Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Nisan 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/072) İstanbul’da Avukatların Protestosuna Polis Müdahalesi…

Cumhuriyet gazetesine dönük operasyonda tutuklanan meslektaşları için 6 Nisan 2017 günü İstanbul adliyesinde nöbete başlayan avukatlara polisin müdahale ettiği, müdahale sonucu ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil’in burnunun kırıldığı, avukat Erkan Sabri Ünüvar’ın ayak bileğinin kırıldığı öğrenildi. Müdahale esnasında aralarında ayak bileği kırılan Ünüvar’ın da olduğu 8 avukatın gözaltına alındığı da bildirildi. Gözaltına alınan avukatların isimleri: Erkan Sabri Ünüvar, Diren Cevahir Şen, Kemal Aytaç, Özge Serdar, Sevinç Sarıkaya, Hatice Nur Gök, Kıvanç Kayaoğlu, İsmail Anıl Başoğlu.

(04/073) Ankara’da Kaçırılma İddiası…

Üniversite öğrencisi Deniz Can Murat’ın kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından Ankara’da kaçırıldığı iddia edildi. Konuyla ilgili İHD Ankara Şubesi’nde açıklama yapan Murat, okul çıkışı bir araca bindirildiğini, araçta polis için çalışması yönünde baskı gördüğünü, tehdit edildiğini ifade etti.

(04/074) Van Adliyesi’nden İşkence İddiası…

6 Nisan 2017 günü Van Adliyesi’nde görülen bir davanın karar duruşması sonrası, yakınlarının aldığı ağırlaştırılmış müebbet cezasına adliye koridorlarında tepki gösterenlere polisin müdahale ettiği ve müdahale sonu Belgin Çatuk, Cennet Tekin ev 64 yaşındaki Süreyya Tekin’in darp edildiği Süreyya Tekin ve Cennet Tekin’in gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/075) Berkin Elvan Davası…

Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili olarak İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Nisan 2017 günü başlandı. Duruşmaya sanık polis memuru F.D. SEGBİS aracılığıyla Van’dan katıldı.

İddianamede F.D. için ‘olası kast ile adam öldürmek’ iddiasıyla müebbet hapis cezası istenmektedir.

Duruşmada Ankara, Adana, Van, Aydın, Bursa, Manisa, Antalya, Balıkesir, İzmir baroları davaya katılma talebinde bulundu. Bu talep mahkeme tarafından reddedildi.

F.D. ifadesini verdikten sonra mahkeme heyeti müşteki avukatların F.D.’nin tutuklanması için yaptığı talebi reddetti ve duruşmayı 6 Temmuz 2017 gününe erteledi.

Davanın görülmesinden bir önce, Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili görüntü kayıtlarının incelenmesinin TÜBİTAK tarafından iş yoğunluğu gerekçesiyle reddedildiği öğrenildi.

(04/076) Diyarbakır Cezaevi Katliamı Davası…

24 Eylül 1996 tarihinde Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan ve 11 mahpusun yaşamını yitirdiği ve 24 mahpusun yaralandığı olaya ilişkin 89 kişi hakkında Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Nisan 2017 günü devam edildi. Sanıkların savunmalarından sonra mahkeme heyeti duruşmayı Haziran 2017’yer erteledi.

Diyarbakır Cezaevi Katliamı’na ilişkin ilk dava 1996 yılında açılmış ve 27 Şubat 2006’da sonuçlanmıştı. Yargıtay’ın mahkemenin verdiği kararı bozması üzerine mahkeme yeniden görülmüş ve Aralık 2012’de 62 sanığa 5 yıl hapis cezası verilmiş, 20 sanık beraat etmiş ve 7 sanık hakkında suçlamalar zaman aşımı gerekçesiyle düşürümüştü. Yargıtay 1. Ceza Dairesi mahkeme kararını esas ve usul yönünden 2016 yılında bozdu.

(04/077) Anayasa Referandumu…

Kayseri’de Referandum çalışmalarını yürüten CHP Kayseri milletvekili Çetin Arık’a A.A. isimli bir kişinin bıçakla saldırdığı öğrenildi. Saldırganın polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

6 Nisan 2017 günü CHP Beyoğlu İlçe Başkanı ile beraberindeki CHP üyelerine bir grubun saldırdığı öğrenildi.

HDP’nin Siirt mitingi sonrası 6 kişinin ‘yasadışı slogan atmak’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

Antalya’da “Hayır” kampanyası yürüten 11 Birleşik Haziran Hareketi üyesine Kabahatler Kanunu’na muhalefetten toplam 2,467 TL para cezası verildi.

Batman İl Seçim Kurulu HDP’nin belirlediği 11 sandık başkanını ‘iyi ün sahibi olmadıkları’ gerekçesiyle iptal etti.

Ercis İlçe Seçim Kurulu tarafından 26 köy sandığının taşınması kararının HDP’nin itirazı üzerine iptal edildiği öğrenildi.

(04/078) Cezaevinde Açlık Grevleri…

İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpusların ayrı koğuşlara alındığı ve bu esnada mahpusların gardiyanlar tarafından darp edildiği öğrenildi.

Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpuslara ters kelepçe takıldığı ve bu halde ayrı bir koğuşa götürüldükleri öğrenildi.

(04/079) Cezaevlerinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Şırnak T Tipi Cezaevi’nde mahpusların Cezaevi Disiplin Kurulu’nda Kürtçe savunma yapmalarının yasaklandığı öğrenildi.

(04/080) Gözaltına Alınan Gazeteciler…

Gazete Sujin muhabirleri Nişmiye Güler ve Zeynep Turgut’un 6 Nisan 2017 günü Bitlis’in Tavan ilçesinde gözaltına alındığı, ve aynı gün içinde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Güler ve Turgut’un gözaltında çıplak aramaya maruz kaldıkları iddia edildi.

(04/081) İstanbul’da Protestoya Polis Müdahalesi…

6 Nisan 2017 günü İstanbul Adliyesi’nde Berkin Elvan davası ile ilgili açıklama yapmak isteyen Halk Cephesi üyelerine polisin müdahale ettiği ve 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Gamze Köse, Erdal Ekinci, Sergen Erdoğan ve Mulla Zincir.

(04/082) ESP’ye Dönük Operasyon…

ESP’ye dönük operasyonda İstanbul’da gözaltına alınan Mukaddes Erdoğdu Çelik’in Akdeniz anemisi ve yüksek tansiyondan kaynaklı ciddi sağlık sorunları yaşadığı öğrenildi.

Yine ESP’ye dönük operasyonda Mersin’de gözaltına alınan Esra Güzel Ersoy, Özgür Baykara, Mert Üçler ve Ekin Baran Taştan’ın açlık grevine başladığı, polisin onlara su ve şeker vermediği öğrenildi.

(04/083) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

4 Nisan 2017 günü Urfa’da 4 Nisan etkinliğine katıldığı için ‘örgüt üyesi olmak iddiasıyla gözaltına alınan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Dersim’in Ovacık ilçeside yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında muhtarların da olduğu 10 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananlardan isimlerine ulaşılabilenler: Ali Öz, Hasan Sal, İhsan Öz, Cafer İlik, Hasret İlik, Erdal ilik ve Tilek köyü muhtarı Hüseyin Tutum.

Siirt’in Gökçebağ Beldesi’nde 31 Mart 2017günü gözaltına alınan 11 kişinin 6 Nisan 2017 günü ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüte yardım ve yataklık yapmak’ iddialarıyla tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Bayram Aydın, Cesim Balık, Cengiz Bal, Sait Demir, Yaser Karadaş, Günay Üzüm, Hikmet Demir, Bayram Karadaş, Mehmet Aydın, Aram Aydın, İsmet Aydın.

6 Nisan 2017 günü DBP Ömerli İlçe Eşbaşkanı Mahmeu Özdemir’İn ifade vermek için gittiği İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/084) Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

Cumhuriyet Gazetesi’nin muhasebe çalışanı Emre İper’in 6 Nisan 2017 gecesi evine düzenlenen polis baskınında gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/085) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

6 Nisan 2017 günü Aydın’da ByLock kullandıkları iddiasıyla 20 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/086) Deniz Naki Davası…

Amedspor’un futbolcusu Deniz Naki hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme heyeti Naki’ye 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi ve cezayı erteledi.

Mahkeme daha önce Naki hakkında beraat kararı vermişti. Karar Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu.

(04/087) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Dava…

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve devletini alenen aşağılamak’ iddiasıyla Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Nisan 2017 günü devam edildi. Beştaş açlık grevinde olduğu için duruşmaya katılmadı. Duruşma 20 Haziran 2017 gününe ertelendi.

(04/088) ‘Cumhurbaşkanına Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Tiyatro sanatçısı ve yazar Orhan Aydın hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla İstanbul 62. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Nisan 2017 günü devam edildi. Mahkeme heyeti Aydın’a 11 ay 20 gün hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(04/089) Havalimanında Alıkonulan Kişi…

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Sekreteri ve Britanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı İsrafil Erbil’in Londra’ya uçmak için geldiği Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 6 Nisan 2017 günü polis tarafından alıkonulduğu, sorgulandığı ve sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Berkin Elvan davasını izlemek için İstanbul’a gelen Erbil, Alevi kurumları adına davaya müdahil olmak için başvurmuştu.

(04/090) Savur’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği 6 Nisan 2017 günü yaptığı açıklamayla Savur ilçesine bağlı Şenocak köyünde 6 Nisan 2017 saat 16.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Sokağa çıkma yasağını takiben bölgede askeri bir operasyon başlatıldığı, evlerde aramalar yapıldığı ve 15 ailenin köyün taziye evinde tutulduğu öğrenildi.

(04/091) Şemdinli’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Hakkari Valiliği tarafından yapılan açıklamayla 5 Nisan 2017 günü saat 3.00 itibarıyla Şırnak’ın Şemdinli ilçesine bağlı Altınsu köyü, Meydan ve Elde mezralarında ilan edilen sokağa çıkma yasağı aynı gün saat 15.00 itibarıyla kaldırıldı.

(04/092) Tunceli’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Tunceli Valiliği 6 Nisan 2017 günü yaptığı açıklamayla Tunceli Merkez, Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazmiye ilçelerinde 31 bölgede 1 Nisan 2017 ile 15 Nisan 2017 günleri arasında Özel Güvenlik Bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(04/093) Engellenen Internet Sitesi…

6 Nisan 2013 günü Sendika.org internet sitesine erişimin engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle sendika.org son 22. kez engellenmiş oldu.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş