Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 –  9 Ekim 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/088) Yüksekova’da Zırhlı Aracın Çarpması Sonucu Yaralanan Kişi…

7 Ekim 2017 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde içinde 3 kişinin bulunduğu bir araca güvenlik güçlerine ait bir zırhlı aracın çarpması soncu Mehmet Milas isimli bir kişinin ağır yaralandığı öğrenildi. Olayda yaralanan Semih Baysal ve Yakup Çelik isimli 2 kişi tedavilerinin ardından taburcu edilirken, beyin kanaması geçiren, kolu ile kalçasında kırıklar bulunan  Mehmet Milas’ın hayati tehlikesinin sürdüğü bildirildi.

(10/089) Yüksekova’da Öldürülen Sivil Kişi…

6 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Müslüm Erdal isimli sivil bir kişinin ölümünün HPG militanları tarafından üstlenildiği öğrenildi.

(10/090) İzmir’de Şüpheli Ölüm İddiası…

Daha sonra ortaya çıkan olay yerini gören bir sitenin güvenlik kamerası kayıtları dayanak gösterilerek polisin Yiğitcan’ı darp ederken ve biber gazı sıkarken görüldüğü iddia edildi.  Söz konusu kamera görüntülerinde parkta oturmakta olan Yiğitcan’ın yanına bir polisin geldiğinin, daha sonra polisin Yiğitcan’ın boğazını sıkarak onu yere fırlatıp darp etmeye başladığının, ardından ikinci bir polisin daha gelerek Yiğitcan’ı darp ettiğinin ve iki polisin de Yiğitcan’a biber gazı sıktığının görüldüğü belirtildi.  Ayrıca polisin “çakmak gazı çekerek zehirlendiği” iddiasının Yiğitcan’ın doğru bir tedavi almasını engellediği ve ölümünde rol oynadığı ifade edildi.

Yiğitcan Camgöz’ün ailesi, çocuklarının polis şiddetine maruz kaldığı iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

(10/091) Muğla’da Gözaltına Alınan 7 Kişi…

4 Ekim tarihinde Muğla’nın Seydikemer ilçesinde darp edilerek ve çırılçıplak soyularak gözaltına alınan 7 kişiden 2’sinin (Veysi Şengil ve Ekrem Altay) 7 Ekim 2017 tarihinde avukat ile görüştüğü bildirildi. Avukat Gülger Karadeniz, Ekrem Altay’ın vücudunda işkence izlerinin olduğunu, kaburgasının zedelenmesinden kaynaklı yoğun ağrılarının olduğunu belirtti. Karadeniz, Veysi Şengil’in gözlerinde morluklar olduğunu, gözünün altındaki kemikte, burnunda ve kaburgalarında kırıklar olduğunu ifade etti.

Avukat Karadeniz Veysi Şengil ve Ekrem Altay ile görüştüğü karakolda 3 kişinin daha tutulduğunu ve bu kişilerin kendisine bağırarak isimlerini (Adnan Yiğien, Mustafa Yiğien ve İsmail Bozdağ) söylediğini ifade etti.  Karadeniz, polisin karakolda gördüğü bu kişiler ile birebir görüşme yapmasına izin vermediğini, 3 kişide de ağır işkence izlerinin olduğunu, yüzlerinde morlukların ve yaraların bulunduğunu belirtti.

Avukat Karadeniz ayrıca gözaltına alınanlara zorla deniz yoluyla Suriye’den eylem için geldikleri yönünde bir ifade vermeye zorlandıklarını belirtti.

Gözaltına alınan 7 kişinin ailelerinin 9 Ekim 2017 tarihinde Muğla Emniyet Müdürlüğü tarafından arandığı öğrenildi. Buna göre gözaltına alınanların isimleri şu şekildedir: Ekrem Altay, Veysi Şengil, İsmail Bozdağ, Velat Asan, Mehmet Can Yiğiner, Mustafa Yiğiner, Adnan Yiğiner.

(10/092) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 4 Ekim 2017 tarihinde Bingöl’ün Karlıova ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü, yine 4 Ekim 2017 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi kırsalında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

8 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan İlçesi kırsalında askeri operasyon sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırıda 2 korucunun öldüğü, 1 korucunun ise yaralandığı öğrenildi.

(10/093) Silivri Cezaevi’nde Savunma Hakları Engellenen Mahpuslar…

Avukat Selim Yıldırım, 8 Ekim 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamasında, Silivri Cezaevi’nde avukat görüşü sırasında müvekkiline ait Kürtçe yazılı savunmanın dizilmiş bir kopyasını ona vermek istediğinde “Kürtçe bilen yok. Ne yazıldığını anlamıyoruz” denilerek buna engel olunduğunu belirtti. Yıldırım ayrıca müvekkilinin el yazısı ile yazdığı Kürtçe savunmaya da idare tarafından el konulduğunu ifade etti.

(10/094) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bandırma T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara haftada sadece 1 kitap verildiği, mahpuslara gönderilen dergi ve gazetelerin de onlara teslim edilmediği öğrenildi.

7 Ekim 2017 tarihinde basına yansıyan haberlerden Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 5 mahpusun Urfa 2 No’lu T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

Yine 7 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Tekirdağ 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde kalan İsmail Kara (18) isimli bir mahpusun 27 Eylül’ 2017 tarihinde kaldığı basan gardiyanlar tarafından darp edildiği ve daha sonra Kara’ya 6 ay ziyaret yasağı verildiği öğrenildi.

9 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kaldıkları koğuşlardan çıkartılan 13 mahpusun bir aydır tek kişilik hücrelerde tutulduğu iddia edildi.

(10/095) Cezaevinde Açlık Grevi…

Şakran Çocuk Cezaevi’nde darp edilen Y.Ü. ve S.Y. isimli iki çocuğun maruz kaldıkları baskıları protesto etmek için 2 Ekim 2017 tarihinden beri açlık grevinde oldukları 6 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Bandırma 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde 7 Ekim 2017 tarihi itibarıyla 13 gündür açlık grevinde olan Yoldaş Bingöl, Muharrem Çay ve soyadı öğrenilemeyen Aziz isimli  mahpusun kaldığı koğuşa 3 Ekim 2017 tarihinde gardiyanlar tarafından yapılan baskında mahpuslara ait eşyaların dağıtıldığı  ve bazı eşyalara zarar verildiği 7 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(10/096) Öcalan ile Görüşme Başvurusunun Reddi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 6 Ekim 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(10/097) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6,7, 8 Ekim 2017 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

7 Ekim 2017 saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polisin aralarında bir gazetecinin de olduğu 3 kişiyi (gazeteci Oktay İnce, İlker Işık ve adı öğrenilemeyen bir kişi) darp ederek gözaltına aldığı öğrenildi.  Aynı gün saat 18.oo’de yaşanan müdahalede ise aralarında sinema oyuncusu Defne Halman’ın da olduğu 6 kişinin (Defne Halman, Alev Şahin, Eser Budak ve ismi öğrenilemeyen 3 kişi) gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanların aynı gün içinde Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden serbest bırakıldığı öğrenildi.

8 Ekim 2017 tarihinde polisin saat 13.30’daki basın açıklaması öncesinde açıklamanın yapılacağı yerde toplananlara müdahale ettiği ve 8 kişiyi darp ederek gözaltına aldığı, gözaltına alınanlardan birinin fenalık geçirdiği öğrenildi. Saat 18.00’daki basın açıklaması öncesinde toplananlara yönelik polis müdahalesinde aralarında Acun Karadağ’ın da olduğu 7 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı bildirildi. Müdahale sırasında Veli Saçılık’ın da darp edildiği ve basın mensuplarının görüntü almasının engellendiği öğrenildi.

Buna göre, 6, 7 ve 8 Ekim 2017 tarihlerinde Yüksel Caddesi’nde yapılmak istenen basın açıklamalarına yönelik polis müdahalelerinde toplam 24 kişi gözaltına alındı.

(10/098) Mersin’de Gözaltına Alınan Avukatlar…

3 Ekim 2017 ve takip eden tarihlerde Mersin’de ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla gözaltına alınan ve aralarında İHD Mersin Şube Sekreteri Av. Özgür Çağlar ve ÇHD Mersin Şube Başkanı Mehmet Altuntaş’ın da olduğu 7 avukat, 6 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Avukatlara ile ilgili olarak sosyal medya paylaşımlarının, katıldıkları basın açıklamalarının, ev aralarında bulunan kitapların delil olarak gösterildiği bildirildi.

(10/099) Diyarbakır’da DBP Binasına Yönelik Polis Baskını…

8 Ekim 2017 tarihinde DBP Diyarbakır İl Binası’nın polis tarafından basıldı. Gözaltının yaşanmadığı baskında, polisin binada arama yaptığı ve binada bulunan Vedat Aydın Konferans Salonu’nda asılı ve üzerinde tecrit yazan pankartları topladığı öğrenildi. Baskından önce Vedat Aydemir Konferans Salonu’nda TJA tarafından yürütülen “Tecrit Kaybedecek Özgürlük Kazanacak” kampanyası kapsamında bir panelin düzenlendiği bildirildi.

(10/100) Kurtalan’da HDP İlçe Binasına Yönelik Polis Baskını…

7 Ekim 2017 tarihinde HDP Kurtalan İlçe binasının baskın yapan polislerin binada arama yaptığı öğrenildi.

(10/101) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

7 Ekim 2017 tarihinde HDP Kurtalan İlçe Binası’na yönelik polis baskınında aralarında HDP İlçe Eş Başkanı Cengiz Bingöl’ün de olduğu 3 kişinin (Cengiz Bingöl, Ali İhsan Evciv ve Hasan Demir) gözaltına alındığı, Evciv ve Demir’in aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Aynı operasyon kapsamında aynı gün içinde HDP ilçe yöneticisi Hayrettin Deniz ve Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi dağıtıcısı Fahrettin Devirden’in de gözaltına alındığı öğrenildi.

8 Ekim 2017 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Şırnak il saymanı Halit Erik’in de bulunduğu 7 kişinin gözaltına alındığı ve aynı gün içinde polis ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

9 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da düzenlenen ev baskınlarında aralarında HDP ve çeşitli derneklerin yöneticilerinin de olduğu 8 kişi gözaltına alındı.  Gözaltına alınanların isimleri: HDP PM üyesi Ahmet Kaya, Demokratik Alevi Derneği Mamak Şubesi Başkanı Hasan Altun, KESK üyeleri Civan Yıldırım ve Ronahi Temelli, KHK ile kapatılan TUHAD-FED Ankara temsilcisi Hava Özcan, KURD-DER Başkanı Mustafa Kahraman,  Nihat İldan ve Mizgin Ermiş. Aynı soruşturma kapsamında HDP MYK üyesi Atiye Eren ve gazeteci Barış Boyraz hakkında da gözaltı kararı olduğu bildirildi. Gözaltıların gerekçesi öğrenilemedi.

Yine 9 Ekim 2017 tarihinde Van’ın girişindeki arama noktasında Yavuz Yıldız isimli bir DBP üyesinin gözaltına alındığı bildirildi.

(10/102) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

6 Ekim 2017 tarihinde “mahrem imam olduğu” iddia edilen H.Y. isimli bir kişinin eşi ve 2 çocuğuyla beraber Yunanistan’a kaçak yollarla gitmeye çalışırken sınırda yakalanarak gözaltına alındığı öğrenildi.

6  Ekim 2017 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkartılan 51 kişiden 23’ünün; Kocaeli merkezli bir soruşturma kapsamında 20’si muvazzaf asker 21 kişinin; Maraş’ta aralarında asker ve polislerin olduğu 16 kişinin; Konya’da çoğu üniversite öğrencisi 50 kişinin ve yurtdışından Türkiye’ye giren 1 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

7 Ekim 2017 tarihinde Bursa merkezli bir soruşturma kapsamında 19 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

7 Ekim 2017 tarihinde Yalova’da gözaltına alınan ve aralarında HDP Yalova İl Eş Başkanı ile eşinin de olduğu 5 kişiden 2’sinin 8 Eylül 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘ByLock kullandıkları’ iddiasıyla tutuklandığı, 3 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Tutuklananlardan birinin İlçe Eş Başkanı’nın eşi olduğu öğrenildi.

24 Eylül 2017 ve takip eden tarihlerde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında  gözaltına alınan 43 askerden 20’sinin 6 Ekim 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildiği, 14’ünün tutuklandığı ve 6’sının ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Gözaltına alınan 11 kişi ise etkin pişmanlıktan yararlanarak adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.  12 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

26 Eylül 2017 tarihinde Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 35’i asker ve 1’i polis 36 kişiden 4’nün 6 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 1’inin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Son tutuklamalar ile bu soruşturma kapsamında 22 kişi tutuklanmış ve 14 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış oldu.

28 Eylül 2017 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 98 kişiden 34’ünün 6 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 1 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. 63 kişinin gözaltı işlemleri devam etmektedir.

(10/103) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan hakkında Muş 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Burcu Çelik Özkan duruşmaya SEGBİS aracılığıyla Sincan Kadın Cezaevi’nden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Özkan’ın ’örgüt üyesi olmamakla beraber örgüte yardım ve yataklık etme’ suçundan 6 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen teşvik etme’ suçlamalarından beraatına karar verdi. Burcu Çelik Özkan 19 Nisan 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(10/104) İstanbul’da Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiası ile Yargılanan Çocuk…

7 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, sosyal medya paylaşımlarında cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul 2. Çocuk Mahkemesi’nde hakkında dava açılan A.Ş. (13) isimli çocuğa 1 yıl 9 ay hapis cezası verildiği ve cezanın ertelendiği öğrenildi.

(10/105) Mukaddes Alataş’ın Yargılandığı Dava…

Kardelen Sığınma Evi’nin koordinatör ve insan ve kadın hakları savunucusu Mukaddes Alataş hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Diyarbakır10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Ekim 2017 tarihinde başlandı. Duruşmada hazır bulunan Alataş savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Alataş’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Mukaddes Alataş 11 Mayıs 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 18 Mayıs 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(10/106) Aysel Tuğluk’un Annesinin Cenazesindeki Olaylar ile ilgili Yargılanan Kişiler…

3’ü tutuklu 19 sanık hakkında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesinin defni sırasında Ankara İncek Mezarlığında yaşanan saldırıyla ilgili olarak Gölbaşı 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Ekim 2017 tarihinde başlandı. Mahkeme, müşteki avukatların iddianamenin yetersizliği hakkında beyanda bulunma taleplerini usul kurallarını gerekçe göstererek reddetti. Avukatların sesli ve görüntülü kayıt yapılması yönündeki talebi de mahkeme salonunda kayıt sistemi bulunmadığı gerekçesiyle kabul edilmedi. Sanık savunmalarının ardından mahkeme 3 tutuklu sanığın tahliyesine karar karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(10/107) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

“FETYÖ/PDY Soruşturmalarında” örgütle bağlantılı olduğu iddia edilen okullarda geçmişte s çalışmış 17 kişi hakkında Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 16 kişiyi 7 yıl 7 ay 7 gün ile 6 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan 1 kişiye ise 2 yıl 2 ay 7 gün hapis cezası ile cezalandırıldı.

10’u tutuklu 21 eski diyanet personeli hakkında Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Son savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, 19 sanığa 7 yıl 6 ay ile 6 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezaları verdi; 2 sanık hakkında ise beraat kararı verdi.

42’si tutuklu 52 kişi hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde Etimesgut Zırhlı Birlikler Okul ve Eğitim Tümen Komutanlığı personelinin katıldığı eylemlere yönelik Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 18 Aralık 2017 tarihine erteledi.

33’ü tutuklu 45 sanık hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde yer alamayıp daha sonra yapılacak eylemler için kendilerini gizledikleri iddiasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme 8 sanığın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 15 Aralık 2017 tarihine erteledi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş