Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Eylül 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/033) Hakkari’de Yaşamını Yitiren Siviller…

6 Eylül 2017 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Çobanpınar köyü kırsalında enerji nakil hattında çalışan işçilere PKK militanı olduğu iddia edilen bir grup tarafından düzenlenen saldırıda 2 işçinin yaşamını yitirdiği ve 2’i ağır 3 işçinin de yaralandığı öğrenildi.

(09/034) Güneydoğuda Operasyonlar ve Saldırılar…

6 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden,  13 Temmuz 2017 tarihinde Kandil’e dönük hava bombardımanı sonucu 1 militanın ve 19 Ağustos 2017 tarihinde Van’ın Gürpınar ilçesi kırsalında güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

7 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, 26 Haziran 2017 tarihinde Diyarbakır’da güvenlik güçleriyle HPG militanları arasında çıkan çatışmada 11 militanın öldüğü öğrenildi.

(09/035) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Eylül 2016 tarihinde basında yer alan haberlerde, Elazığ Kadın Cezaevi’nde tutulan Rozerin İldan isimli bir mahpusun hakkında açılan bir soruşturma gerekçesiyle savcıya ifade vermesi için kaldığı koğuştan alındığı ve daha sonra cezaevi müdürü ve gardiyanların fiziki işkencesine maruz kaldığı iddia edildi. Rozerin İldan’ın babası, basına yansıyan açıklamasında, bu olaydan sonra kızı ve her odadan iki mahpusun süngerli odaya götürülerek orada da işkence gördüğünü ifade etti.

Yine 6 Eylül 2016 tarihinde basında yer alan haberlerden Bafra T Tipi Cezaevi’nde açık görüş sonrası mahpusların gardiyanlar tarafından darp edildiği ve mahpusların bağrışlarının 45 dakika boyunca görüşme salonunda zorla tutulan yakınlarına dinlettirildiği iddia edildi.  Olaya ilişkin bir mahpus yakını şunları ifade etti: “Tutukluları salondan çıkarır çıkarmaz bizim üzerimize kapıyı kilitlediler. Bu sırada tutukluların bağırma ve çığlık sesleri geliyordu. Onlara işkence yaptılar. Biz 45 dakika boyunca onların çığlıklarını dinledik. Gardiyanlara ‘Neler oluyor? Bu sesler ne?’ diye sorduğumuzda bize cevap vermediler.”

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için açlık grevi yaptığı gerekçesiyle  DBP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e 2 ay sportif etkinliklerden men cezası verildiği 6 Eylül 2017 tarihinde öğrenildi. Tuncel, Gülmen ve Özakça’ya destek için 2017 Temmuz’unda o zaman tutulduğu Silivri Cezaevi’nde 3 günlük açlık grevi yapmıştı.

Kırıklar 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan sol görüşten siyasi mahpusların adli ve “FETÖ/PDY Soruşturmaları” kapsamında tutuklanan mahpusların bulunduğu bölümlere konulduğu öğrenildi.

Özgür Hukukçular Platformu tarafından hazırlanan raporda Kocaeli 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde mahpusların 8 kişi kapasiteli koğuşlarda 21 kişi kaldığı ve buna bağlı olarak bazı mahpusların yerde yattığı, mahpuslara yeterince yemek verilmediği, hastane sevklerinin geciktirildiği, mahpusların askeri nizamda yürümeye ve cezaevi müdürünün önünde ceketlerinin önünü iliklemeye zorlandığı ve mahpuslara gönderilen mektupların onlara gecikmeli verildiği ifade edildi.

(09/036) Cezaevinde Açlık Grevi…

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların cezaevindeki hak ihlallerini protesto etmek için dönüşümlü açlık grevine başladığı öğrenildi. Açlık grevinin gerekçeleri arasında mahpusların iletişim, kültürel, sosyal ve sportif haklarının engellenmesi, hasta mahpusların sağlık haklarının engellenmesi, mahpuslara gönderilen elbise ve benzeri şeylerin onlara verilmemesi, yaşanan hak ihlalleriyle ilgili yapılan suç duyurularının savcılığa ve Adalet Bakanlığı’na iletilmemesi yer almaktadır.

(09/037) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Eylül 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

6 Eylül 2017 tarihinde yapılmak istenen açıklamalara yönelik polis müdahalelerinde gözaltı yaşanmadığı öğrenildi.

(09/038) SGDF’ye Dönük Polis Operasyonu…

29 Ağustos 2017 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan ve aralarında SGDF Eşbaşkanı Ceren Çoban’ın da olduğu 3 kişinin 6 Eylül 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Ceren Çoban, Ali Karaçay ve Çağrı Aydoğan.

(09/039) Eski HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Ağrı eski milletvekili Halil Aksoy hakkında Ağrı Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti Aksoy’a ‘örgüt üyesi olmaktan’ 13 yıl 6 ay hapis cezası verdi.   22 Eylül 2016 tarihinde tutuklanan Aksoy, halen Rize Cezaevi’nde kalmaktadır.

(09/040) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Mehmet Emin Demir’e ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 4 yıl hapis cezasının Antalya Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandığı öğrenildi. Demir 30 Mayıs 2016 tarihinde Mersin’de gözaltına alınmış ve sonrasında tutuklanmıştı.

(09/041) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

Tutuklu sanıklar Harun Turgan ve HDP Eski il yöneticisi Bülent Uyguner ile 6  tutuksuz sanık hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2016 tarihinde devam edildi. Turgan ve Uyguner’in savunma yaptığı duruşmada mahkeme tutuklu 2 sanığın tahliyesine ve tutuksuz sanıklar hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verdi.

Harun Tulgan ve Bülent Uyguner, İbrahim Kaypakkaya’yı anmak için İstanbul’un Kadıköy ilçesinde düzenlenen anma etkinliğine yönelik polis müdahalesi sonrasında gözaltına alınmış ve 24 Mart 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(09/042) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Burdur eski 58’inci Piyade Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Metin Karagöz, dönemin Antalya 3’üncü Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya ve Antalya Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ahmet Yurdagül hakkında Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Kaya’nın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına ve diğer 2 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(09/043) Engellenen İnternet Sitesi…

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği, 5 Eylül 2017 tarihli kararıyla Cumhuriyet gazetesinin internet sitesi cumhuriyet.com.tr’de yayınlanan “İşte Siyasi Ayak” ve “Yazıcı’ya 10 Soru” başlıklı haberlere erişimi engelledi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş