Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Temmuz 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/028) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

3 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 27 Mayıs 2018 tarihinde Giresun’da güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın ve 2 Haziran 2018 tarihinde Tunceli’de çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(07/029) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

3 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 29 Haziran 2018 tarihinde tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulan CHP eski İstanbul Milletvekili Eren Erdem ile görüşmek isteyen CHP milletvekillerine cezaevinin fiziki koşulları gerekçe gösterilerek izin verilmediği öğrenildi.

(07/030) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

3 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Umutcan Aybak)  ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Mehmet Dersulu ve Mahmut Konuk) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 3 Temmuz 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/031) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul’un Büyükçekmece ilçesindeki Türkoba mahallesinde kaçak olduğu gerekçesiyle evlerinin yıkılmasına tepki gösterenlere polisin müdahale ettiği ve 17 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

(07/032) İstanbul’da Tutuklanan SGDF Yöneticisi…

29 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu MYK üyesi Özge Doğan ve ESP üyesi Ali Karaçay, 3 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(07/033) DBP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk hakkında, 2013 yılında Abdullah Öcalan’ın doğum günü etkinliklerine katıldıkları gerekçesiyle Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 2 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(07/034) HDP ve DBP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında HDP Ardahan İl Eş Başkanı Ergün Koç ve DBP İl Eş Başkanı Hakan Demirbaş’ın da olduğu 28 HDP ve DBP üyesi hakkında Ardahan Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 2 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(07/035) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan TV10 kameramanı Kemal Demir hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Kemal Demir’in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, ayrıca dava ile ilgili yetkisizlik kararı verip dosyayı Mersin’e gönderdi.

(07/036) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

3 Temmuz 2018 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkartılan 27 kişiden 4’ü; Ankara’da Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli 3 askeri personel; Erzurum merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda 12’si muvazzaf asker 13 kişi; Edirne’de yurtdışına yasadışı yollarla çıkmaya çalıştığı iddia edilen 5 kişi gözaltına alındı.

3 Temmuz 2018 tarihinde Çanakkale merkezli bir soruşturma kapsamında 6’sı yüzbaşı olmak üzere 26 asker hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bu kişilerin yakalanması için operasyonlar yapıldığı öğrenildi.

Erzurum merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Kilis Vali Yardımcısı Muhammet Kaya 3 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(07/037) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Pertek 1. Motorlu Piyade Tabur Komutanı eski yarbay Sefer Eyüp Şensoy ile eski yüzbaşı Erdem Çalışkan hakkında Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme her iki sanığı ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkememe ayrıca,  2 sanığı, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Pertek Kaymakamı Erkan Kaçmaz ile Pertek Cumhuriyet Savcısı Muhittin Atlı’yı hile ve cebir kullanarak taburda alıkoydukları gerekçesiyle de ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma‘ suçundan ayrı ayrı 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Servet Çakıl, Celal Aymaz ve Mehmet Bilen isimli KHK ile meslekten ihraç edilmiş 3 eski komiser yardımcı hakkında Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 3 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan ayrı ayrı 13 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

6 sanık hakkında Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 6 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 9 yıl 9 ay ile 2 yıl 3 ay 15 gün arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, , Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş