11.09.2015

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Hasırlı mahallesinde Kurşunlu Camii civarında 06 Eylül 2015 tarihinde, Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) mensuplarınca polis ekiplerine yönelik roketli saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 2 Özel Harekat Polis yaşamını yitirmiş, 3 polis memuru ise yaralanmıştır.

Saldırının ardından Diyarbakır Valiliği tarafından Diyarbakır İli Merkez Sur ilçesinde Saat 06.00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, yasağı takip eden saatler içersinde de zırhlı polis araçları ve Özel Harekat Timlerinin katılımı ile hava destekli bir operasyon yapılmıştır. Operasyonun gerçekleştiği süre içersinde elektrik, su ve mobil şebekelerde kesintiler yapılmıştır.

İlçede devam eden çatışmalar sırasında güvenlik güçleri tarafından çevreye rast gele, kimi zaman ise hedef gözeterek ağır silahlarla ateş açıldığı, açılan ateş sonucu sivil yurttaşların yaralandığı, ev ve iş yerlerinin tahrip edildiği iddia edilmiştir.

Polis operasyonunun gerçekleştiği sırada sivil yurttaşlara yönelik meydana geldiği iddia edilen insan hakları ihlallerini yerinde tespit etmek, kanaat oluşturmak ve raporlamak amacıyla, İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Diyarbakır Tabip Odası tarafından bir heyet oluşturulmuştur. Heyet Üyeleri, 08 Eylül 2015 tarihinde olayların yaşandığı Diyarbakır Merkez Sur ilçesine gitmiş ve inceleme çalışmalarında bulunmuştur.

sur raporu

Raporu incelemek için tıklayınız.

Paylaş