Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

07 Şubat 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/074) Afrin’e Yönelik Askeri Operasyon…

5 Şubat 2018 tarihinde İblid’de inşaatı devam eden 6 numaralı gözlem noktasındaki Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) mensuplarına yönelik saldırıda 1 askerin öldüğü, 5 asker ve 1 sivil personelin ise yaralandığı öğrenildi.

Ulusal ya da uluslararası çeşitli haber kaynakları tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin (TSK) Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği operasyon kapsamında havadan ve karadan yapılan bombardımanlar ile yaşanan çatışmalar sonucunda Afrin’de çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı iddia/ifade edilmekle birlikte tarafımızdan sağlıklı doğrulama yapılamadığı için bu verilere bültenimizde bugün itibariyle yer verilememektedir.

(02/075) Afrin Operasyonu’na Tepkilere Yönelik Müdahaleler ve Gözaltılar ve Tutuklamalar…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, bir gazeteye verdiği röportaj ve Afrin’e yönelik TSK operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 6 Şubat 2018 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alındı.

1 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan aralarında ESP Genel Başkan Vekili Sıtkı Güngör’ün de olduğu 6 kişiden 5’i 6 Şubat 2018 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Sıtkı Güngör, SGDF MYK üyesi Ali Deniz Esen, Narin Duru, Boran Atıcı, Eren Bulut. 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

6 Şubat 2018 tarihinde Afrin’e yönelik TSK operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Mersin’de HDP Mersin İl Eş Başkanları Fatmagül Demirtag ve Mahmut Kamal’ın da aralarında olduğu 5 kişi; Konya’da 10 kişi gözaltına alındı.

2 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan Seyri Sokak muhabiri ve belgesel yönetmeni Sibel Tekin, KAOS GL aktivisti Ali Erol, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın danışmanı Songül Akbay, KESK’e bağlı Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Hamit Kurt ve edebiyat eleştirmeni Emek Erez 6 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şırnak’ın İdil ilçesinde gözaltına alınan HDP İlçe Yöneticisi Abdülrahim Akman, 6 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(02/076) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

6 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 1 Şubat 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(02/077) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Alanya L Tipi Cezaevi’nde çıplak aramayı kabul etmedikleri gerekçesiyle mahpusların açık görüşe çıkmasına izin verilmediği, buna itiraz eden mahpus yakınlarının zor kullanılarak görüş alanından çıkartıldığı öğrenildi.

6 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde kalan mahpusların hastaneye veya mahkemeye götürülürken saatlerce elleri kelepçeli bir vaziyette nezarethanede bekletildiği öğrenildi.

6 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde Şakran T Tipi Cezaevi’nden Patnos L Tipi Cezaevi’ne sevk edilen mahpusların cezaevi girişinde çıplak aramayı kabul etmedikleri için gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı ifade edildi.

6 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde kalan Avukat Behiç Aşçı’nın sohbet hakkının cezaevi idaresi tarafından engellendiği; Aşçı’nın konuyla ilgili yaptığı itirazın İnfaz Hakimliği tarafından reddedildiği öğrenildi.

(02/078) Cezaevinde Açlık Grevi…

6 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden İzmir 3 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Şevket Aslan isimli mahpusun anarşist kimliğinin tanınarak başka bir anarşist mahpusla beraber kalmak, yasaklı olmayan kitapların kendisine verilmesi, cezaevi iİdaresiyle yapılan görüşmelerde insan onuruna yaraşır şekilde davranış görmek, yağlı boya resim malzemelerinin kendisine verilmesi vb. talepler ile 21 Kasım 2017 tarihinden beri açlık grevinde olduğu öğrenildi. Avukatı Gökhan Soysal basına yansıyan açıklamalarında açlık grevi eyleminin 78. gününde olan Aslan’ın kilo kaybı, baş ağrısı, vücudunda da çeşitli ağrılar ve unutkanlık gibi sorunlar yaşadığını belirtti.

(02/079) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Cengiz Çiçek, Serbay Köklü ve Raziye Turgut tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 6 Şubat 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruların aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 728. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(02/080) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

6 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Erdoğan Canpolat) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Erdoğan Canpolat) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 6 Şubat 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/081) Sinop’ta Eyleme Polis Müdahalesi…

Sinop İnceburun’da inşa edilmesi planlanan nükleer santralle ilgili olarak 6 Şubat 2018 tarihinde yapılan Çevre Etki Değerlendirme Halk Toplantısı’na katılmak isteyen yaklaşık 200 kişi toplantının yapılacağı otele 500 metre mesafede polis tarafından durduruldu. Toplantıya katılmak isteyen ve aralarında Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül’ün ve Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’in de olduğu kişiler salon dolu olduğu gerekçesiyle içeri alınmadı. Gazetecilerin de toplantı salonuna alınmadığı bildirildi. Toplantı salonuna giren Ali Dizdaroğlu ve Engin Tınmaz isimli iki çevre aktivisti ise gözaltına alındı; Volkan Atılgan ve Umut Evans isimli iki kişi ise toplantı salonundan zorla çıkartıldı.

ÇED toplantısına alınmayanlar daha sonra şikayet dilekçesi vermek için Valiliğe yürüdü. Dilekçe vermek için Valiliğe girmek isteyenlere cop ve biber gazı ile müdahale eden polis, 1 kişiyi daha gözaltına aldı.

Gözaltına alınan 3 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(02/082) İzmir’de Gözaltına Alınan Sendika Yöneticisi…

KESK MYK üyesi Elif Çuhadar, İzmir’de 2014 yılında düzenlenen bir etkinliğe yönelik bir soruşturma kapsamında 6 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da gözaltına alındı. Elif Çuhadar’ın İzmir’e götürüleceği bildirildi.

Aynı soruşturma kapsamında aralarında HDP, DBP, SYKP ve EMEP, HDK, İzmir Barış Anneleri Meclisi, YAK-DER, İzmir Din Adamları Derneği üye ve yöneticilerinin olduğu 28 kişinin İzmir’de; 1 kişinin Balıkesir’de ve 1 kişinin ise İstanbul’da gözaltına alındığı öğrenildi.

(02/083) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

1 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Ali Sönmez Kayar 6 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

(02/084) Hakkari’de Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Mizgin Fendik, 6 Şubat 2018 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde gazete dağıtımı esnasında polis tarafından durdurularak gözaltına alındı. Mizgin Fendik, aynı gün içinde serbest bırakıldı.

Mizgin Fendik, yine gazete dağıtımı sırasında 19 Ocak 2018 tarihinde de gözaltına alınmış ve daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(02/085) Soysal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişi…

6 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Eray Diriarın isimli Yurtsever Cephe üyesi bir kişinin gittiği karakolda sosyal medya paylaşımlarından dolayı hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle 1 Şubat 2018 tarihinde Sakarya’da gözaltına alındığı öğrenildi. Eray Diriarın, 7 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(02/086) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 4 akademisyen hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 6 Şubat 2018 tarihinde başlandı.

Akademisyenlerin savunma yapmadığı duruşmalarda, avukatlar savunma için ek süre, derhal beraat ve bunun olmaması durumunda dosyaların 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava iler birleştirilesini talep etti.

Mahkeme Fulya Atacan’ın ve Burak Ülman’ın yargılandığı davaların duruşmasını 5 Temmuz 2018 tarihine; Meriç Taylan Mutlu ve Fırat Çapan’ın yargılandığı davaların duruşmasını ise 10 Temmuz 2018 tarihine erteledi. Mahkeme derhal beraat ve dava dosyalarının 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava ile birleştirilmesi taleplerinin ise reddine karar verdi.

(02/087) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekili…

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün milletvekilliği, hakkındaki mahkumiyet kararının kesinleştiğine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi’nin 6 Şubat 2018 tarihinde Meclis Genel Kurul’unda okunmasının ardından düşürüldü.

Ferhat Encü’Nün milletvekilliğinin düşürülmesi ile beraber milletvekilliği düşürülen HDP Milletvekili sayısı 7 oldu. Daha önce eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Besime Konca, Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk ve Leyla Zana’nın milletvekillikleri düşürülmüştü.

(02/088) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP milletvekilleri Çağlar Demirel, Osman Baydemir, Dilan Dirayet Taşdemir, Ahmet Yıldırım, Besime Konca, Alican Önlü, Nadir Yıldırım ve Selma Irmak’ın da aralarında bulunduğu 29 kişi hakkında Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Avukatlar dosyaya sunulan ses kayıtlarının incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesini, Van Milletvekili Nadir Yıldırım hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını talep etti. Mahkeme ses kayıtlarının Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek yeniden incelenmesine ve Nadir Yıldırım hakkındaki yakalama kararının kaldırılması talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 15 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(02/089) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Arama Kurtarma Derneği kurucusu Nasuh Mahruki hakkında katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği “Devran dönecek, hükümet vatana ihanetten yargılanacak” şeklindeki sözler nedeniyle İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sözlerin eleştiri niteliğinde olduğunu belirtip ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan Nasuh Mahruki’nin beraatına karar verdi.

(02/090) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

Bolu merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında 13’ü muvazzaf asker 14 kişiden 3’ü 6 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. 11 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan KHK ile meslekten ihraç edilmiş 101 polis memurundan 52’si 6 Şubat 2018 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. 49 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aydın’da gözaltına alınan 5 kişi 6 Şubat 2018 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/091) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

20’si tutuklu 29 kişi hakkında “FETÖ/PDY Medya Yapılanması” soruşturması kapsamında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Duruşma savcısının mütalaasını açıklamasından sonra mahkeme 1 sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Davanın 31 Mart 2017 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme 21 kişinin tahliyesine karar vermişti. Savcılığın 8 kişinin tahliyesine itiraz etmesi üzerine 8 kişi tekrar tutuklanmıştı. 13 kişi ise cezaevi çıkışında gözaltına alınmış ve 14 Nisan 2017 tarihinde ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ iddiasıyla tutuklanmıştı. Tahliye kararı veren mahkeme heyeti ise 3 Nisan 2017 tarihinde açığa alınmıştı.

(02/092) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Danıştay eski üyesi Edat Yücel Seyhan hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Edat Yücel Seyhan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 9 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(02/093) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 6 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 23 köy ve 15 mezrada 6 Şubat 2018 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Arıklı, Serince, Uçarı, Ziyaret, Esenler, Kayacık, Çağdaş, Dibekköy, Yolçatı, Tepe, Budak, Sığınak, Gürbeyli, Damar, Ortaç, Yalaza, Çavundur, Dolunay, Bağlan, Kabakaya, Oyuklu, Güçlü, Gömeç köyleri; Ayşe, Hacıhüseyin, Kuruca, Sınır, Dablo, Pınar, Beğendik, Hacıcemil, Esenli, Sağlam, Dingil, Çanak, Alikahya, Hacımusabey, Kutlamış mezraları.

(02/094) Hani’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 6 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hani ilçesine bağlı 5 köy ve 6 mezrada 6 Şubat 2018 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Serenköy, Gömeç, Kırım, Yayvan, Soylu köyleri; Veziri, Ovalı, Aka, Karmen, Mazılı, Çağıl mezraları.

(02/095) Kocaköy’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 6 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Kocaköy ilçesine bağlı 3 köy ve 2 mezrada 6 Şubat 2018 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Şaklat, Yazıköy, Boyunlu köyleri; Varlık, Gökçe mezraları.

(02/096) Hazro’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 6 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hazro ilçesine bağlı 4 köy ve 2 mezrada 6 Şubat 2018 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Gözebaşı, Sarıerik, Çitlibahçe, Ormankaya köyleri; Eldeğmez, Güzdamı mezraları.

(01/097) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 6 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklamayla Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinde bulunan 31 bölgeyi 8 Şubat 2018 ile 22 Şubat 2018 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilen etti.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews,, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,  BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş