Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Nisan 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/057) Anayasa Referandumu…

5 Nisan 2017 günü Bingöl’de HDP ve DBP il binalarının saldırıya uğradığı, saldırı sonucu binanın camlarının kırıldığı, içerideki eşyaların dağıtıldığı öğrenildi.

5 Nisan 2017 günü Malatya’da EMEP ve ESP il binalarının saldırıya uğradığı, saldırı sonucu tabelaların söküldüğü ve paspasların ateşe verildiği öğrenildi.

5 Nisan 2017 günü Kars’ın Sarıkamış ilçesinde referandum çalışması yapan 6 HDP ve DBP yöneticisinin gözaltına alındıkları ve aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Ekrem Bingül, Cengiz Topbaşlı, İsrafil Dolapçı, Zeki Bakan, Adnan Zaman, Ayhan Basalak.

5 Nisan 2017 günü Mersin’de aralarında ESP ve Halkevi üyelerinin de olduğu 15 üniversite öğrencisinin polisin düzenlediği ev basınlarında gözaltın alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimlerine ulaşılabilenler: Gulsan Kaya, Nazlı Mansuroglu, Esra Güzel Ersoy, Hasret Mesrure Vurucu, Duygu Canıtez, Deniz Akbıyık, Yelda Öztürk, Özlem Uslu, Özgür, Baran.

5 Nisan 2017 günü Yalova’da “Hayır” mektupları dağıtan ve “Hayır” pankartı asan 3 Birleşik Haziran üyesinin gözaltına alındığı ve ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Nusaybin İlçe Seçim Kurulu, Abdülkadir Paşa ve Fırat mahallelerindeki sandıkların taşınmasına karar verdi.

(04/058) Cezaevinde Baskılar…

Şakran 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde Risale-i Nur külliyatına ait eserlerin cezaevi yönetimi tarafından mahpuslara verilmediği öğrenildi.

(04/059) Tutuklanan Belediye Eşbaşkanı…

29 Mart günü Van’da gözaltına alınan ve 4 Nisan günü serbest bırakılan Gürpınar Belediye Eşbaşkanı Zeki Yıldız’ın savcının itirazı üzerine tutuklandığı öğrenildi.

(04/060) Gözaltına Alınan ESP Yöneticileri…

5 Nisan 2017 günü İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında Ankara, Mersin, Adana, İzmir ve İstanbul’da yapılan ev baskınlarında 1 HDP yöneticisi ile ve 7 ESP üye ve yöneticisinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri Mukaddes Erdoğdu Çelik, Suat Çorlu, Özgür Baykara, Mert Üçler, Esra Güzel Ersoy, Mazlum Aydın, Aylin Yıldız, Levent Akhan.

(04/061) Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

Cumhuriyet Gazetesi çalışanı Yavuz Yakışkan’ın 5 Nisan 2017 günü İstanbul’da evine yapılan baskında gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/062) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

5 Nisan 2017 günü Adana’da polisin yaptığı ev baskınlarında 14 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

5 Nisan 2017 günü Hatay’da 6 kişinin ev baskınlarında gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Ali Öztürk, Onur Gezici, Mesut Soya, Mithatcan Türetken, Ahmet Doğan, Serpil Kırdağ.

5 Nisan 2017 günü Erzurum’un Tekman ilçesinde Belediye Meclis Üyesi Sebahattin Kılıç’ın evine yapılan baskında gözaltına alındığı öğrenildi.

5 Nisan 2017 günü İzmir’in Torbalı ilçesinde H.B. isimli bir kişinin ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla jandarma tarafından evine düzenlenen baskında gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/063) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

İstanbul merkezli polis operasyonunda gözaltına alınan 38 avukat, 5 Nisan 2017 günü mahkemeye sevk edildi. 30 avukat ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla 5 Nisan 2017 günü tutuklandı.

(04/064) Özgür Gündem Davası…

Özgür Gündem’in Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin, Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan ve gazete editörü Ersin Çaksu hakkında İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan 4 davanın görülmesine 5 Nisan günü devam edildi. Mahkeme heyeti kararını açıkladı ve Kesin, Çapan ve Çaksu’yu toplamda 113 bin TL para cezasına çarptırdı.

Mahkeme heyeti Keskin ve Çapan’a ‘cumhurbaşkanına hakaretten’ 28 bin TL para cezası verdi.

Eren Keskin’e 13 Mayıs 2015 tarihli gazetede yayınlanan bir haberden dolayı ‘düzeltme ve cevap yazısının yayınlanmamasından’ 50 bin Tl para cezası verdi.

Çaksu’ya 4 Nisan 2016 tarihli gazete yayınlanan bir haberden dolayı 7 bin Tl para cezası verdi.

(04/065) ‘Cumhurbaşkanına Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Eğitim Sen Adana Şube Sekreteri ve Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eşbaşkanı Zeynel Kete hakkında bir eylemde attığı “Hırsız Katil Erdoğan” sloganları nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2017 günü devam edildi. Son savunmaların ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı ve Kete’yie1 yıl 2 ay hapis cezası verdi ve cezayı geriye bıraktı.

(04/066) ‘Cumhurbaşkanına Hakaret’ İddiasıyla Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

Giresun’da gazetecilik yapan Ali Dursun hakkında sosyal medya hesaplarında paylaştığı haberler ve yaptığı yorumlar nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına ve başbakana hakaret’ iddiasıyla bir soruşturma açıldığı ve Dursun’un bu soruşturma kapsamında Görele İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek polise ifade verdiği 5 Nisan 2017 günü öğrenildi.

(04/067) Ali İsmail Korkmaz Davası…

5 Nisan 2017 günü Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararı sonrası yeni kararını açıkladı. Fırıncı Ebubekir Harlar ‘kasten yaralama ile ölüme neden olmak’ suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Polis memuru Hüseyin Engin ‘kasten basit yaralama’ suçundan 7 ay 15 gün hapse mahkum oldu. Mahkeme heyeti Engin’ verilen cezayı erteledi.

Yargıtay polis memuru Mevlüt Saldoğan’a verilen 10 yıl 10 ay hapis cezasını, polis memuru Yalçın Akbulut’a verilen 10 yıl hapis cezasını ve fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan koyuncu, Muhammet Vatansever’e verilen 6 yıl 8 ay hapis cezasını onaylamıştı.

(04/068) Şemdinli’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Hakkari Valiliği 5 Nisan 2017 günü yaptığı açıklamayla Şemdinli ilçesine bağlı 1 köyde ve 3 mezrada 5 Nisan 2017 saat 3.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Altınsu köyü ile Dereboyu, Meydan ve Elde mezraları.

(04/069) Genç’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Bingöl Valiliği 4 Nisan 2017 günü yaptığı açıklamayla Şemdinli ilçesine bağlı 7 köyde ve 8 mezrada 4 Nisan 2017 saat 23.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Dikpınar, Gerçekli, Döşekkaya, Üçgül, Kavaklı, Dedebağ ve Gözertepe köyleri ile Demirboğa, Karataş, Çekmece, Araklı, Yeniler, Ekinli, Güllüce ve Bayramlı mezraları.

(04/070) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçakların 5 Nisan 2017 günü Kandil ve çevresini bombaladığı öğrenildi.

(04/071) Engellenen Internet Sitesi…

5 Nisan 2013 günü Sendika.org internet sitesine erişimin engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle sendika.org son 21. kez engellenmiş oldu.

 

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş