Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

06 Şubat 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/060) Afrin’e Yönelik Askeri Operasyon…

30 Ocak 2018 tarihinde İblip’e giden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıda ağır yaralanan Devlet Su işleri (DSİ) personeli 1 kişi, 5 Şubat 2018 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldü.

5 Şubat 2018 tarihinde TSK’nın Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği operasyon sırasında çıkan çatışmalarda 2 askerin öldüğü öğrenildi.

(02/061) Afrin Operasyonu’na Tepkilere Yönelik Müdahaleler ve Gözaltılar…

22 Ocak 2018 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde gözaltına alınan HDP İlçe Eş Başkanı  Ferhat Kut, 5 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Afrin’e yönelik TSK operasyonu ile ilgili yaptıkları sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Tekirdağ’da gözaltına alınan 10 kişiden 3’ü, 5 Şubat 2017 tarihinde çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı; 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aynı gerekçe ile 2 Şubat 2018 tarihinde Bursa’da gözaltına alınan EMEP İl Başkanı Hasan Özaydın 5 Şubat 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltında alınan Bursa Muhalif editörü Ozan Kaplanoğlu ise serbest bırakıldı.

Son 4 tutuklamayla beraber Afrin’e yönelik TSK operasyonunun başladığı tarihten bugüne kadar tutuklananların sayısı en az 38 oldu. İçişleri Bakanlığı 5 Şubat 2018 tarihinde,  Afrin’e yönelik TSK operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınanların sayısının 449 ve eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısının ise 124 olduğunu açıklamıştı.

(02/062) TTB Merkez Konsey Üyelerinin Gözaltına Alınması…

30 Ocak 2018 tarihinde gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel Merkez Konseyi Genel Sekreteri Sezai Berber ve Merkez Konsey üyeleri Hande Arpat, Selma Güngör, Funda Obuz, Taner Gören, Yaşar Ulutaş ve Bülent Nazım Yılmaz 5 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Merkez Konsey ikinci Başkanı Sinan Adıyaman ile üyeler Ayfer Horasan ve Şeyhmus Gökalp ise 2 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da çıkartıldıkları mahkeme tarafından yine adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(02/063) Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyeleri’nin Gözaltına Alınmasına Yönelik Tepkilere Müdahaleler…

İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleştirilen Adalet Nöbeti’nde TTB bildirisinin okunduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan ve soruşturma kapsamında evi basılan Avukat Kemal Aytaç, 5 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da savcılığa gelerek ifade verdi. Avukat Aytaç, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/064) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Ocak ayı içinde 5’i çocuk olmak üzere en az 141 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

(02/065) Kızıltepe JİTEM Davası…

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992 ile 1996 yılları arasında JİTEM mensuplarınca işlenen suçlara ilişkin olarak 4 asker ile 5 geçici köy korucusu hakkında Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2018 tarihinde devam edildi.

Mahkeme bir sonraki duruşmada Zeynep Yalçınkaya’nın tanık olarak dinlenmesine karar verdi ve duruşmayı 26 Nisan 2018 tarihine erteledi.

(02/066) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Afrin’e yönelik TSK operasyonu ile ilgili paylaşımları gerekçe gösterilerek 31 Ocak 2018 tarihinde Ankara’da tutuklanan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı Muhammed Barış Ceyhan’ın götürüldüğü Sincan 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nde çıplak arama uygulamasını kabul etmediği için gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.  Tek başına bir odaya konulan Muhammed Barış Ceyhan’ın ayrıca zorla saçı ve sakalının kesildiği, tabağı olmadığı gerekçesiyle kendisine yemek verilmediği, tabağın yanı sıra sabun su gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmadığı bildirildi.

(02/067) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

5 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Acun Karadağ, Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt, Cemal Yıldırım ve Serdar Başçetin) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Acun Karadağ, Erdoğan Canpolat, Nazan Bozkurt ve ismi öğrenilemeyen bir kişi) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 5 Şubat 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/068) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

5 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da OHAL Komisyonu’na yürümek ve orada basın açıklaması yapmak isteyen KESK üyesi memurlara polis Ankara Valiliği’nin yasağını gerekçe göstererek müdahale etti.

Polisin, müdahale sırasında çok yakın mesafeden biber gazı ve plastik mermi kullandığı, gözaltına alınan memurlara ters kelepçe takarak yüzüstü vaziyette yolun üstünde beklettiği bildirildi. Gözaltına alınanlardan Nursel Tanrıverdi isimli KESK üyesi bir felsefe öğretmeninin polis tarafından ters kelepçe takılırken bileğinin kırıldığı öğrenildi.

(02/069) Mardin’de Gözaltına Alınan TJA Aktivisti…

Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Ayşe Gökkan 5 Şubat 2018 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde hakkında ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

(02/070) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

1 Şubat 2018 tarihinde Adana’da gözaltına alınan 11 mevsimlik tarım işçisinden 2’si 5 Şubat 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüte finansal destek sağlamak’ ve ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ iddialarıyla tutuklandı; 9 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

2 Şubat 2018 tarihinde Batman’da gözaltına alınan DBP PM üyesi Abdulbari Karaağaç, DBP il yöneticisi Halit Ergin’in de aralarında olduğu 4 DBP üyesi, 5 Şubat 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/071) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

5 Şubat 2018 tarihinde Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında KHK ile meslekten ihraç edilmiş hakim savcı ile avukatlardan oluşan 5 kişi; Amasya merkezli  bir soruşturma kapsamında 7 ilde yürütülen operasyonlarda 5 kişi gözaltına alındı.

2 Şubat 2018 tarihinde Edirne’den yasadışı yollarla Yunanistan’a geçmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişi 5 Şubat 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

Kazakistan tarafından Türkiye’ye iade edilen Zabit Kişi isimli bir kişi, 5 Şubat 2018 tarihinde Kocaeli’nde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(02/072) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski Yargıtay üyesi İsmail İnceoğlu hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme tahliye talebinin reddine, eski HSYK üyesi İbrahim Okur, eski hakim Cengiz Güler, eski savcı Mecit Gürsoy’un tanık olarak dinlenmesine karar verdi ve duruşmayı 2 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(02/073) Erişimi Engellenen İnternet Siteleri…

5 Şubat 2018 tarihlerinde KHK’lar ile kapatılmış televizyon ve radyo çalışanları tarafından kurulan  1 Haber Var Platformu’nun internet sitesine (www.1habervar.net) erişimin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. 1 Haber Var Platformu’nun internet sitesine erişim daha önce 13 Ocak 2018 tarihinde engellenmişti.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı , Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş