Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 – 9 Temmuz 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/065) 701 Sayılı KHK…

OHAL kapsamında 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 8 Temmuz 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre aralarında, 18’i “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzalayan barış akademisyeni olmak üzere 199 akademisyenin de olduğu toplam 18 bin 632 kamu personeli meslekten ihraç edildi; 3 gazete (Halkın Nabzı, Özgürlükçü Demokrasi ve Welat), 1 televizyon kanalı (Avantaj TV) ve 12 dernek kapatıldı.

(07/066) Diyarbakır’da Yaşamını Yitiren 2 Sivil Kişi…

7 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, bir süredir kendilerinden haber alınamayan ve 5 Temmuz 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Yalımlı köyü yakınlarında başlarından vurulmuş bir şekilde bulunan Remzi Güler (48) ve oğlu Mahmut Güler’in (26) ölümlerinin HPG tarafından üstlenildiği öğrenildi.

(07/067) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

6 Temmuz 2018 tarihinde basına yansıyan haberlerden, 18 Haziran 2018 tarihinde Şırnak’taki Cudi Dağı’nda güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 6 militanın öldüğü öğrenildi.

8 Temmuz 2018 tarihinde Ağrı’daki Kozluk Karakolu’nda bir el bombasının patlaması sonucu 1 askerin öldüğü ve 2 askerin ise yaralandığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerde, patlamanın kaza sonucu olduğu iddia edildi.

(07/068) Urfa’da Gözaltında İşkence İddiası…

7 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, 6 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bindiği araç durdurularak ‘örgüt üyesi olma’ iddiası ile gözaltına alınan S. D. isimli kişinin, götürüldüğü Ceylanpınar İlçe Jandarma Komutanlığı’nda işkenceye maruz kaldığı iddia edildi. Haberde açık işkence izlerine rağmen, S.D.’ye sağlık kontrolü için götürüldüğü doktor tarafından işkence gördüğüne dair rapor verilmediği belirtildi.

Basına yansıyan ifadelerinde S.D.’nin avukatına maruz kaldığı işkenceye dair şunları belirttiği öğrenildi: “Suçlamaları kabul etmemem üzerine ‘Dayı’ dedikleri kişi bana yumruklarla vurmaya başladı. Duvara asılı olan demir copu alarak onunla saldırdı. Sırt, kol, baldır kısmıma vurmaya devam etti. (…) Ayaklarımı sandalyeden geçirerek falakaya yatırdılar. (…) Falakadan sonra biraz ara verildi. Sırt üstü zorla yere yatırılarak pantolon ve külotlarımı zorla diz kısmıma kadar indirdiler. İlk önce bacak kısmımı, sonrasında ise cinsel organım ve testislerimi sıkmaya başladılar. Sıkmanın hemen akabinde elektrik vermeye başladılar. Bu yaklaşık 10-15 dakika kadar sürdü. Sonra 5-10 dakikalık bir ara verdiler, aradan sonra elektrikle işkenceye devam ettiler. İkincisinde ayrıca göğüs, kol ve ağzımdan elektrik verildi. (…) Arkadan kelepçeli ellerim ve sırt arasından bir cisim geçirdiler. O cisim aracılığı ile havaya kaldırıldım. Havada iken üzerime su döktüler. Cinsel organım, testisler ve ayak parmaklarımdan elektrik verdiler.”

İşkence iddiası ile ilgili olarak S. D.’nin avukatının Ceylanpınar Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

(07/069) İstanbul’da Gözaltında Avukat ile Görüşmesine İzin Verilmeyen Kişi…

8 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 4 Temmuz 2018 tarihinde Norveç tarafından sınır dışı edilerek Türkiye’ye gönderilen Gülizar Taşdemir ile görüşmek için, tutulduğu İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giden avukatlara polis tarafından izin verilmediği öğrenildi. Gülizar Taşdemir’in avukatları, basında yer alan açıklamalarında “Hukuka aykırı süreç devam ediyor. İşkence ihtimali çok yüksek. Hiçbir şekilde görüştürmedikleri için bir şey yapamadık. Pazartesi günü savcıya başvuracağız” dediler.

(07/070) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Osmaniye 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde sayım sırasında kadın mahpusların kaldığı koğuşa erkek gardiyanların da girmesine itiraz eden ve aralarında Kulp Belediye Eş Başkanı Sadiye Süer’in de oluğu mahpusların gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(07/071) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 7 Haziran 2018 tarihinde Ankara Sakarya Caddesi üzerinde tek tip elbise uygulamasına karşı düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu Halil İbrahim Şener ve Deniz Yılmaz isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(07/072) Cezaevinde Açlık Grevi…

8 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik bir hücrede tutulan Ziynet Sağlam isimli bir mahpusun, koğuşa geçme talebinin cezaevi idaresi tarafından kabul edilmemesi üzere 9 gündür açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(07/073) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 6 Temmuz 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile birlikte ailelerin 11 Eylül 2016 tarihinden itibaren yaptıkları görüşme başvuruları 83. kez reddedilmiş oldu.

(07/074) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6, 7 ve 8 Temmuz 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

6 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Mehmet Dersulu)  ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Alev Şahin ve Turgut Türksoy) gözaltına alındığı bildirildi.

7 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Gülnaz Bozkurt ve Mehmet Dersulu)  ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Gülnaz Bozkurt ve Alev Şahin) gözaltına alındığı bildirildi.

8 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin, Mehmet Dersulu ve İlker Işık)  ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Gülnaz Bozkurt ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 6, 7 ve 8 Temmuz 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/075) Nuriye Gülmen Gözaltına Alındı…

Ankara’da Yüksel Caddesi’nde düzenlenen “İşimi Geri İstiyorum” eylemlerini başlatanlardan, akademisyen Nuriye Gülmen, 7 Temmuz 2018 tarihinde Ankara’da, hakkında açılmış bir davadaki eksik ifade nedeniyle çıkarılan yakalama kararı gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Nuriye Gülmen aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(07/076) Şırnak’ta Tutuklanan HDP Üyeleri…

5 Temmuz 2018 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde gözaltına alınan 30 kişiden 4’ü 8 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 10 kişinin serbest bırakıldığı ve 16 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Cizre’de 4 Eylül 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında vurularak öldürülen 10 yaşındaki Cemile Çağırga’nın babası Ramazan Çağırga, 24 Haziran 2014 seçimlerinde HDP Manisa milletvekili adayı olan Veysi Durgut, Selamet Mat ve Osman Erkul.

(07/077) Urfa’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

27 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde gözaltına alınan 12 kişi, 2’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 6 Temmuz 2018 tarihinde serbest bırakıldı.

(07/078) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Gözaltına Alınan ODTÜ Öğrencileri…

6 Temmuz 2018 tarihinde yapılan mezuniyet töreninde “Tayyipler Alemi” karikatürünü pankart olarak taşıyan öğrencilerden, 3’ü 7 Temmuz 2018 ve 3’sü 8 Temmuz 2018 tarihlerinde olmak üzere toplam 6’sı gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında pankartı hazırlayan ve basan kişinin de olduğu bildirildi. Basında yer alan haberlerden 13 öğrenci hakkında ifadeye çağırma kararı olduğu öğrenildi.

7 Temmuz 2018 tarihinde gözaltına alınan ODTÜ ÖTK (Öğrenci Temsilcileri Konseyi) Başkanı Özgür Mehmet Gür, 9 Temmuz 2018 tarihinde savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Gözaltının gerekçesi olan “Tayyipler Alemi” karikatürü ile ilgili olarak karikatürün 24 Şubat 2005 tarihinde yayınlandığı Penguen Dergisi aleyhine, o dönem başbakan olan Tayyip Erdoğan tarafından 2006 yılında açılan 40 bin TL’lik tazminat davası mahkeme tarafından reddedilmişti.

(07/079) Nevşehir’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Tutuklanan Kişi…

Nevşehir’de sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etme’ iddiasıyla gözaltına alınan K. C. isimli bir kişi 6 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(07 /080) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 12 akademisyen (İstanbul Üniversitesi’nden Arş. Gör. Aslı Aydemir, Prof. Dr. Ayşe Rezan Tuncay, Prof. Dr. Özdemir Aktan, Prof. Dr. Şahika Yüksel, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Ayşe Erzan, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nesrin Sungur Çakmak, Arel Üniversitesi’nden Dr. Onur Buğra Kolcu, Işık Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Emrah Dönmez, Boğaziçi Üniversitesi’nden Arş. Gör. Hazal Halavut, doktora öğrencisi Elif Çevik, Prof. Dr. Fatma Gök ve Kemerburgaz Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Aytül Fırat) hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 6 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Beyanların ardından mahkeme 11 duruşmayı 26 Eylül 2018 ve 1 duruşmayı ise 16 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(07/081) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, avukatların savunmalarının ardından, Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 24 Eylül 2018 tarihinde erteledi.

(07/082) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanan, DBP’li Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan hakkında Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Temmuz 208 tarihinde görüldü. Mahkeme, savunmaların ardından Tuncer Bakırhan’ı ‘örgüt üyesi olma’ ve örgüt propagandası yapma’ suçlarından toplam 10 yıl 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(07/083) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanan, Diyarbakır’ın Lice ilçesinin DBP’li Belediye Eş Başkanı Rezan Zuğurli hakkında ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüt propagandası yapma’, ‘suçu ve suçluyu övme’, ‘kanuna aykırı toplantı gösteri ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ iddialarıyla Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Rezan Zuğurli’nin beraatına karar verdi.

(07/084) Urfa’da HDP ve DBP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

9’u tutuklu 22 HDP ve DBP üyesi hakkında Demokratik Toplum Kongresi bünyesindeki faaliyetleri gerekçe gösterilerek Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 9 tutuklu sanık hakkındaki tahliye taleplerinin reddine karar verdi ve duruşmayı 17 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

(07/085) Lice Davası…

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, 22 Ekim 1993’te çıkan ve 14 sivilin, bir askerin ve dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili olarak İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Temmuz 2018 Tarihinde devam edildi. Duruşmada söz alan müşteki avukatları yargılama sürecinde tüm taleplerinin reddedildiği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme bu talebi reddetti ve reddi hakim talebi ile ilgili bir üst mahkemenin kararının beklenmesi için duruşmayı 7 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(07/086) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

6 Temmuz 2018 tarihinde Manisa merkezli bir soruşturma kapsamında 21 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerilerin de olduğu 18 kişi; Sakarya’da 17 muvazzaf asker; Muğla’da hakkında yakalama kararı olan emekli bir tuğgeneral; Antalya’da 3 kişi gözaltına alındı.

Uşak merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan akademisyen Ali Galip B. ve bir yerel haber sitesinin sahibi Kazım Ş., 6 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.  Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 muvazzaf askerin ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

Maraş merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 15 muvazzaf askerden 6’sı 7 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 9 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Erzurum merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Van’ın Saray ilçesi belediyesine kayyım olarak atanan ilçe kaymakamı İbrahim Bayır, Muş’un Hasköy ilçesinin kaymakamı Ahmet Özkan ve Artvin Valiliği Hukuk Müşaviri Serdar Karal, 7 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınmış olan 2 kişi ise serbest bırakıldı. Bu soruşturma kapsamında daha önce de Kilis Vali Yardımcısı Muhammet Kaya tutuklanmış ve Ağrı Vali Yardımcısı Kamil Aksoy ise serbest bırakılmıştı.

(07/087) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava

Aralarında Ali Bulaç, Şahin Alpay, Mümtazer Türköne, Ahmet Alkan ve Mustafa Ünal’ın da olduğu, KHK ile kapatılmış olan Zaman gazetesi yazarı 11 kişi hakkında, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Ahmet Turan Alkan’ı 8 yıl 9 ay; İbrahim Karayeğen’i 9 yıl, Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal’ı 10 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca hükümle birlikte Ahmet Turan Alkan ve İbrahim Karayeğen’in tahliyesine, Mustafa Ünal ile Mümtazer Türköne’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme diğer 5 sanığın (İhsan Dağı, Lale Sarıibrahimoğlu, Mehmet Özdemir, Nuriye Akman ve Orhan Kemal Cengiz) ise beraatına hükmetti.

 (07/088) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Ceza ve Tevkifevleri eski Genel Müdür Yardımcısı Ali Yıldız hakkında Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Ali Yıldız’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Hatay eski Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç hakkında Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Ragıp Kılıç’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(07/089) Nusaybin’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği 6 Temmuz 2018 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Nusaybin ilçesine bağlı 1 kırsal mahallede (Doğanlı), 6 Temmuz 2018 saat 08.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.  Mardin Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklama ile sokağa çıkma yasağını 6 Temmuz 2018 saat 23.00 itibarıyla kaldırdı.

(07/090) Ömerli’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği 6 Temmuz 2018 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Ömerli ilçesine bağlı 1 kırsal mahallede (Kovanlı), 6 Temmuz 2018 saat 08.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Mardin Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklama ile sokağa çıkma yasağını 6 Temmuz 2018 saat 23.00 itibarıyla kaldırdı.

(07/091) Adana’da Yasaklanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü…

Adana Valiliği 6 Temmuz 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile 7 Temmuz 2018 tarihinde yapılması planlanan Onur Yürüyüşü’nü “kamu güvenliğini” ve “toplumsal duyarlılıkları” gerekçe göstererek yasakladı.

(07/092) İstanbul’da Engellenen Etkinlik…

7 Temmuz 2018 tarihinde basına yansıyan haberlerden, sanatçı Kazım Koyuncu’yu anmak için 7 ve 8 Temmuz 2018 tarihlerinde Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda düzenlenecek olan “Kazım İsyandır” etkinliğinin Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından güvenlik önlemleri alınamayacağı gerekçesiyle iptal edildiği öğrenildi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş