Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Eylül 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/015) Lice’de Yaralanan Sivil Kişiler…

3 Eylül 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Bağlan köyünde askeri helikopterin sivillerin üzerine ateş açması sonucu 3 köylünün yaralandığı öğrenildi.

Yaralıların Valiliğin ambulans geçişine izin vermemesi nedeniyle uzun süre köy meydanında bekletildiği bildirildi.

Başından ve bacağından yaralanan Celal Yıldırım’ın (58) durumunun ağır olduğu, diğer bir yaralı olan Münir Serin’in (32) ise hastanedeki tedavisinin ardından hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Celal Yıldırım’ın ailesi ile görüşmesine hakkında arama olduğu gerekçesiyle izin verilmediği bildirildi.

4 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Cemal Yıldırım, ve Münir Serin’e yaralı haldeyken güvenlik güçleri tarafından işkence yapıldığı iddia edildi. Haberde, işkenceye bağlı olarak iki kişinin vücudunda ve yüzünde morlukların olduğu, Celal Yıldırım’ın dişlerinin kırıldığı ifade edilmektedir.

Ayrıca köyde bulunan evlerin güvenlik güçleri tarafından basıldığı; erkelere işkence edildiği ve kadınlarla çocukların ise yüzüstü yerde bekletildiği iddia edildi.

Olay sonrasında güvenlik güçleri tarafından darp edilerek gözaltına alınan Cemal Yıldırım’ın oğlu Bedir Yıldırım’ın nereye götürüldüğüne dair ailesine bilgi verilmediği öğrenildi.

Olayla ilgili yerinde incelemelerde bulunmak üzere köye giden HDP Diyarbakır Milletvekilleri Feleknas Uca, Ziya Pir, Sibel Yiğitalp ve parti yöneticilerinden oluşan heyetin köye girişine güvenlik güçleri tarafından bir süre izin verilmediği ama daha sonra heyetin köyde incelemelerde bulunduğu bildirildi.

(09/016) Güneydoğuda Operasyonlar ve Saldırılar…

3 Eylül 2017 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK militanları tarafından gerçekleştirilen roketatarlı saldırı sonucu 1 askerin öldüğü öğrenildi.

(09/017) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Tarsus T Tipi Kadın Cezaevi’nde tutulan Birhat Yalçın isimli bir mahpusun saçlarının cezaevine getirildiği ring aracının içinde askerler tarafından kör bıçakla kesildiği 4 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde iddia edildi.

Edirne F Tipi Cezaevi’ndeki mahpusların sosyal, kültürel ve sportif haklarının cezaevi idaresi tarafından engellediği 4 Eylül 2017 tarihinde öğrenildi.

4 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Mersin E Tipi Cezaevi’nde 6 kişilik koğuşlarda 20-25 kişinin kaldığı, mahpuslara yeterince içecek su verilmediği öğrenildi.

(09/018) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

4 Eylül 2017 tarihinde Silivri Cezaevi önünde TAYAD’lı aileler tarafından cezaevlerinde mahpuslara giydirilmesi düşünülen tek tip elbiseye karşı bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasından sonra jandarmanın açıklamaya katılanlara müdahale ettiği ve 7 kişiyi gözaltına aldığı ve ayrıca basın mensuplarının açıklamayı takip etmesini engellendiği öğrenildi. Gözaltına alınanların 5 Eylül 2017 tarihinde savcılık sorgusu sonrasında serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Fatma Karaoğlan, İsmail Kara, Selda Aydoğdu, Köksal Taş, Mulla Zincir, A. Murtaza Odabaşı ve soyadı öğrenilemeyen Aydın isminde bir kişi.

(09/019) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 4 Eylül 2017 tarihinde saat 13 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

Saat 13.00 da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltı olmazken, saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik müdahalede aralarında basın açıklamasını takip eden gazeteci Oktay İnce’nin de olduğu 4 kişinin gözaltına alındığı ve daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri:  Mehmet Dersulu, Sultan Aydoğdu, Aleyna Sert ve Oktay İnce.

 (09/020) Gözaltına Alınan Gazeteci…

4 Eylül 2017 sabahı polislerce evi basılan ancak evinde bulunmayan Evrensel muhabiri Kemal Özer’in aynı gün akşam saatlerinde Tunceli-Ovacık yolu üzerindeki arama noktasında gözaltına alındığı ve Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. Özer hakkında örgüt üyesi olmak iddiasıyla gözaltı kararı çıkartıldığı bildirildi. Özer’in evinde yapılan aramada evde bulunan dijital malzemelere ve fotoğraf makinesine el konulduğu öğrenildi. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Başkanı Turgay Olcayto ayrı ayrı yaptıkları açıklamalar ile Özer’in derhal serbest bırakılmasını istediler.

(09/021) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

31 Ağustos 2017 tarihinde “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında Antalya Havalimanı’nda gözaltına alınan S.A. ve K.A.’dan S.A.’nın 4 Eylül 2017 tarihinde savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/022) Nusaybin’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği, 4 Eylül 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Nusaybin ilçesine bağlı Akarsu Mahallesi’nde 4 Eylül 2017 saat 01.30 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Valilik aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklamayla saat 04.00 itibarıyla sokağa çıkma yasağını kaldırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş