Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8-10 Nisan 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/094) Şirvan’da Patlama Sonucu Ölen Çocuk…

8 Nisan 2017 günü Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Yarımtepe köyünde sokakta buldukları metal cismin patlaması sonucu 12 yaşındaki Muhammet Açıkça’nın yaşamını yitirdiği ve 10 yaşındaki Abdülkadir Açıkça’nın yaralandığı öğrenildi.

(04/095) Anayasa Referandumu…

8 Nisan 2017 günü Adan’da bir grup tarafından dağıtılan “Evet” bildirisini almayan 65 yaşındaki Bekir Polat’ın bu grup tarafından darp edildiği ve başından yaralandığı öğrenildi.

7 Nisan 2017 günü İstanbul’un Güngören ilçesinde 54 yaşındaki Numan Çeken’in “Hayır” çadırı önünde fotoğraf çektirdiği için dört kişi tarafından darp edildiği öğrenildi.

8 Nisan 2017 günü İstanbul’un Beykoz ilçesinde “Hayır” pankartı asan 3 CHP üyesine kurusıkı tabancayla ateş edildiği ve olayla ilgili 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

8 Nisan 2017 günü Bartın’da CHP üyesi kadınlara yine bir kadının sözlü ve fiziki saldırıda bulunduğu öğrenildi.

8 Nisan 2017 günü Sakarya’nın Hendek ilçesinde CHP üyeleri tarafından açılan “Hayır” standına 15-20 kişilik bir grubun saldırdığı, 3 CHP üyesinin darp edildiği öğrenildi.

9 Nisan 2017 günü İstanbul’un Kadiköy ilçesinde “Hayır” çalışması yapan HDP üyelerine bir kişinin bıçak ile saldırdığı, saldırıda yaralanan kimsenin olmadığı öğrenildi.

HDP tarafından 9 Nisan 2017 günü Mersin’de düzenlenen “Hayır” mitingine HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın resminin olduğu kartpostalların alınmadığı ve bunlara polis tarafından el konulduğu öğrenildi. Aynı mitingde bir kişinin bu kartpostalları dağıttığı iddiasıyla gözaltına alındığı ifade edildi.

HDP Adana il yöneticisi Vedat Erim ve Abdurrahman Özgezer’in HDP tarafından 8 Nisan 2017 günü Adana’da düzenlenen “Hayır” mitinginde HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın posterleri ile “Bêjin Na” şarkısı gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Özgezer aynı gün içinde Savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, Erim ise 9 Nisan 2017 günü savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

8 Nisan 2017 günü yapılması planlanan NOFEST adli festivalin Bursa Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle yasaklandığı öğrenildi.

İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde CHP tarafından kurulan “Hayır” çadırının belediye ekipleri tarafından söküldüğü öğrenildi. “Hayır” çadırının hemen yanında AKP tarafından kurulan bir “Evet” çadırı olduğu bildirildi.

CHP tarafından 8 Nisan 2017 günü Trabzon’da düzenlenecek miting öncesi CHP tarafından asılan afişin tahrip edildiği öğrenildi.

Makine Mühendisleri Odası Mersin Şubesi’ne asılan ”Hayır” pankartıyla ilgili Yenişehir İlçe Seçim Kurulu tarafından verilen indirilme kararı üzerine pankartın indirildiği öğrenildi.

Antep’te referandum kampanyası için HDP’ye verilmesi gereken 20 billboardun HDP’ye verilmediği öğrenildi.

(04/096) Cezaevinde Açlık Grevi…

Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutulan Demir Özdemir isimli mahpusun “tek kişilik hücreden çıkma ve karşılaştığı hak ihlallerinin son bulması” talebiyle 9 Mart 2017’den beri açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(04/097) Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu’nun doktor muayenesine götürülürken slogan attığı gerekçesiyle darp edildiği öğrenildi.

(04/098) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Çorum L Tip Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpuslara “şiddet ekibi” olarak adlandırılan özel bir ekibin saldırdığı ve saldırı sonucu mahpuslardan kol ve bacakları kırılanlar olduğu öğrenildi.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ağrı M Tipi Cezaevi’ne iradesi ve isteği dışında sevk edilen Zeynep Topçu isimli siyasi mahpusun, adli mahpusların olduğu koğuşa konulduğu öğrenildi.

Bayburt M Tipi Kadın Cezaevi’nde tutulan mahpusların odalarının erkek gardiyanlar tarafından basıldığı, odaların ve mahpusların erkek gardiyanlar tarafından arandığı öğrenildi. Ayrıca mahpusların beslenme ve hijyen haklarının kısıtlandığı, mahpusların kaldığı odanın içine kamera konulduğu ifade edildi.

Maltepe Kapalı Cezaevi’nde tutulan Hogir Özel ve Adana Özel’in jandarma tarafından darp edildiği öğrenildi.

Yine Maltepe Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasi mahpuslara açlık grevine girdikleri gerekçesiyle 11 günlük hücre cezası verildiği öğrenildi.

Elazığ T Tipi Cezaevi’ne götürülen mahpusların çıplak arandığı ve karşı çıkanların darp edildiği öğrenildi.

Yine Elazığ T Tipi Cezaevi’Nde Newroz’u kutlayan kadın mahpuslara iletişim ve haberleşme kısıtlaması gibi disiplin cezaları verildiği öğrenildi.

Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nde tutulan Muharrem Cengiz isimli mahpusun gardiyanlar tarafından darp edildiği, 7 saat boyunca süngerli odada elleri ve ayakları kelepçeli bir şekilde bekletildiği 7 Nisan 2017 günü öğrenildi.

Silivri 9 No’lu L Tipi Cezaevi’nde Ali Önay ve Remzi Uçucu isimli mahpusların gardiyanlar tarafından darp edildiği, Uçucunun omzunun çıktığı 7 Nisan 2017 günü öğrenildi.

Şakran 3 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların sosyal, kültürel ve sağlık haklarının engellendiği öğrenildi.

(04/099) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Lice’de Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 27 Şubat ile 15 Mart 2017 tarihlerinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinin kırsal alanında düzenlenen operasyonlarda 8 PKK militanının öldüğü öğrenildi.

(04/100) Ankara ve İstanbul’da Eylemlere Polis Müdahalesi…

KESK tarafından Ankara’da ve İstanbul’da düzenlenen oturma eylemlerine polisin müdahale ettiği ve müdahale sonucu İstanbul’da 16 KESK üye ve yöneticisinin, Ankara’da ise 7 KESK üye ve yöneticisinin gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul’da gözaltına alınanlar: Nuray Şimşek, İlhan Koyu, Yalçın Düzgün, Sinan Eşiyok, Dursun Doğan, Selvi Polat, Onur Pekşen, Ayfer Koçak, Özlem Tolu, Eren Ertin, Yaşar Demircan, Ali Çam, Muhammed Sevinçtekin, Fatma Yıldırım, Ersan Karababa, Selma Ateş.

Ankara’da gözaltına alınanların isimleri: SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, Ramazan Gürbüz, Fatma Tekintaş, Fikret Çalağan, Hüsnü Yıldırım, Ömer Kök, Volkan.

(04/101) Gözaltına Alınan HDP Milletvekili…

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın 7 Nisan 2017 günü Batman’da gözaltına alındığı ve aynı gün içinde Batman Adliyesi’nde ifade verdikten sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

 (04/102) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

7 Nisan 2017 günü Adana’da aralarında HDP yöneticilerinin de olduğu 22 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

7 Nisan 2017 günü Aksaray merkezli polis operasyonunda Aksaray ve Bursa’da polis tarafından yapılan ev baskınlarında 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

8 Nisan 2017 günü İzmir’de polis tarafından düzenlenen ev baskınlarında 31 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında yüzde 90 engelli İsmail Soysal’ın da olduğu bildirildi.

8 Nisan 2017 günü 78 yalındaki Sise Bingöl’ün “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ iddiasıyla aldığı cezanın onaylanması üzerine tutuklandığı ve Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulduğu öğrenildi.

9 Nisan 2017 günü Van ve ilçelerinde polis tarafından düzenlenen ev baskınlarında 13 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: DBP Tuşpa İlçe Eşbaşkanı Hakkı Cemil, İslam Varhan, Ferman Ediş, Fatma Aşan, Sitiye Kaval, Leyla Tayan, İsmet Şapkacı, Halime Albay, Lezgin İsnaz, Mahbub Talay, Gurgin Başaran, Cahide Şahin ve Samet Şahin.

8 ve 9 Nisan 2017 günü Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde polis tarafından düzenlenen ev baskınlarında 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Demokratik Bölgeler Partisi ilçe eşbaşkanları Berna Çelik ve Murat Yaman ile İhsan Çabuk, Fırat Özgen, Asım Özgen, Erhan Adıgüzel, Sadık Altun ve Muhlis Altun.

9 Nisan 2017 günü Aydın’da polis tarafından düzenlenen ev baskınlarında aralarında HDP Didim İlçe Eşbaşkanı Nuri İşbilir’in de olduğu 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/103) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

ByLock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 39 polisten 37’si çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(04/104) ‘Cumhurbaşkanına Hakaret Etmek’ iddiasıyla yargılanan Kişiler…

Fidan Taş, Ceylan Bingöl ve Çiğdem Güven hakkında Batman 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Nisan 2017 günü devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme kararını açıkladı ve Taş’ı, Bingöl’ü ve Güven’i ‘cumhurbaşkanını tehdit etmekten’1 yıl 8 ay hapse mahkum etti ve cezayı erteledi.

Taş, Bingöl ve Güven, 10 Ekim Katliamını protesto etmek için Batman’da düzenlenen bir protestoya katılmış ve bu protestoda “Saray size mezar olacak” ve “Döktüğün kanda boğulacaksın” dövizleri açılmıştı. Bunlarla ilgili olarak üç kişi hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret etmek’ iddiasıyla dava açılmıştı.

(04/105) Malazgirt’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Muş Valiliği tarafından yapılan açıklamayla Malazgirt ilçesine bağlı Hancağız Köyü’nde 7 Nisan 2017 saat 5.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Aynı gün içinde yapılan ikinci bir açıklamayla sokağa çıkma yasağı saat 11.30 itibarıyla kaldırıldı.

(04/106) Artuklu’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği tarafından yapılan açıklamayla Artuklu ilçesine bağlı Elmabahçe ve Ulucanlar köylerinde 9 Nisan 2017 saat 6.30 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Aynı gün içinde yapılan ikinci bir açıklamayla sokağa çıkma yasağı saat 19.30 itibarıyla kaldırıldı.

(04/107) Savur’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği tarafından yapılan açıklamayla, Savur ilçesine bağlı Şenocak köyünde 6 Nisan 2017 saat 16.00 itibarıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağı 7 Nisan 2017 saat 18.30 itibarıyla kaldırıldı.

(04/108) Engellenen Internet Sitesi…

8 Nisan 2013 günü Sendika.org internet sitesine erişimin engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle sendika.org son 23. kez engellenmiş oldu.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş