Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

7 Nisan 2016 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/038) Silopi’de Sokağa Çıkma Yasağı…

4 Nisan 2016’da sokağa çıkma yasağının ilân edildiği Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde ablukanın 3. gününde Barbaros Mahallesi’ndeki evler tanklarla top atışına tutuldu.

Top mermisinin isabet ettiği bir evde bulunan aynı aileden İsa Tonguç, Ahmet Tonguç, Muhyettin Tonguç ve Saadettin Tonguç yaşamını yitirdi, 3 kişi de yaralandı.

Aynı mahallede bir başka evde bulunan Züleyha Şalk (70) ve Esra Şalk (2) da yine top atışları sonucu yaşamını yitirdi.

Başak Mahallesi’ndeki evine de top mermisi isabet eden Behiye Erener’in (45) de yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Akşam saatlerinde ise yine Başak Mahallesi’nde bir binaya ateş açılması sonucu evlerinin balkonunda oyun oynayan 2 kardeşten Rahime Sanır (14) yaşamını yitirirken ağabeyi M. Sanır (17-erkek) da yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

(04/039) İdil’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Sokağa çıkma yasağının akşam saatlerinde devam ettiği Şırnak’ın İdil İlçesi’nde ablukanın uygulandığı dönemde çıkan çatışmalarda ölen ve Şanlıurfa’da bekletilen 6 cenaze, kimlikleri teşhis edilemediği için 6 Nisan 2016’da defnedildi.

(04/040) Bolu’da Ev Baskını…

Bolu’da 6 Nisan 2016’da bir eve PKK militanlarının kaldığı iddiasıyla Ankara’dan gelen özel harekât timlerinin düzenlediği operasyon sonucu evdeki kimlikleri belirsiz 2 kişi vurularak öldürüldü.

(04/041) Diyarbakır’da Faili Meçhul Saldırı…

Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi’nde 5 Nisan 2016’da S.Ç. (17-kadın) “Toros” model beyaz bir araçtan açılan ateş sonucu başından vurularak ağır yaralandı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi hastanesine kaldırılan S.Ç.’nin durumunun ağır olduğu belirtilirken S.Ç.’nin teyzesi, araçta bulunanların polis olduklarını ileri sürdü.

(04/042) Güneydoğu’da Operasyonlar, Saldırılar…

Operasyonların ve sokağa çıkma yasağının devam ettiği Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde 4 Nisan 2016’da çıkan çatışmada YPS üyeleri Rojhat İşleyen’in (Cilo Botan) ve Neriman Koçhan’ın (Yıldız Gabar) öldüğü açıklandı.

5 Nisan 2016’da ise Şırnak’taki çatışmalar ve operasyonlar nedeniyle ise Zınar Serhat ve Rızgar Batman kod adlı 2 YPS üyesinin ve Yusuf Aybak (Şoreş Goyi Masiro) adlı bir diğer YPS üyesinin öldüğü açıklandı.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı kentlerdeki çatışmalara yönelik açıklama yapan YPS Genel Koordinasyonu 5 Nisan 2016’da da Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’nde Yunus Keskin’in (Adıl Bılıki) öldüğünü duyurdu.

Öte yandan 6 Nisan 2016’da, Yüksekova’da farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda ölen 9 YPS ve YPS-JIN üyesinin cenazesinin teşhis için Erzurum’a gönderildiği bildirildi.

6 Nisan 2016’da Yüksekova’da operasyonlara devam eden güvenlik güçlerinin kontrol için girdikleri bir binanın çökmesi sonucu 3 asker yaralandı.

Yüksekova’da yine 6 Nisan 2016’da Güngör Mahallesi’nde zırhlı araca düzenlenen roketatarlı saldırı nedeniyle 3 özel harekât polisi ile 1 jandarma özel harekâtçının yaralandığı bildirildi.

Bitlis’in Mutki İlçesi’nin kırsal kesiminde 6 Nisan 2016’da çıkan çatışmada yaralanan 1 geçici köy korucusunun kaldırıldığı hastanede öldüğü açıklandı. Aynı çatışmada 1 de militanın öldüğü bildirildi.

(04/043) Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele…

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde ablukanın başlamasının ardından 5 Nisan 2016’da düzenlenen ev baskınlarıyla gözaltına alınan 20 kişiden 4’ünün gözaltında darp edildikleri öğrenildi.

(04/044) Adana’da Yargılanan Sendika Üyeleri…

Adana’da 6 Ekim 2016’da bildiri dağıtırken gözaltına alınan ve haklarında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri” iddiasıyla dava açılan sendika ve meslek odası üyesi 13 kişinin yargılanmasına 6 Nisan 2016’da başlandı.

Adana 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanıkların kimlik tespitlerini yaparak ifadelerini alan hâkim, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 13 Temmuz 2016’ya erteledi.

(04/045) Gezi Parkı Eylemleri Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

Gezi Parkı protestoları döneminde İstanbul’daki Çağlayan Adalet Sarayı içerisinde eylem yaparken gözaltına alınan 41’i avukat 44 kişi hakkında açılan davaya 6 Nisan 2016’da devam edildi.

Çağlayan 65. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet etmekle” suçlanan sanıkların ifadelerini alan hâkim, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 28 Eylül 2016’ya erteledi.

(04/046) Gözaltına Alınanlar, Tutuklananlar…

16 Mart 2016’da İstanbul’da düzenlenen operasyonla gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılan 9’u avukat 31 kişinin serbest bırakılmasına savcının itiraz etmesi üzerine 22 Mart 2016’da 1. Sulh Ceza Mahkemesi, avukatlar Hüseyin Boğatekin, Ramazan Demir, Ayşe Acinikli ve Ayşe Gösterişlioğlu ile 17 kişinin tutuklanmasına karar vermişti. Kararın ardından haklarında yakalama kararı çıkarılan avukatlardan Ayşe Canikli ve Ramazan Demir 6 Nisan 2016’da ifade vermek için gittikleri Çağlayan Adliyesi’nde tutuklandı.

Mardin’in Dargeçit İlçesi’nde gözaltına alınan sağlık çalışanı Ercan Üzün ve öğretmen Fatma Akkaya 6 Nisan 2016’da sevk edildikleri mahkeme tarafından internet mesajları gerekçe gösterilerek “yasadışı örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla tutuklandı.

Hakkâri’de HDP il binasına yapılan baskınla gözaltına alınan 8 kişiden HDP İl Örgütü yöneticisi Rahmi Kurt “yasadışı örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla 6 Nisan 2016’da tutuklandı.

Van’da gözaltına alınan 5 kişiden ise KJA üyesi Gülli Kara “yasadışı örgüt üyesi olmakla” suçlanarak 6 Nisan 2016’da tutuklandı.

Van’ın Erciş İlçesi’nde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 16 kişiden Erciş Belediye Meclisi üyesi Halil Yılmazer ve Erciş Belediyesi çalışanı Fesih Ağtepe ile Abdulkadir Köroğlu “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya çalıştıkları” iddiasıyla; DBP Erciş eski İlçe Örgütü Eş Başkanı Abidin İnce de “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla 6 Nisan 2016’da tutuklandı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari