Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Eylül 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/044) Ankara’da Kaçırılma İddiası…

7 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, HDP Parti Meclisi üyesi ve SGDF MYK üyesi Ozancan Sarı’nın Ankara’da sivil polisler tarafından kaçırıldığı ve götürüldüğü ormanlık bir alanda yaklaşık 3 saat darp edildiği iddia edildi. Sarı’nın daha sonra Gölbaşı ilçesinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(09/045) Hakkari’de Belediye Başkanı’nın Evine Silahlı Saldırı…

7 Eylül 2017 akşamı Hakkari’ye bağlı Durankaya beldesinin bağımsız belediye başkanı Fatih Keskin’in evine silahlı bir saldırı düzenlendiği, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi.

(09/046) Cezaevinde İntihar İddiası…

7 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde Tarsus 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutulan adli bir mahpusun intihar ettiği iddia edildi. Cezaevi yetkililerinin ise intihar iddiasını yalanlayarak “Öyle bir şey yaşanmadı” dediği bildirildi.

(09/047) Cezaevlerinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Bayburt M Tipi Cezaevi’nde tutulan 68 kadın siyasi mahpusun fiziki şiddete ve kötü muameleye maruz kaldığı iddia edildi.

8 Ağustos 2017 tarihinde Van T Tipi Cezaevi’nde gardiyanların mahpuslara dönük saldırısında yaralananlar arasında bulunan Yılmaz Uçar isimli mahpusun isteği ve iradesi dışında Seydişehir T Tipi Cezaevine sevk edildiği 7 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Uçar’ın aldığı yaralar nedeniyle kafasına atılan dikişler alınmadan Seydişehir‘e sevk edildiği bildirildi.

7 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde Tarsus T Tipi Cezaevi’nde tutulan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi dağıtıcısı Serkan Erdoğan’ın gardiyanlara karşı geldiği gerekçesiyle süngerli odaya kapatıldığı iddia edildi.

Silivri Cezaevi’nde kadın mahpusların kaldığı koğuşlara tuvalet ve banyoları görüntüleyebilen kameraların yerleştirildiği 7 Eylül 2017 tarihinde basında çıkan haberlerden öğrenildi.

(09/048) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Ağustos ayında en az 16’sı çocuk 217 işçinin çalışırken yaşamını iş kazası/cinayeti sonucu yitirdiğini açıkladı. Yılın ilk sekiz ayında yaşamını yitirmiş işçi sayısı en az 1338 oldu.

(09/049) Sur’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Alipaşa ve Lalebey mahallerinde devam eden yıkım çalışmaları sırasında Ayşe Dün’e ait evin içindeki eşyaların çıkartılmasına izin verilmeden yıkıldığı 7 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Polisin yıkıma karşı çıkan Ayşe Dün ve oğlu Sadık Dün’e copla müdahale etmesi üzerine çevredekilerin de polise tepki gösterdiği, sonrasında polisin bu nedenle havaya ateş açtığı ve 3 kişiyi darp ederek gözaltına aldığı bildirildi.

(09/050) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Eylül 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

Saat 13.30’da yapılan açıklamaya yönelik polis müdahalesinde Deniz Aydın isminde 1 kişinin gözaltına alındığı ve hakkında kabahatler kanununa muhalefetten işlem yapıldıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Saat 18.00’daki açıklamada ise gözaltı yaşanmadığı bildirildi.

(09/051) “Hero” Tişörtü Giydiği için Antalya’da Gözaltına Alınan Kişi…

7 Eylül 2017 akşamı Antalya’da B.Ö. isminde bir üniversite öğrencisinin üzerinde “Hero” yazan bir tişört giydiği gerekçesiyle gözaltına alındığı, götürüldüğü polis karakolunda üzerindeki tişört çıkartıldıktan sonra 3 saat boyunca yarı çıplak ifade verdiği ve 8 Eylül 2017 sabahı savcılığa sevk edildiği öğrenildi.

(09/052) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

7 Eylül 2017 tarihinde Kayseri’de haklarında gözaltı kararı çıkartılan 24 kişiden 13’ünün, Adıyaman merkezli bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkartılan 40 kişiden 32’sinin, Manisa’da 30 kişinin ve Kocaeli merkezli bir soruşturma kapsamında  ise 25 askerin gözaltına alındığı öğrenildi.

7 Eylül 2017 tarihinde Mersin merkezli bir soruşturma kapsamında 35 asker hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bu kişilerin yakalanması için 16 ilde operasyonlar düzenlendiği bildirildi.

31 Ağustos 2017 tarihinde “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında Antalya Havalimanı’nda gözaltına alınan S.A. ve K.A. isimli 2 Almanya vatandaşından K.A’nın 7 Eylül 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldığı öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan S.A ise 4 Eylül 2017 tarihinde serbest bırakılmıştı.

(09/053) DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in Yargılandığı Dava…

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. İddianamede Tuncel’in ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten’ cezalandırılması istenmektedir. Tuncel duruşmada hazır bulunarak savunma yapmak istediği için SEGBİS üzerinden duruşmaya katılmayı reddetti. Mahkeme başkanının Tuncel’in SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılmayı kabul etmemesi üzerine “Olur mu böyle şey. Gelip orada oturacak. Katılıp katılmayacağına biz karar vereceğiz” dediği öğrenildi. Avukatların savunmalarında sonra, SEGBİS odasına gidip gitmeme durumunun sanığın isteğine bağlı olmadığını belirten mahkeme Tuncel’in bir sonraki duruşmada SEGBİS odasında hazır edilmesine karar verdi ve duruşmayı Ocak 2017’ye erteledi.

(09/054) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Irmak duruşmada hazır bulunarak savunma yapmak istediği için SEGBİS üzerinden duruşmaya katılmadı. İddianamede Selma Irmak’ın için 6 kez örgüt propagandası yapmaktan cezalandırılması istenmektedir. Avukatların savunmalarının ardından mahkeme Irmak’ın tutukluluk halinin devamına, Irmak’ın duruşmada hazır edilmesi talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.  Selma Irmak 4 Kasım 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. İddianamede Nihat Akdoğan’ın ‘suç ve suçluyu övmek’, ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmaktan’ cezalandırılması istenmektedir. Akdoğan’ın katılmadığı duruşmada avukatların savunmalarının ardından mahkeme heyeti Akdoğan hakkındaki yurtdışı yasağının kaldırılması talebini reddetti ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

8 Eylül 2017 tarihinde, HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’in tutuklu yargılandığı davada Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, dosya üzeri yaptığı inceleme sonrasında Bilgen’in tahliyesine karar verdi. Bilgen, 29 Ocak 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Savcılığın itirazı üzerine Bilgen bir kez daha gözaltına alınmış 31 Ocak 2017 tarihinde örgüt üyesi olmak iddiasıyla tutuklanmıştı.

(09/055) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında 106. Topçu Alay’ının eski Komutanı Albay Turgut Çelebi’nin de olduğu 13’ü tutuklu 35 sanık hakkında Antep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Eylül 2017 tarihinde görüldü. Sanıkların son sözlerinin ardından kararını açıklayan mahkeme 9 sanığa ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmekten’ ağırlaştırılmış müebbet cezası ve diğer 26 sanık hakkında ise beraat kararı verdi. Hakkında mahkumiyet kararı verilen kişiler; Albay Turgut Çelebi, Yarbay Özgür Öztürk, Binbaşı Hakan Aydemir, Yarbay Yüksel Acı, Yarbay İnanç Asım Anıl, Binbaşı Mehmet Akif Ayhan, Yüzbaşı Şamil Topal, Üsteğmen Kürşat Aktaş ve Üsteğmen Akın Ergül.

Tutuklu sanık Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Eski Komutanı Tuğgeneral İsmet Gökhan Gülmez hakkında Afyonkarahisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme heyeti Gökhan’ın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Fettullah Gülen’in akrabası Ömer Gülen hakkında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Eylül 2017 tarihinde görüldü. Son savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Ömer Gülen’e ‘örgüt üyeliğinden’ 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanlarından Doç. Dr. Fatih Gürsul’un da olduğu 7’si tutuklu 40 sanık hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, tutuksuz sanıklar hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 13 Kasım 2017 tarihine erteledi.

Bir eski polis memuru ve bir eski TRT müfettişi hakkında Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Eylül 2017 tarihinde görüldü. Son savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme 2 sanığa ‘örgüt üyeliğinden’ 9 yıl hapis cezası verdi.

(09/056) Anayasa Mahkemesi’nin (AYM)Milletvekilliği Düşürülen Milletvekilleri ile ilgili Kararı…

AYM, HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin yapılan iptal talebinin reddine Anayasa’nın 85. Maddesi uyarınca oybirliği ile karar verdi.

Sarıyıldız ve Öztürk’ün milletvekillikleri 27 Temmuz 2017 tarihinde “devamsızlık” gerekçesiyle TBMM Genel Kurul’unda yapılan oylama sonucunda düşürülmüştü. Daha önce de HDP Van Milletvekili Figen Yüksekdağ ile HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın milletvekilliği, haklarındaki kesinleşmiş yargı kararı nedeniyle düşürülmüştü. Böylece, TBMM’nin üye sayısı 546’ya HDP’nin milletvekili sayısı ise 55’e düşmüş oldu.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş