Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Kasım 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/063) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Van Valiliği 6 Kasım 2017 tarihinde Van’ın Çaldıran ilçesin kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü açıkladı.

(11/064) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Ekim ayında 2‘si çocuk yaşata olmak üzere en az 182 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. İSİG’ in verilerine göre yılın ilk on ayında iş kazası/iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren işçi sayısı en az 1683 oldu.

(11/065) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Halkın Hukuk Bürosu 6 Kasım 2017 tarihide yaptığı açıklamada, Bolu T Tipi Cezaevi’nde, Avukat Barkın Timtik ve beraber kaldığı mahpusların sayım sırasında ayakta durma dayatmasına maruz kaldığını ve bunu kabul etmedikleri için mahpusların 7 gündür havalandırmaya çıkartılmadığını duyurdu.

6 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 30 Ekim 2017 tarihinde Tekirdağ 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde kolu gardiyanlar tarafından kırılan Avukat Engin Gökoğlu’na gönderilen kışlık giyişlerin Gökoğlu’na verilmediği öğrenildi.

(11/066) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

6 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, İlker Işık, Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu 4 (Veli Saçılık, İlker Işık Turgut Türksoy, Simge Akşam) kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre 6 Kasım 2017 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Müdahaleler sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını da engellediği bildirildi.

(11/067) Ankara’da Gözaltına Alınan “İşimi Geri İstiyorum” Eylemcileri…

Ankara Yüksel Caddesi’nde gerçekleştirilen “İşimi Geri İstiyorum” eylemine katılan Raziye Özdemir, Cansel Dönmez, Sultan Aydoğdu ve Pınar Kuranel’in 6 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 4 kişinin Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

(11/068) HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı’nın Yargılandığı Dava…

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’ün de aralarında olduğu 29 kişi hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 6 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Duruşmada 16 sanık hazır bulundu. Duruşmada itirafçı Zeynep Uyar ifade verdi. Zeynep Uyar’ın ifadesinde çelişkiler olduğu, hakkında ifade verdiği kişilerin isimlerini karıştırdığı, onları teşhis edemediği öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme sanıklar hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılması talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 5 Şubat 2018 tarihine erteledi.

8 Eylül 2016 tarihinde Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında Ankara’da evine yapılan baskın sonrası gözaltına alınan Alp Altınörs, 16 Eylül 2016 tarihinde Tokat’ta çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Alp Altınörs, tutukluluğuna yapılan itiraz sonucu 12 Haziran 2017 tarihinde serbest bırakılmıştı.

(11/069) İstanbul’da Yargılanan Avukatlar…

2013 Gezi Eylemleri sırasında İstanbul Çağlayan Adliye Binası’nda basın açıklaması yaptıkları sırada darp edilerek gözaltına alınan 44 avukat hakkında ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri’ iddiasıyla İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Duruşmada mahkeme, dava konusu eylemin avukatlık mesleğinin icrası kapsamında gerçekleşmiş olabileceği gerekçesiyle, dosyanın kovuşturma izni için Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesine ve talep yanıtlanana kadar kovuşturmanın durdurulmasına karar verdi.

(11/070) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

6 Kasım 2017 tarihinde Çankırı merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Samsun’da gözaltına alınan Korkmaz Başoğlu isimli bir kişinin 6 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

Niğde merkezli bir soruşturma kapsamında Konya’da yakalanan E.E. isimli bir kişinin 6 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(11/071) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski öğretmen Salim Küçükömeroğlu hakkında Kocaeli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Salim Küçükömeroğlu’nu ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Aralarında 2. Ordu Komutanı Adem Huduti’nin de olduğu 27’si tutuklu 76 sanık hakkında Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Tanık ifadelerinin ardından mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

“Türkiye avukatlarının imamı olduğu” iddia edilen Şenel Somuncu hakkında Tokat 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından Şenel Somuncu’nun tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski polis memuru Tahir Çabuk hakkında Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Tahir Çabuk’un tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/072) Engellenen İnternet Haberi…

6 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 17 Ağustos 207 tarihinde www.diken.com.tr sitesinde yayınlanan “Son örnek: 80 bin nüfuslu mahallenin deprem toplanma alanına TÜRGEV yurdu” başlıklı habere ilişkin olarak TÜRGEV’in başvurusuyla İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 3 Ekim 2017 tarihinde erişim engeli getirildiği öğrenildi. Kararda ayrıca www.cumhuriyet.com.tr, www.insanhaber.com, www.gazeteyolculuk.net, www.siyasihaber3.org ve www.gercekgundem.com   sitelerinde de ilgili haberlere eşimin engellendiği bildirildi.  İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği ise TÜRGEV’in haberin yayınlanmasında hemen sonra 21 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı başvuruya ilişkin olarak  erişime engelleme talebinin reddine karar vermişti.

6 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden www.diken.com.tr’de ilahiyatçı Nurettin Yıldız ile ilgili çıkan bir habere ilişkin olarak Yıldız’ın avukatlarının başvurusu üzerine 26 Ekim 2017 tarihinde İstanbul 14. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildiği öğrenildi.  Kararda ayrıca www.sozcu.com.tr, www.abcgazetesi.com, www.cumhuriyet.com.tr ve www.ozgurkocaeli.com.tr sitelerinde de ilgili haberlere erişimin engellendiği bildirildi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş