Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Temmuz 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/038) Urfa’da Gözaltında Şüpheli Ölüm İddiası…

4 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Urfa’nın Birecik ilçesinde eşine şiddet uyguladığı için gözaltına alınan ve Fırat Polis Merkezi’ne götürülen Abdulkadir A. isimli bir kişinin, 1 Temmuz 2018 tarihinde nezarethanede boynuna ip geçirilmiş şekilde ve demir parmaklıklara asılı halde bulunduğu öğrenildi. İntihar ettiği iddia edilen Abdulkadir A.’nın kaldırıldığı hastanede 4 Temmuz 2018 tarihinde yaşamını yitirdiği bildirildi.

(07/039) Urfa’da Bir Cismin Patlaması Sonucu Yaralanan Sivil Kişiler…

4 Temmuz 2018 tarihinde Urfa’nın Akçakale ilçesinde Emine Badem (45) ile çocukları E. B. (12, k) ve A. B.’nin (15, e) buldukları bir cismin patlaması sonucu yaralandıkları ve hastaneye kaldırıldıkları öğrenildi.

(07/040) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 4 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

4 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Gülnaz Bozkurt ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 4 Temmuz 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/041) “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerinde Polis İşkencesi İddialarıyla İlgili “Soruşturma Yer Yoktur Kararı”…

4 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Yüksel Caddesi üzerinde her gün yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eyleminin 500. gününde polis tarafından basın açıklaması öncesinde fiziksel şiddet kullanarak gözaltına alınan 6 kişinin (Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt, Oktay İnce, Selvi Polat, Alev Şahin ve Karadağ) maruz kaldıkları polis şiddeti ile ilgili Ankara Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu hakkında savcılığın ‘soruşturmaya yer olmadığı’ kararı verdiği bildirildi.

(07/042) Siirt’te Gazetecinin Evine Polis Baskını…

Basında yer alan haberlerden hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan gazeteci Hülya Emeç’in ailesinin Siirt’teki evine 4 Temmuz 2018 tarihinde polis tarafından baskın düzenlendiği öğrenildi. Baskın sırasında evde bulunan 1 kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve ayrıca Hülya Emeç’i evde bulamayan polisin, Emeç’in annesini “Nereye giderse gitsin bizden kurtulamaz. Onu, gittiği yerden getirmesini biliriz. Aradan 5 yıl geçse bile onu bulup getireceğiz” diyerek tehdit ettiği öğrenildi. Hülya Emeç, 20 Ocak 2018 tarihinden bu yana iltica talebinde bulunduğu İsviçre’de yaşamını sürdürüyor.

(07/043) Gezi Eylemleri Nedeniyle İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

4 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 20 kişi hakkında Gezi eylemleri sırasında 6 Temmuz 2013 tarihinde İstanbul İstiklal Caddesi’nde düzenlenen yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşmasının 29 Haziran 2018 tarihinde yapıldığı öğrenildi. Mahkeme 20 sanığın da beraatına karar verdi.

(07/044) Eski HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP eski Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan hakkında Silopi’de yaşamını yitiren DBP PM ve KJA Yürütme Meclisi üyesi Sêvê Demir, Silopi Halk Meclisi Eş sözcüsü Pakize Nayır ve KJA aktivisti Fatma Uyar’ın cenazesini almak için gittiği Şırnak Devlet Hastanesi önünde, 7 Ocak 2016 tarihinde yaptığı basın açıklaması nedeniyle Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası ile ilgili istinaf başvurusu 4 Temmuz 2018 tarihinde Antep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından karara bağlandı.

Mahkeme cezanın kaldırılmasına ve Nursel Aydoğan’ın beraatına karar verdi. Kararın gerekçesinde “Herkesin silahsız, saldırısız toplanma hakkı teminat altına alındığından, izinsiz de olsa silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma, bu toplantı ve gösteriye katılma halinde suç sayılmayacaktır” denildiği öğrenildi.

(07/045) Tunceli’de Yargılanan EMEP Yöneticisi…

Emek Partisi (EMEP) GYK Üyesi ve Tunceli İl Başkanı Mustafa Taşkale hakkında Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından duruşmayı 5 Ekim 2018 tarihinde erteledi. Mustafa Taşkale 17 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmış ve hakkında açılan davanın 29 Mayıs 2017 tarihinde görülen duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(07/046) Antep’te Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Yargılanan Kişi…

Servan Ayçiçek isimli bir kişi hakkında YPJ üyesi olan ablasının fotoğrafını sosyal medyada paylaşmak suretiyle ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla Antep 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Temmuz 2018 tarihinde yapıldı. Mahkeme Servan Ayçiçek’in beraatına karar verdi.

(07/047) Mardin’de Yargılanan Kadın…

11 Ağustos 2016 tarihinde Mardin’de gözaltına alınan, 9 gün boyunca gözaltında cinsel işkence de dahil olmak üzere, fiziksel ve ruhsal olarak işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddia edilen, daha sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Rozerin Kalkan hakkında Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme, ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından Rozerin Kalkan’ı 10 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Davanın önceki duruşmalarında, Rozerin Kalkan’ın avukatları maruz kaldığı işkence ve kötü muamelenin tespit ve belgelendirilmesi için Kalkan’ın Adli Tıp Kurumu’na sevkini talep etmiş fakat bu talep mahkeme tarafından reddedilmişti.

Rozerin Kalkan tutuklandıktan sonra 11 ay boyunca Niğde E Tipi Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulmuş ve maruz kaldığı işkence ve kötü muamelenin yol açtığı fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar ile ilgili tedavi görmesi engellenmişti.

(07/048) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

4 Temmuz 2018 tarihinde Çanakkale merkezli bir soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonlarda 2’si albay, 1’i yarbay, 1’i binbaşı ve 6’sı yüzbaşı olmak üzere 20 muvazzaf asker;  Uşak merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin ve 1 öğretim üyesinin olduğu 7 kişi; Denizli’de 7 kişi gözaltına alındı.

29 Haziran 2018 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan 3 eski emniyet müdürü 4 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş