Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

05 Nisan 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/043) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

4 Nisan 2018 tarihinde Iğdır’daki Gökaya Hudut Taburu’na yönelik HPG militanları tarafından gerçekleştirilen saldırıda 1’i ağır 2 askerin yaralandığı bildirildi.

4 Nisan 2018 tarihinde Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde askeri bir aracın geçişi sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucunda 1 askerin yaralandığı; saldırıyı takiben başlatılan operasyon sonrasında çıkan çatışmada da 2 askerin yaralandığı öğrenildi.

(04/044) Afrin Operasyonu’na Tepkilere Yönelik Müdahaleler, Gözaltı ve Tutuklamalar…

19 Mart 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin’e yönelik TSK operasyonu ile ilgili dağıtılan lokumu “Katliamın lokumu olmaz’ diyerek protesto edenlerle ilgili açılan soruşturma kapsamında daha önce 15 öğrenci gözaltına alınmış ve bunlardan 9’u çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Tutuklanan öğrenciler için mektup kampanyası düzenlediği iddiasıyla 1 öğrencinin 4 Nisan 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nin girişinde gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/045) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 4 Nisan 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

4 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Selvi Polat ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Mehmet Dersulu ve Bülent Özgül) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 4 Nisan 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/046) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

4 Nisan 2018 tarihinde kayyım atanan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanlarının evlerine yapılan baskınlarda aralarında gazetenin 3 editörünün de olduğu 7 kişi gözaltına alındı. Basında yer alan haberlerden 7 kişi hakkında daha gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar: Mehmet Ali Çelebi, Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Ürün ve çalışanlar Pınar Tarlak, Ramazan Sola ve Nedim Demirkıran ile gazetenin eski çalışanlarından Mehmet Beyazit.

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi ve gazetenin basıldığı Gün Matbaası’na 28 Mart 2018 tarihinde kayyım atanmış ve polis tarafından gazete ve matbaanın ofislerine yapılan baskınlarda 25 kişi gözaltına alınmıştı.

 (04/047) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

3 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Yoğurtçu Parkı’nda kahvaltı yaparken gözaltına alınan ve aralarında Barış Blok’u eski sözcüsü Bahadır Altan ile ekolojist Oktay Konyar’ın da olduğu 6 kişi polisteki ifade işlemlerinin ardından 4 Nisan 2018 tarihinde  serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar: Hakan Aktuğ Gültürk, Oktay Konyar, Ender Eren, Selen Yıldızlar, Hakan Tosun, Bahadır Altan.

(04/048) Iğdır’da Evi Basılan Gazeteci…

Mezepotamya Ajansı muhabiri Berzan Güneş’in evi 4 Nisan 2018 tarihinde basıldı. Evde bulunmadığı için Berzan Güneş gözaltına alınmazken, evdeki kitaplar gerekçe gösterilerek babası Ahmet Güneş’in (68) gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/049) Gözaltına Alınan ve Tutuklanan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

2 Nisan 2018 tarihinde Cizre’den İdil’e giderken araçları durdurularak gözaltına alınan ve aralarında DBP Silopi İlçe Eş Başkanı Bişeng Mete’nin de olduğu 4 kişi 4 Nisan 2018 tarihinde mahkemeye sevk edildi. Bişeng Mete tutuklanırken, diğer 3 kişi (DP yöneticisi Delil Ürek, DBP yöneticileri Cemile Alyanak ve Mustafa Uğet) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

4 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’un Avcılar ilçesindeki HDP ilçe binası polis tarafından basıldı. Baskının gerekçesinin ilçe binasında Abdullah Öcalan’ın doğum günü ile ilgili düzenlenen bir etkinlik olduğu öğrenildi. Baskın sonrasında aralarında İlçe Eş Başkanları Şebnem Değerli ve Mahmut Çakan ile çocukların da olduğu 23 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kadınların Firuzköy Karakolu’na, erkeklerin ise Avcılar Merkez Karakolu’na götürüldüğü bildirildi. Gözaltına alınanlar: Şebnem Değerli, Yasemin Duman, Sabriye Bulut, Günel Karaman, Betül Yıldız, Mahmut Çakan, Nesibe Karakaya Çakan, Duygu Yurtsever, Bermal Yıldırım, Sevim Muratlı, Ayşan Yıldırım, Hatice Gazioğlu, Sürreya Aydın, Barış Bozkurt, Abdullah Tima, Güven Gök, Alaaddin Duygun, Yalçın Demir, Mevlüt Yalpazoğlu, Ramazan Çakan, Serhat Yıldırım, U. K., I.  D.

4 Nisan 2018 tarihinde Muş’un Bulanık ilçesinde yapılan ev baskınlarında 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 15 kişinin Muş Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi. Gözaltına alınanlar: Zeki Gün, Tahsin Demir, Devrim Tanrıkulu, Yakup Şahin, Fesih Çağlayan, Cüneyt Duran, Sadullah Demir, Selahattin Topçu, İbrahim Kaltuş, Hayrettin Yılmaz, Hikmet Aras, Kerem Kayaalp, Yaşar Taş, Melike Tozyılmaz, Mehmet Ali Çetinkaya.

4 Nisan 2018 tarihinde Diyarbakır HDP il binasında Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan ile ilgili olarak düzenlenecek etkinlik için il binasına pasta getiren 2 pastane çalışanının gözaltına alındığı ve pastaya el konulduğu öğrenildi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın evine yapılan baskınında 3 Nisan 2018 tarihinde gözaltına alınan ve aralarında DBP Urfa İl Eş Başkanı ile 1 gazetecinin de olduğu 5 kişi ile Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Amara köyünde gözaltına alınan 4 HDP ilçe yöneticisi jandarmadaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınıp serbest bırakılan 9 kişi: DBP İl Eş Başkanı Bekir Karakeçili, gazeteci Hacı Yusuf Topaloğlu ile Bozova HDP İlçe Eş Başkanı Ömer Yıldırım ve yöneticileri Halil Satıcı, Bekir Durmaz ve Cindi Zencirkıran,  Hilvan HDP yöneticileri Ramazan Demir, Zafer Bürtü ve İsmail Salar.

(04/050) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel, Doç. Dr. Veli Polat ve Yrd. Doç. Dr. Yasemin Gülsüm Acar hakkında ‘örgüt propagandası yapmak iddiasıyla İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 4 Nisan 2018 tarihinde devam edildi.

Mahkeme Zübeyde Füsun’un yargılandığı davada, savunmaların ardından kararını açıkladı ve Zübeyde Füsun Üstel’i 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı ertelemedi.

Mahkeme Veli Polat’ın yargılandığı davada da, savunmaların ardından Veli Polat’ı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

Yasemin Gülsüm Acar’ın yargılandığı davada ise mahkeme duruşmayı 12 Nisan 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Prof. Dr. Nüket Esen hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme dava dosyasının 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dosya ile birleştirilmesi ve dava dosyasında bulunan Nüket Esen’e ait sosyal medya dökümlerinin dosyadan çıkarılması taleplerinin reddine karar verdi ve duruşmayı 28 Haziran 2018 tarihine erteledi.

(04/051) Kezban Saçılık’ın Yargılandığı Dava…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından gerçekleştirilen Ankara Yüksel Caddesi üzerindeki “İşimi Geri İstiyorum” eylemleri sırasında polisin fiziksel şiddetine maruz kalan ve yerde sürüklenerek gözaltına alınan Kezban Saçılık hakkında Ankara 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ ve polise mukavemet’ iddialarıyla açılan davanın görülmesine 4 Nisan 2018 tarihinde başlandı. İddianamenin okunmasının ve savunmaların ardından mahkeme duruşmayı Haziran 2018 tarihine erteledi.

(04/052) Manisa’da Yargılanan HDP Üye ve Yöneticileri…

HDP üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 22 kişi hakkında Manisa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Nisan günü devam edildi. Duruşma sırasında avukatların sözünün mahkeme başkanı tarafından sık sık kesilmesi üzerine yaşanan tartışma sırasında mahkeme başkanının bir avukata “Kes sesini” diye bağırdığı öğrenildi. Duruşmada daha sonra bir önceki duruşmada Kürtçe savunma talepleri reddedildiği için savunma yapmayan Gülcihan Çelik ve Ayşe Karagöz Kürtçe savunma yapma taleplerini yenilediler.  Mahkeme bir kez daha Kürtçe savunma talebinin reddine karar verdi. Avukatların beyanlarının ardından mahkeme 2 sanığın (Halil Aydemir ve Abdurrahman Taş) adli kontrol şartıyla (yurtdışına çıkış yasağı) tahliyesine ve aralarında Gülcihan Çelik ve Ayşe Karagöz’ün de olduğu 6 sanığın ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

HDP üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu 138 kişi hakkında açılan davanın 20 Aralık 2018 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme davanın 3 ayrı dosya üzerinden görülmesine karar vermiş ve duruşma günlerini 4, 11 ve 24 Nisan 2018 olarak belirlemişti.

(04/053) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

4 Nisan 2018 tarihinde Manisa merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 13 kişi; Zonguldak merkezli bir soruşturma kapsamında 6 kişi (son gözaltılarla beraber bu soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 21 oldu); İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 11 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında iş insanlarının, esnafların ve KHK ile meslekten ihraç edilmiş memurların da olduğu 21 kişi; Yozgat merkezli bir soruşturma kapsamında 17 ilde düzenlenen operasyonlarda 23’ü muvazzaf asker ve 3’ü askeri okulda öğrencisi 26 kişi gözaltına alındı.

(04/054) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde meydana gelen olaylarla ilgili tutuklu 15 sanık hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Nisan 2018 tarihinde görüldü Mahkeme aralarında 1 eski Yarbay, 1 eski Binbaşı ve 1 eski Yüzbaşı’nın da olduğu 12 kişiyi ‘Anayasa’yı ihlal etme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla ve 3 sanığı ise aynı suçlama ile müebbet hapis cezası ile cezalandırdı.

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında İstanbul Selimiye Kışlası’nda meydana gelen olaylar ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nün Üsküdar Yerleşkesinin işgal girişimi ile ilgili 128 kişi hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 13 sanığı ‘Anayasa’yı ihlal etme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, aynı suçlama ile 37 sanığı müebbet hapis cezası ve   1 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 77 sanığın ise tüm suçlamalardan beraatına karar verdi. Mahkeme ayrıca hükümle birlikte tutuksuz yargılanan 9 sanığın tutuklanmasına hükmetti. Bu karar üzerine duruşmada bulunan 6 sanık tutuklandı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski Yargıtay Üyesi Murat Cevher hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından Murat Cevher’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 1 Ağustos 2018 tarihine erteledi.

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Tuzla Orhanlı Gişeleri’ nde meydana gelen olaylarla ilgili tutuklu 65 sanık hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 18 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(04/055) Ankara’da Engellenen Etkinlik…

4 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden HDP Ankara İl Örgütü tarafından düzenlenecek “Doğuştan Özgürlüğe Doğru Tecridi Konuşuyoruz” panelinin Ankara Valiliği’nin izni olmadığı gerekçesiyle Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından engellendiği öğrenildi.

(04/056) Hatay’da Özel Güvenlik Bölgesi İlanı…

Hatay Valiliği 4 Nisan 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Suriye sınırı üzerinde bulunan bölgeleri Özel Güvenlik Bölgesi ilan etti ve söz konu bölgelerde basın mensuplarının görüntü almaları, yayın ve röportaj yapmaları, her türlü araç ve insan girişi kolluk makamlarınca verilen izinler dışında yasakladı.

(04/057) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği 5 Nisan 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Şırnak’ta bulunan 56 bölgeyi 5 Nisan 2018 (dahil) ile 19 Nisan 2018 (dahil) tarihleri arasında Özel Güvelik Bölgesi ilan etti.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş