Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Ekim 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/055) Muğla’da Çatışmada Ölen 5 Kişi…

5 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK militanı olduğu söylenen bir grup arasında çıkan çatışmada 5 kişinin öldüğü, aynı çatışmada bir binbaşının ise yaralandığı bildirildi.

(10/056) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

4 Ekim 2017 tarihinde basına yansıyan haberlerden 28 Eylül 2017 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda 2 militanın ve 29 Eylül 2017 tarihinde Şırnak’ta çıkan çatışmalarda 3 militanın öldüğü öğrenildi.

 (10/057) Alanya’da Sokakta Polis tarafından Darp Edilen Kadın…

4 Ekim 2017 tarihinde Antalya’nın Alanya ilçesinde bir kadın biri sivil 2 polis tarafından sokakta darp edilerek yerde sürüklendi. Darp olayına ilişkin ortaya çıkan görüntülerde sivil polis memurunun elindeki copla yerde yatan kadına vurduğu görülmektedir.

Polis şiddetine maruz kalan kadının Kırgızistan kökenli R.A.(40) adında bir kadın olduğu öğrenildi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak olayla ilgili 2 polis memurunun görevden alındığını açıkladı. Ayrıca olaya ilişkin Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “kötü muamele” suçunda soruşturma başlatıldığı öğrenildi.   Soruşturma kapsamında R.A’yı yerdeyken tekmeleyen ve ona copla vuran polis memurunun 5 Ekim 2017 tarihinde tutuklandığı bildirildi.

(10/058) Muğla’da Gözaltına Alınan 7 Kişi…

4 Ekim 2017 tarihinde Muğla’nın Seydikemer ilçesinde polis ve jandarma ekiplerinin durdurdukları araçtaki 7 kişiyi darp ederek gözaltına aldığı öğrenildi. Gözaltına ilişin basına ve sosyal medyaya yansıyan fotoğraflarda, gözaltına alınanların çıplak ve elleri arkadan kelepçeli bir vaziyette yerde yattığı, yüzlerinde kan izleri olduğu görüldü. PKK militanı oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan 7 kişinin Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(10/059) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Bolu F Tipi Cezaevi’nde mahpuslara ait radyoların toplandığı, mahpuslara görüşe, telefona ve revire giderken yaka kartı taşıma zorunluluğunun getirildiği, telefon görüşmelerinden önce mahpusların isimlerini, soy isimlerini ve aradıkları numarayı söylemeye zorlandığı 4 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Avukat Tugay Bek, 5 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan beyanında, Tarsus T Tipi Cezaevi’nde tutulan müvekkillerinin mazur kaldığı hak ihlallerini açıkladı. Buna göre; 2 Ekim 2017 tarihinde Tarsus T Tipi Cezaevi’nde ayakta ve tek sıra halinde sayım vermeyi kabul etmedikleri gerekçesiyle mahpusların gardiyanlar tarafından darp edildiği, yerde sürüklendiği, kafalarına gardiyanlar tarafından basıldığı, soyularak süngerli odaya götürüldüğü ve yaklaşık 2 saat orada tutulduğu öğrenildi. Darp edilen mahpuslar arasında KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Erdoğan Alayumat’ın da olduğu bildirildi.

Yine Tarsus T Tipi Cezaevi’nde 3 Ekim 2017 tarihinde Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Serkan Erdoğan’ın sakalını kesmediği gerekçesiyle gardiyanlar tarafından darp edildiği ve zorla berbere götürülmek istendiği öğrenildi.

3 Eylül 2017 tarihinde Adana F Tipi Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Hayrullah Turan isimli mahpusun cezaevi girişinde çıplak aranmayı kabul etmemesi üzerine gardiyanlar tarafından darp edildiği bildirildi.

Avukat Tugay Bek’in müvekkilleri adına Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığına, “İşkence, kötü muamele, tehdit ve hakaret, görevi kötüye kullanmak”tan suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

5 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 12 mahpusun kaldığı koğuşun 50 gardiyan tarafından basıldığı, baskın sonrasında mahpusların çırılçıplak soyularak süngerli odalara götürüldüğü ve orada işkence yapıldığı iddia edildi.  Mahpusların yüzlerinde ve vücutlarında darp izleri ve morlukların olduğu, buna rağmen mahpusların revire çıkartılmadığı bildirildi. İşkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan mahpuslardan isimleri öğrenilenler: Hadi Elçiçek, Zeki Yılmaz, Özgür Kutluk.

İskenderun M Tipi Cezaevi’nde kalan kadın mahpuslar, 5 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan mektuplarında, maruz kaldıkları hak ihlallerini dile getirdiler. Mektupta cezaevi girişinde çıplak arama yapıldığı, mahpusların sosyal, kültürel ve sağlık hakları engellendiği, aileleri tarafından gönderilen koli ve eşyaların kendilerine teslim edilmediği, verilen yemeklerin hijyen kurallarına uygun olmadığı ve mahpuslar tarafından yazılan suç duyurularına el konularak gerekli yerlere iletilmediği belirtilmektedir.

5 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Bafra T Tipi Cezaevi’nde tutulan karikatürist Melih Gürler’in düşme sonucu kırılan sağ elinin ameliyatı edilmesi gerektiği fakat ameliyat için verilen günün üzerinden 38 gün geçmesine rağmen ameliyatın hala yapılmadığı öğrenildi. Kırık sonucu Gürler’in parmaklarını oynatamadığı bildirildi.

Düzce T Tipi Cezaevi’nde mahpusların kaldıkları koğuşların basıldığı ve mahpuslara ait elbiselerin ve bir kısım özel eşyanın (kitap, kalem, radyo) toplanarak poşetlendiği ve daha sonra görüş için gelen yakınlarına teslim edildiği 5 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(10/060) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 4 Ekim 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

Polisin 13.30’da yapılan basın açıklamasına yönelik müdahale esnasında 3 kişiyi (İlker Işık, Simge Aybars ve ismi öğrenilemeyen bir kişi) gözaltına aldığı öğrenildi.

(10/061) Tutuklanan Belediye Eş Başkanı…

Mersin’in Akdeniz ilçesinin Belediye Eş Başkanı Fazıl Türk 4 Ekim 2017 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla tutuklandı.

Fazıl Türk 22 Eylül 2017 tarihinde ifade vermek için gittiği Cumhuriyet Savcılığı’nda hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Türk hakkında 12 Aralık 2016 tarihinde Akdeniz Belediyesi’ne dönük soruşturma kapsamında gözaltı kararı çıkartılmış fakat Türk gözaltına alınamamıştı. Aynı soruşturma kapsamında aralarında Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu ve HDP Mersin İl Eş Başkanı Sadun Doğan’ın bulunduğu 22 kişi gözaltına alınmış ve bunlardan 15’i tutuklanmış ve davalarının 20 Temmuz 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında tutuklu sanıkların tümü adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(10/062) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

3 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Mehmet Kızıl isimli bir uzman çavuşun silahlı saldırı sonucu öldürülmesi sonrasında, ilçede başlatılan operasyonlar kapsamında HDP Silvan ilçe yönetici Eyüp Koşar’ın aracıyla Diyarbakır’a giderken 4 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alındığı öğrenildi.

4 Ekim 2017 tarihinde Bitlis’in Güroymak ilçesinde düzenlenen ev baskınlarında Abdurrahim Ata ve Eyüp Tekin isminde 2 HDP üyesinin gözaltına alındığı öğrenildi. Söz konusu 2 kişiye ilişkin gözaltı gerekçesi ise öğrenilemedi.

5 Ekim 2017 tarihinde Adana’da yasadışı gösterilere katıldıkları gerekçesiyle aralarında çocukların da olduğu 8 kişinin ev baskınlarında gözaltına alındığı ve Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

5 Ekim 2017 tarihinde İzmir’de aralarında HDP Narlıdere İlçe Eş Başkanı Filiz Dursun’un da olduğu 16 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

5 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla 7 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

 (10/063) Mersin’de Gözaltına Alınan Avukatlar…

4 Ekim 2017 tarihinde kakkında gözaltı kararı olan Avukat Onur Kale’nin emniyete gittiği ve gözaltına alındığı bildirildi. Aynı gün içinde İHD Mersin Şube Sekreteri Avukat Özgür Çağlar, ÇHD Mersin Şube Başkanı Avukat Mehmet Altuntaş ve Avukat Rıza Oğuz da, ifade vermek için gittikleri savcılıkta haklarında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

3 Ekim 2017 tarihinde Mersin’de yapılan operasyonlarda 3 avukat gözaltına alınmıştı. Son gözaltılar ile beraber bu soruşturma kapsamında gözaltına alınan avukat sayısı 7 oldu.

Gözaltındaki avukatlardan Sebahat Gençtarih, Ali Bozan, Emrullah Şam ve Onur Kale’nin açlık grevine başladığı ve açlık grevinin avukatlar savcılığa çıkartılıncaya kadar devam edeceği öğrenildi.

(10/064) Gözaltına Alınan Dergi Çalışanı…

27 Eylül 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde dergi dağıttığı sırada gözaltına alınan Özgür Toplum Dergisi dağıtıcısı Azad Polat 4 Ekim 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(10/065) İstanbul’da Tutuklanan 2 Kişi…

Mustafa Koçak ve Cengiz Özel 4 Ekim 2017 tarihinde çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Mustafa Koçak ile ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde işkence gördüğüne dair iddialar ortaya atılmış ve bu iddialara ilişkin olarak İHD İstanbul Şubesi ve TİHV İstanbul Temsilciliği ortak bir basın toplantısı düzenlemişti.

(10/066) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli Metin Topuz, 4 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek” ve “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” iddialarıyla tutuklandı.

4 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da haklarında yakalama kararı çıkartılan 49 eski öğretmenden 20’sinin; Maraş’ta 3 iş insanının; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 11 muvazzaf askerin ve Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında 30 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

20 Eylül 2017 tarihinde İzmir’de gözaltına alınan 87 kişiden 52’si ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı ve 25 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

(10/067) Diyarbakır’da Yargılanan Kişiler…

Ayşe Gökhan ve Gül Kızıltaş hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Ekim 2017 tarihinde başlandı.  HDP, TJA, DTK, DBP ve HDK’ye yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alınıp 14 Haziran 2017 tarihinde tutuklanan Ayşe Gökhan ve Gül Kızıltaş duruşmada hazır bulundu ve Kürtçe savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Gül Kızıltaş’ın tahliyesine ve Ayşe Gökhan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı Kasım 2017 tarihine erteledi.

(10/068) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

43’ü tutuklu ve 2’si firari 47 sanık hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Muğla’da Cumhurbaşkanı’na yönelik suikast girişi ile ilgili olarak Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 34 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 6 sanığa müebbet, 1 sanığa 18 yıl ve 1 sanığa ise 15 yıl hapis cezası verdi.  Mahkeme davanın bir numaralı sanığı Fetullah Gülen, 2 firari sanık ve olaydan 13 ay sonra yakalanan 1 sanığın dosyasının ayrılmasına karar verdi. Bir sanık ise beraat etti.

8 kişi hakkında Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Ekim 2017 tarihinde görüldü. İddianamede 7’si tutuklu 8 sanığın örgüt ile ilişkili olduğu iddia edilen yurtların müdürleri oldukları gerekçesiyle ‘örgüt yöneticisi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme 7 sanığı 10 yıl hapis cezasına ve 1 sanığı ise 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Ayhan Gül adlı bir avukat hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Ayhan Gül’ü 9 yıl hapis cezasına çarptırdı ve sanığın tutuklanmasına karar verdi.

54’ü tutuklu 128 sanık hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında 1. Ordu Komutanlığı’nda yaşananlar ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nün Üsküdar’daki binasının ele geçirilme girişimiyle ilgili olarak İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme 5 sanığın tahliyesine ve tutuksuz yargılanan 2 sanığın ise tutuklanmasına karar verdi ve duruşmayı 11 Aralık 2017 tarihine erteledi.

(10/069) Bingöl’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Bingöl Valiliği 4 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Bingöl Merkez, Adaklı, Genç, Solhan, Yayladere, Kiğı, Karlıova, Yedisu ilçelerindeki 20 bölgenin 4 Ekim 2017 ile 19 Ekim 2017 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş