yönelik soruşturma kapsamında yapılan ev baskınlarda üniversite öğrencilerinin polisin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı iddia edildi. Haberlerde, baskın yapılan bir evde polisin beraber kalan öğrencilere “evli misiniz” diye sorduğu” “Hayır” cevabı üzerine de bir erkek öğrenciye tokat attığı ifade edilmektedir.

(04/025) Afrin Operasyonu’na Tepkilere Yönelik Müdahaleler, Gözaltı ve Tutuklamalar…

19 Mart 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin’e yönelik TSK operasyonu ile ilgili dağıtılan lokumu “Katliamın lokumu olmaz’ diyerek protesto ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 15 üniversite öğrencisinden 9’u 3 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı. 6 öğrenci ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Basında yer alan haberlere göre, gözaltına alınanlar ile ilgili savcılık tarafından hazırlanan sevk yazısında olay günü öğrencilerin ‘Saray savaş, halklar barış istiyor”, ”Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, ”Katil AKP, iş birlikçisi ÖSO”, şeklinde slogan attıkları, ”İşgalin, katliamın lokumu olmaz” ifadesini taşıyan pankart açtıkları ve ”Kürdistan faşizme mezar olacak”, ”Okulumuzda ÖSO’cu istemiyoruz” yazılı afişleri duvarlara astıkları iddia edilmektedir. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “(…) imanlı, milli, yerli gençlik Afrin’le ilgili lokum dağıtıyor. Bu gençlik orada lokum dağıtırken o komünist, vatan haini gençler onların masalarını dağıtmaya yelteniyorlar. Bunlar terörist gençler. Bu terörist gençlerle ilgili her türlü çalışmayı yapıyoruz, onu söyleyeyim. Onların eşkallerini belirlemek suretiyle bu üniversitede okuma hakkını vermeyeceğiz” demişti.

Avrasya Kamuoyu Araştırmalar Merkezi Koordinatörü Kemal Özkiraz’ın hakkında TSK’nin Afrin’e yönelik operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 3 Nisan 2018 tarihinde gözaltı kararı çıkartıldığı öğrenildi. Gözaltı kararı sonrasında evinde ve bürosunda arama yapılan Kemal Özkiraz’ın adreslerde bulunmadığı için gözaltına alınmadığı bildirildi.

(04/026) Tarsus Kadın Cezaevi’nde 100 Mahpusa Hücre Cezası…

3 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Tarsus Kadın Cezaevi’nde tutulan 100 mahpus hakkında sayımlarda askeri nizamda ayakta durmayı kabul etmedikleri gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma sonunda mahpuslara hücre cezası verildiği öğrenildi.

(04/027) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 3 Nisan tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 743. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(04/028) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Nisan 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

3 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 3 Nisan 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/029) Ankara’da Halkevleri Eylemine Polis Müdahalesi…

3 Halkevi Şubesi’nin “izinsiz eğitim faaliyeti yürüttükleri” gerekçesiyle Ankara Valiliği tarafından mühürlenmesini protesto etmek için Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir basın açıklaması yapan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı sembolik olarak mühürleyen Halkevi üyelerine müdahale eden polis 5 kişiyi gözaltına aldı.

(04/030) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

3 Nisan 2018 tarihinde aralarında Barış Bloğu eski sözcüsü Bahadır Altan ile ekolojist Oktay Konyar’ın da olduğu Yaşam ve Dayanışma Yolcuları’ndan 6 kişi İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Yoğurtçu Parkı’nda kahvaltı yaparken polis tarafından gözaltına alındı. Temeli Mersin’de 3 Nisan 2018 tarihinde atılacak olan nükleer santralı protesto edecekleri gerekçesiyle gözaltına alınan 6 kişinin Kadıköy İskele Karakolu’na götürüldüğü bildirildi.  Gözaltına alınanların isimleri: Oktay Konyar, Ender Eren, Selen Yıldızlar, Hakan Gültürk, Bahadır Altan, Hakan Tosun.

(04/031) Ankara’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

RED Dergisi Yazarı Nevriye Kurt 3 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da evine yapılan baskın ile gözaltına alındı. Nevriye Kurt’un sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/032) Gözaltına Alınan ve Tutuklanan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

3 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP PM üyesi Dilan Çetin’in de olduğu 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar: Dilan Çetin, Ahmet Çiçek ve Numan Dalkılıç.

20 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan ve aralarında üniversite öğrencileri ile bir HDP Parti Meclisi üyesinin de olduğu 4 kişiden 3’ü (HDP PM üyesi Berat Kıran, Hasan Koçuk ve Tuncay Doğdan) 3 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘mala zarar vermek’ iddialarıyla tutuklandı 1 kişi (Serkan Satılmış) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

3 Nisan 2018 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP İpekyolu İlçe Eş Başkanı Tahirhan Sayyiğit ile ilçe yöneticileri Nuri Gür, Ali Beyaz ve Fikret Duman’ın da olduğu 12 kişi gözaltına alındı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın evinin 3 Nisan 2018 tarihinde polis tarafından basıldığı; Abdullah Öcalan’ın doğum günü nedeniyle evde bulunan ve aralarında DBP Urfa İl Eş Başkanı’nın da olduğu 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

3 Nisan 2018 tarihinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum günü nedeniyle Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Amara köyünde bulunan 4 HDP ilçe yöneticisinin gözaltına alındığı bildirildi.

(04/033) Erzincan’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

Erzincan’ın İliç ilçesinde sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 7 kişiden 1’i 3 Nisan 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. 6 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/034) Antalya’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

3 Nisan 2018 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınlarında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Akman Şimşek, Ertuğrul Sağlam, İbrahim Şaban, Aydın Dönmez, Mehmet Demir, Sevgi Yeğin.

(04/035) Newroz Kutlamalarına Yönelik Yasaklamalar ve Müdahaleler…

2018 Siirt Newroz kutlamaları gerekçesiyle 30 Mart 2018 tarihinde gözaltına alınan ve aralarında HDP Siirt İl Eş Başkanı Necibe İlhan, DTK Başkanlık Divanı Üyesi Mekiye Güzel’in yanı sıra HDP yöneticilerinin de olduğu 14 kişi 3 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/036) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 7 (G. M., E.B., Onur Buğra Kolcu, Emrah Dönmez, Aytül Fırat, Elif Çevik, Fatma Gök) akademisyen hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 13 Mart 2018 tarihinde başlandı. Mahkeme duruşmalarda yapılan derhal beraat ve dava dosyalarının 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dosyalarla birleştirilmesi taleplerinin reddine karar verdi ve E. B.’nin yargılandığı davanın duruşmasını 10 Nisan 2018 tarihine, Onur Buğra Kolcu ve Emrah Dönmez’in yargılandıkları davanın duruşmasını 11 Nisan 2018 tarihine, G. M.’nin yargılandığı davanın duruşmasını 7 Haziran 2018 tarihine, Aytül Fırat, Elif Çevik ve Fatma Gök’Ün yargılandıkları davaların duruşmalarını 6 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile akademisyen Haldun Naci Gülalp hakkında 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 3 Nisan 2018 tarihinde görülen duruşmasında, mahkeme derhal beraat ve davanın 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava ile birleştirilmesi talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 17 Ekim 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile akademisyen Erol Köroğlu hakkında 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 3 Nisan 2018 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme duruşmayı 21 Haziran 2018 tarihine erteledi.

(04/037) Gazeteci Hasan Cemal’in Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hasan Cemal hakkında “Çekilme Günlüğü” başlıklı yazı dizi nedeniyle açılan davada verilen beraat kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Nisan 2018 tarihinde yeniden görülen davada Hasan Cemal ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 3 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırıldı.

(04/038) Sakarya’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Çağdaş Kaplan hakkında 2010 yılında Sakarya’da okuyan Kürt öğrencilerin üniversitede ve şehirde maruz kaldıkları ayrımcılıklarla ilgili yaptığı haberler nedeniyle Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Duruşma savcısı mütalaasını açıkladı ve Çağdaş Kaplan’ın ‘örgüt üyeliği suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme duruşmayı 31 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(04/039) Antalya’da ‘Örgüt Propagandası Yapma’ İddiasıyla Yargılananlar…

Suriye’de İŞİD’e karşı savaşırken ölen Ayşe Deniz Karacagil’in anne ve babası Nuray Erçağan ile Ömer Karacagil hakkında kızlarının cenaze töreni nedeniyle açılan davanın ilk duruşması Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme savunmaların ardından ‘örgüt propagandası yapma’ suçunda Erçağan ve Karacagil’in beraatına karar verdi.

(04/040) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

3 Nisan 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınan Mardin’e bağlı  Dargeçit ilçesinin Kaymakamı Mehmet Yaşar Yeşiltaş ile yine Mardin’e bağlı Ömerli ilçesinin Kaymakamı Erol Korkmaz, “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında gözaltına alındı. Mehmet Yaşar Yerlitaş ve Erol Korkmaz seçilmiş belediye başkanlarının yerine İçişleri Bakanlığı tarafından Dargeçit ve Ömerli Belediyeleri’ne kayyım olarak atanmıştı.

3 Nisan 2018 tarihinde Hacettepe Teknokent soruşturması kapsamında Ankara’da eski Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Cihangir Ulusoy; Zonguldak merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 15 kişi; Kırşehir merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 5 öğretmen; Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı verilen 59 kişiden 30’u gözaltına alındı

 (04/041) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ergüder Can hakkında İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Ergüder Can’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 11 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında İstanbul Samandıra Gişelerinde yaşananlarla ilgili olarak 22 sanık hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 5 sanığı ‘Anayasa’yı ihlal’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. 17 sanığı ise aynı suçtan ömür boyu hapis cezası ile cezalandırdı.

Eski TRT Haber ve Spor Dairesi Başkan Yardımcısı ve TRT Haber Kanal Koordinatörü Ali Ahmet Böken hakkında Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Ali Ahmet Böken’i  ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 9 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Sezer Zurnalı isimli bir kişi hakkında ‘Buca imamı olduğu’ iddiasıyla İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Sezer Zurnalı’yı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski Danıştay Üyesi Ahmet Eğerci hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Ahmet Eğerci’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 1 Ağustos 2018 tarihine erteledi.

(04/042) Mehmet Altan ile İlgili AİHM Kararının Mahkemeye Gönderilmemesi…

Mehmet Altan’ın avukatı Engin Cinmen, 2 Nisan 2018 tarihinde basına yansıyan açıklamasında, 20 Mart 2018 tarihinde AİHM Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi  (AİHM) tarafından verilen ihlal kararının çevirisinin yapılması ve kararda tespit edilen ihlallerin giderilmesinden sorumlu mercilere tebliğ edilmesi için Adalet Bakanlığı’ndan talepte bulunduklarını fakat geçen 14 gün içinde henüz kararın çevrilip Bakanlığın internet sitesine konulmadığını, buna bağlı olarak da Mehmet Altan ile ilgili tahliye taleplerine olumsuz yanıt verildiğini belirtti.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş