Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Eylül 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/023) Mersin’de Yargısız İnfaz İddiası…

6 Eylül 2017 sabahı Mersin’deki 50. Yıl Polis Merkezi’ne girmek isteyen ve ‘canlı bomba’ saldırısı gerçekleştirmek istediği ileri sürülen bir kişi dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurularak öldürüldü. Mersin Valiliği’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada “(…) 50. Yıl Polis Merkezi Amirliği’ne 50 metre mesafede şüpheli hareketlerde bulunan bir erkek şahıs görülmüş, bunun üzerine şüpheli şahsa dur ikazında bulunulmuş, ancak dur ikazına uymayarak Polis Merkezi’ne doğru yürüyerek ilerlemeye devam etmesi ve omzundan aşağı doğru sallanan kabloya elini atması üzerine vurularak etkisiz hale getirilmiştir.” şeklinde ifadeler yer almaktadır.

Her ne kadar basında yer alan haberlerde ölen kişinin Suriyeli olduğu iddia edilse de Valilik açıklamasında “(…) kimlik bilgileri ve örgütsel ilişki ve irtibatlarının tespitine yönelik çalışmalar devam etmektedir.” denilmektedir.

(09/024) Kocaeli’nde Polis Tarafından Yaralanan Kişi…

4 Eylül 2017 tarihinde Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde kimlik kontrolü sırasında kimliği yanında olmayan Cevdet Alemdar isimli bir kişinin polis tarafından darp edildiği 5 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Kimliğinin babasına ait ve 50 metre ilerideki kahvehanede olduğunu belirtmesine rağmen şeker hastası olan ve insülin iğnesi vurulması gereken Alemdar’ın polisin sözlü ve fiziki şiddetine maruz kaldığı, olayı duyup gelen babası ve yakınlarına da polisin biber gazı ile müdahale ettiği bildirildi. Darp sonucu Cevdet Alemdar’ın yüzünde morlukların oluştuğu öğrenildi.

(09/025) Güneydoğuda Operasyonlar ve Saldırılar…

5 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 4 Eylül 2017 tarihinde Tunceli Merkez ve Pülümür ilçelerinde sürmekte olan askeri operasyonlar sırasında çıkan orman yangınlarının rüzgarın da etkisiyle yayılarak devam ettiği ve yangınlara müdahale etmek isteyen köylülerin güvenlik güçleri tarafından söz konusu alanların özel güvenlik bölgesi olduğu gerekçesiyle engellendiği öğrenildi.

(09/026) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Menemen R Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta mahpusların sağlık haklarının engellendiği 6 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Avukat Gülizar Tuncer, basına yansıyan açıklamasında, hasta mahpusların 7 aydır hastaneye sevk edilmediğini belirtti. Tuncer ayrıca iki ay önce tek başlarına kalan Özal Korkmaz, Ahmet Hani ve Yusuf Bulut isimli 3 mahpusun havalandırmadayken süreleri dolmamış olmasına rağmen gardiyanlar tarafından içeri alınmak istendiğini, buna itiraz etmeleri üzerine de darp edilerek ve yerlerde sürüklenerek hücrelerine götürüldüğünü ifade etti. Tuncer, bu olayla ilgili olarak cezaevi revirinin doktoru tarafından verilen darp raporu kanıt olarak gösterilerek yapılan suç duyurusundan ise bir sonuç çıkmadığını ekledi. Ahmet Hani ve Özal Korkmaz’ın felçli oldukları ve tekerlekli sandalye kullandıkları, Yusuf Bulut’un ise ağır psikolojik sorunları olduğu bildirildi.

(09/027) Ankara’da Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Avukatlarının Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Polis Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın avukatlarının yeni adli yılın açılış günü olan 5 Eylül 2017 tarihinde Adalet Bakanlığı önünde yapmak istediği basın açıklamasına müdahale etti ve 3 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Avukat Engin Gökoğlu, Avukat Aytül Kaplan ve FOSEM çalışanı İpek Moral.

(09/028) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Eylül 2017 tarihinde saat 13 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

5 Eylül 2017 tarihinde yapılmak istenen açıklamalara yönelik polis müdahalelerinde gözaltı yaşanmadığı öğrenildi.

(09/029) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

6 Eylül 2017 tarihinde Adana’da 5 kişinin PKK adına eylem ve faaliyette bulundukları iddiasıyla ev baskınlarında gözaltına alındığı öğrenildi. Bir kadının bebeğiyle beraber gözaltına alındığı öğrenildi.

(09/030) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

23 Ağustos 2017 tarihinde gözaltına alınan Maçka İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Zabit Zengin, 5 Eylül 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

5 Eylül 2017 tarihinde Muğla’nın Marmaris ilçesinde deniz gümrük kapısında 1 kişinin yurtdışına çıkarken gözaltına alındığı öğrenildi.

Edirne’deki İpsala Sınır Kapısı’ndan yurtdışına çıkmak isterken gözaltına alınan 4 kişinin 5 Eylül 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildiği, 3 kişinin tutuklandığı ve 1 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Manisa’da “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında çeşitli tarihlerde gözaltına alınan 26 kişiden 21’inin çıkarıldıkları mahkeme tarafından 6 Eylül 2017 tarihinde tutuklandığı ve 5 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/031) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

9’u tutuklu 12 kişi hakkında Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Eylül 2017 tarihinde görüldü. Sanıkların son sözlerinin ardından kararını açıklayan mahkeme, 11 sanığı örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapse mahkum etti, 1 sanık hakkında ise beraat kararı verdi.

(09/032) Bingöl’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Bingöl Valiliği 5 Eylül 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Bingöl’ün Merkez, Solhan, Adaklı, Genç, Yayladere, Kiğı, Karlıova ve Yedisu ilçelerinde bulunan 18 bölgeyi 5 Eylül 2017 ile 19 Eylül 2017 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan ettiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş