Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

06 Nisan 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/058) Eskişehir’de Akademisyenlere Silahlı Saldırı…

5 Nisan 2018 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi Volkan Bayar tarafından düzenlenen silahlı saldırı sonucu fakülte sekreteri Fatih Özmutlu, Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın, araştırma görevlileri Serdar Cağlak ve Yasir Armağan yaşamını yitirdi. Olay sonrasında Volkan Bayar ve eşi gözaltına alındı.

Basına yansıyan haberlerden Volkan Bayar hakkında diğer akademisyenlerin şikayetçi olduğu öğrenildi. Şikâyetler üzerine Volkan Bayar’ın fakülte koridorunda “24 kurşuna bakar bu mesele” diyerek tehditlerde bulunduğu iddia edildi. Bir akademisyen Volkan Bayar’ın diğer akademisyenler hakkında örgüt üyesi oldukları iddiasıyla dilekçeler verdiğini belirttikten sonra “Rektörlük Volkan Bayar’ın iftira dilekçelerine öyle çok itibar etti ki bu iftira dilekçelerine dayanarak başka delil olmadan hocaları ihraç etti. Volkan Bayar hakkında işlem yapılması için savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Hepsi bir şekilde takipsizlik aldı. Hiç kimse işlem yapmadı ta ki Volkan Bayar bugün eline silah alıp gelip daha önceki tehdidini gerçekleştirene kadar” dedi.

(04/059) Van’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

3 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, 31 Mart 2018 tarihine Van’ın Erciş ilçesinde Abdülmuttalip Dursun (25) ve babası Yaşar Dursun’un  (53) kendilerini polis olarak tanıtan sivil giyimli kişilerin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı iddia edildi. Fiziksel şiddetin götürüldükleri hastanede de devam ettiği bildirildi. Abdülmuttalip Dursun, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: İki kişi beyaz renkli kornet araçtan indikleri gibi kalaşnikof silahlarını çıkararak, küfür ve hakaretler savurdu. Sorgulama falan olmadı. Konuşmamıza bile izin vermediler. Ağır küfür ve hakarette bulundular. ‘Arabaya yaslanın’ dediler, kimliklerimizi istediler. Yine bize küfür ederek ‘Sicilleri ne kadar temiz. Siciliniz kötü olsaydı akşama kadar sizi burada linç ederdim’ dediler. (… ) Ben de ‘Devlet kapısında çalışan insanlarsınız, size bunlar yakışmıyor’ dedim. Bunları söyledikten sonra ‘Sen bize akıl mı veriyorsun’ deyip ellerimi arkadan kelepçelediler, dipçikle yüzüme vurarak dişlerimi kırdılar. Yüzümü resmen parçaladılar. Babamın burnu kırıldı. (…) Hastanede polis odasına koydular. Polis odasında kanepede oturuyordum. ‘Kalk orayı, kirletme yerde otur. Devletin malını kirletiyorsun’ dedi. Yüzümü bu kez yere vurdu, ayağını kafamın üstüne koyup yetmemiş gibi o anda doktoru çağırdı. Doktor gelip yüzüme baktı. Doktor ‘Ben ona bir rapor yazarım’  dedi. Polis de doktora ‘Rapora benzer bir şey yaz’ dedi.”

Abdülmuttalip Dursun ve Yaşar Dursun’un götürüldükleri Jandarma karakolundan ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldıkları ve olayla ilgili şikayette bulundukları öğrenildi.

Öte yandan HDP Van Milletvekili Adem Geveri’nin işkence ve kötü muamele iddialarını TBMM’ye taşıyarak İçişleri ve Sağlık Bakanlığı tarafından cevaplanması amacıyla soru önergesi verdiği öğrenildi.

(04/060) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

5 Nisan 2018 tarihinde Gümüşhane’de güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin yaralandığı öğrenildi.

 (04/061) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Nisan 2018 tarihinde Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Özgür Toplum dergisi çalışanı Mevlüt Gür’ün ayakta sayım dayatmasını kabul etmediği için gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve süngerli odaya götürüldüğü öğrenildi.

(04/062) Cezaevi’nde Açlık Grevi…

5 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden vegan mahpus Osman Evcan’ın cezaevinde kendisine verilen vegan yemekten zehirlenmesi ile ilgili bir soruşturma başlatılması talebiyle 26 Mart 2018 tarihinden beri açlık grevinde olduğu öğrenildi. Osman Evcan’ın avukatı, basında yer açıklamasında şunları belirtti: “ Müvekkilim, şikayetlerine cevaben gelen ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararlarının iptalini istiyor. Zehirlenmesiyle ilgili cezaevindeki görüntülerin incelenmesini ve etkili bir soruşturma yürütülmesini, yani sadece gardiyanların değil, kendi ifadesine de başvurulmasını istiyor.”

(04/063) Cezaevi’nde Açlık Grevi…

5 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Tarsus T Tipi Cezaevi’nde kalan 8 mahpusun maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı 5 Nisan 2018 itibarıyla 11 gündür açlık grevinde olduğu öğrenildi. Açlık grevinde olan mahpusların isimleri: Mesut İşbilir, Rıdvan Kaya, Ali Şen, İsa Gültekin, Abdülaziz Özdemir ve soyadı öğrenilmeyen Ömer, Uzan ve İsmail isimli 3 mahpus.

Yine 5 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Tarsus Kadın Cezaevi’nde kalan 5 mahpusun maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı 15 Mart 2018 tarihinden beri açlık grevinde olduğu öğrenildi.

Açlık grevinin taleplerinin çıplak aramanın kaldırılması, kargo ile gönderilen kitap ve diğer eşyaların mahpuslara verilmesi, ayakta sayım dayatmasının sona ermesi, mahpusların sohbet ve sosyal haklarının kısıtlanmaması, 1 saat olan görüş süresine uyulması olduğu bildirildi.

(04/064) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 5 Nisan tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 744. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(04/065) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

5 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 27 Haziran 2016 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesinde polisin açtığı ateş sonucu sırtından yaralanan, tedavisi tamamlanmadan gözaltına alınan ve daha sonra sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan Ebru Yeşilırmak’ın tedavisinin engellendiği öğrenildi. Kardeşi, basına yansıyan açıklamasında Ebru Yeşilırmak’ın ilaç tedavisinin yapılmadığını, asker olmadığı gerekçesiyle hastaneye götürülmediğini, röntgenlerinin çekilmediğini belirtti.

(04/066) Tutuklu Avukat Sayısı…

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle hazırlanan ve 5 Nisan 2018 tarihinde basına yansıyan rapora göre, OHAL sırasında 570 avukat tutuklandı ve 1,480 avukat hakkında soruşturma açıldı.

(04/067) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Nisan 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

5 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Selvi Polat ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Mehmet Dersulu ve Bülent Özgül) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 5 Nisan 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

 (04/068) İstanbul’da Gözaltına Alınan Matbaa Çalışanları…

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi ve gazetenin basıldığı Gün Matbaası’na 28 Mart 2018 tarihinde kayyım atanmış ve polis tarafından gazete ve matbaanın ofislerine yapılan baskınlarda 25 kişi gözaltına alınmıştı. 5 Nisan 2018 tarihinde mahkemeye sevk edilen 20 matbaa çalışanı ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla tutuklandı. Basında yer alan haberlerden Gün Matbaası’nda çocuklar için hazırlanmış Zimanê Kurdî isimli dil bilgisi kitabının da aralarında olduğu matbaada basılmış birçok yayının suç unsuru olarak gösterildiği öğrenildi.

 (04/069) Gözaltına Alınan ve Tutuklanan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

4 Nisan 2018 tarihinde Diyarbakır HDP il binasında Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan ile ilgili olarak düzenlenecek etkinlik için il binasına pasta getirirken gözaltına alınan 2 pastane çalışanı polisteki işlemlerinin ardından 5 Nisan 2018 tarihinde serbest bırakıldı.

3 Nisan 2018 tarihinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Samsun’da gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni, 5 Nisan 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/070) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle Prof. Dr. Melda Tunçay, Prof. Dr. Tevfik Hakan Ongan hakkında ‘örgüt propagandası yapmak iddiasıyla İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 5 Nisan 2018 tarihinde devam edildi.

Mahkeme Melda Tunçay yargılandığı davada, savunmaların ardından kararını açıkladı ve Melda Tunçay’ı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

Mahkeme Tevfik Hakan Ongan’ın yargılandığı davada da, savunmaların ardından Tevfik Hakan Ongan’ı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

Aynı gerekçe ile Prof. Dr. Büşra Ersanlı hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine ise 5 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 5 Haziran 2018 tarihine erteledi.

Yine aynı gerekçe ile E. Ö. ve İpek Vedia Yürekli İnceoğlu hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 5 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme iki davada dava dosyasının 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan dava ile birleştirilmesi ve derhal beraat taleplerinin reddine karar verdi ve duruşmayı 17 Ekim 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Yrd. Doç. Dr. Aylin Ünaldı, Yrd. Doç. Dr. Emine Fişek ve Doç. Dr. Abdullah Ahmet Ersoy hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 5 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Aylin Ünaldı’nın yargılandığı davada Ünaldı hakkında zorla getirme emri düzenlenmesine karar verdi ve duruşmayı 13 Eylül 2018 tarihine erteledi. Mahkeme Emine Fişek’in yargılandığı dava dosyasının 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan dava ile birleştirilmesi ve derhal beraat taleplerinin reddine karar verdi ve duruşmayı 5 Haziran 2018 tarihine erteledi. Abdullah Ahmet Ersoy’ın yargılandığı davada ise mahkeme duruşmayı 19 Haziran 2018 tarihine erteledi.

(04/071) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Dava…

HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak hakkında ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etme’ iddiasıyla Silopi 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Selma Irmak SEGBİS aracılığıyla bağlanmayı kabul etmediği için duruşmaya katılmadı.  Mahkeme bir sonraki duruşmada Selma Irmak’ın hazır edilmesine karar verdi ve duruşmayı 28 Haziran 2018 tarihine erteledi.

 (04/072) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

30 Mart 2018 tarihinde Bursa’da gözaltına alınan eski hakim Hikmet Şen, 5 Nisan 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(04/073) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Aralarında Ali Bulaç, Şahin Alpay, Mümtazer Türköne, Ahmet Alkan ve Nuriye Akman’ın da olduğu KHK ile kapatılmış Zaman Gazetesi yazarı ve çalışanı 17’si tutuklu 31 kişi hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Ali Bulaç, Mümtazer Türköne ve Şahin Alpay’ın da aralarında olduğu 9 sanığın ‘Anayasa’yı ihlal’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını, 20 sanığın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını, 2 sanığın ise ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme 17 tutuklu sanığın bu hallerinin devamına, 20 sanığın dosyalarının ayrılmasına karar verdi ve duruşmayı 10 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(04/074) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

2010 yılında Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan soruları sızdırdıkları iddiasıyla Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan birer sanıklı 7 ayrı davanın karar duruşmaları 5 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 4 sanığı (Esra Toker, Emrah Efe, Nurşah Bayat ve Ayla Şahin) ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3’er ay hapis cezası ile cezalandırdı. Ayrıca ceza alan sanıklardan Esra Toker ve Çağatay Serkan Sandık’ı ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık’ suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis ve toplam 609 bin 260 TL adli para cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 2 sanığın ise beraatına karar verdi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş Antalya eski Vali Yardımcısı Bilal Çelik hakkında Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Bilal Çelik’i ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski Yargıtay Üyesi Salih Sönmez hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2018 tarihinde başlandı.  Duruşmada avukatlarını azleden Salih Sönmez yeni avukat seçmek ve savunmasını hazırlamak için süre talebinde bulundu. Mahkeme, Salih Sönmez’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 6 Ağustos 2018 tarihine erteledi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş