Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Kasım 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/073) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 27 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(11/074) Diyarbakır’da Yargısız İnfaz İddiası…

3 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bir eve düzenlenen operasyon sırasında çıkan çatışmada ölen Murat Çelik’in eşi Asya Çelik’in 6 Kasım 2017 akşamı Emniyet’teki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Asya Çelik, Murat Çelik ile 1 polisin öldüğü ve 9 polisin yaralandığı operasyon sonrasında gözaltına alınırken polisin fiziki şiddetine maruz kalmıştı.

7 Kasım 2017 itibarıyla Murat Çelik’in cenazesinin ailesine teslim edilmediği ve konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruya cevap verilmediği öğrenildi.

(11/075) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, İnebolu M Tipi Cezaevi’nden Bafra T tipi Cezaevi’ne sevk edilen Doğan Yalçın isimli mahpusun tek kişilik bir hücrede tutulduğu öğrenildi. Haberde ayrıca Doğan Yalçın’ın kaldığı hücrede tuvalet bulunmadığı ve tuvalete götürülürken gardiyanların sözlü ve fiziki şiddetine maruz kaldığı iddia edilmektedir.

ESP Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok’un 8 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan mektubundan Elazığ T Tipi Cezaevi’nde yaka kartı uygulamasını kabule etmeyen mahpusların avukat görüşüne çıkartılmadığı, revire götürülmediği, kargolarını almaya gidemediği, telefon hakkını kullanamadığı öğrenildi. Mektupta yaşadıkları sorunları aktarmak üzere Cezaevi Müdürü ile görüşme talebiyle havalandırma saati bittikten sonra koğuşlara girmeyen mahpusları gardiyanların zor kullanarak koğuşa soktuğu ve gardiyanların fiziki şiddetine maruz kalan mahpusların vücutlarında berelerin (ekimoz) oluştuğu ifade edildi.

(11/076) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları  Rezan Sarıca, Cengiz Çiçek ve Serbay Köklü tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 7 Kasım 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 702. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(11/077) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına izin vermeyerek müdahale etti.

7 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu 7 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre 7 Kasım 2017 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Müdahaleler sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını da engellediği bildirildi.

(11/078) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

2 Kasım tarihinde Ardahan’da gözaltına alınan ve aralarında HDP ve DBP İl Eş Başkanları’nın da olduğu 10 kişiden 8’inin ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı ve 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: HDP İl Eş Başkanı Özcan Yılmaz, DBP İl Eş Başkanı Mikail Çit, DBP Göle İlçe Eş Başkanı Güney Kaya, Cengiz Kanmaz, Bahattin Aktürk, Coşkun Yeni, Akif Kanmaz ve Yasin Yılmaz adli kontrol şartıyla serbest bırakılanlar: HDP Göle İlçe Eş Başkanı Orhan Pala ve Zeki Yeni.

7 Kasım 2017 tarihinde Kars’ta Kafkas Üniversitesi öğrencisi 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 5 kişinin Kars Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Yusuf Aktar, Müslüm Aslan, Mevlan Aytekin, Tansu Özbey ve soyadı öğrenilemeyen Zehra isminde bir kişi.

8 Kasım 2017 tarihinde İzmir’de 1’i Suriyeli 21 kişinin ‘örgüt üyesi oldukları’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/079) Kayseri’de ‘Örgüt Propagandası Yapmak’ İddiasıyla Gözaltına Alınan Kişiler…

7 Kasım 2017 tarihinde Kayseri’de Erciyes Üniversitesi öğrencisi 3 kişinin sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/080) Devrimci Partiye Yönelik Operasyon…

31 Ekim 2017 tarihinde Devrimci Parti’ye yönelik Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde yapılan operasyonlarda ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘örgüt üyesi olmak’ iddialarıyla gözaltına alınan 11 kişinin 4’ü ev hapsi şartıyla ve 5’i adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi. Ev hapsi şartıyla serbest bırakılanlar: Aleyna Tümen, Nihat Bayav, Musap Furkan Akyapı ve Tolga Azrık.

(11/081) HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Yargılandığı Davalar…

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Yüksekdağ SEGBİS üzerinden bağlanmayı kabul etmediği için duruşmaya katılmadı. Mahkeme dava dosyasının  Ankara’da devam eden bir başka dosya ile birleştirilmesine karar verdi.

Yine Figen Yüksekdağ hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek’ iddiasıyla Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Yüksekdağ SEGBİS üzerinden bağlanmayı kabul etmediği için duruşmaya katılmadı. Mahkeme duruşmayı 5 Aralık 2017 tarihine erteledi.

(11/082) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında Urfa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Duruşmada mahkeme İbrahim Ayhan ile ilgili olarak yurtdışına çıkma yasağı koydu ve duruşmayı 20 Mart 2018 tarihine erteledi.

(11/083) Hayat TV Davası…

KHK ile kapatılan Hayatın Sesi Televizyonu’nun Genel ve Sorumlu Mdürü Gökhan Çetin ile televizyonun sahipleri Mustafa Kara ve İsmail Gökhan Bayram hakkında televizyonda yer alan haberlerde ve programlarda örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dava dosyasının Cumhuriyet Savcısı’na gönderilmesine karar verdi ve duruşmayı 1 Mart 2018 tarihine erteledi.

(11/084) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

7 Kasım 2017 tarihinde Amasya merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı verilen 33 muvazzaf askerden 20’sinin; Muğla merkezli bir soruşturma kapsamında 15 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında askerlerin de olduğu 32 kişinin; Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda yurtdışına çıkmak isteyen 1 kişinin; yine Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmek istedikleri iddia edilen 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

1 ve 2 Kasım 2017 tarihlerinde Kocaeli’nde gözaltına alınan 6’sı asker 16 kişiden 4’nün 7 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı ve 10’u adli kontrol şartıyla olmak üzere 11 kişinin ise serbest bırakıldığı bildirildi. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmayı talep eden 1 kişinin ise Emniyet’e geri götürüldüğü öğrenildi.

3 Kasım 2017 Bolu merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 9 kişiden 3’ünün 4’nün 7 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı 6 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/085) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski bir yurt müdürü olan Mehmet Göğebakan hakkında Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Göğebakan’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski asker B. B. hakkında Kahramanmaraş 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme B.B.’yi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(11/086) “FETÖ/PDY Soruşturmaları” Kapsamında Kapatılan Eğitim Kurumları…

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bakanlığının 2018 Bütçesine ilişkin olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda 1065’i özel okul olmak üzere 2 bin 274 eğitim kurumunun (özel okul, dershane ve yurt) “FETÖ/PDY Soruşturmaları” kapsamında kapatıldığını açıkladı.

(11/087) İstanbul’da Engellenen Etkinlik…

İflasını ilan eden Polimer Çuval fabrikası işçilerinin ücretlerini ve tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle 7 Kasım 2017 tarihinde fabrika sahibinin evinin önünde yapmak istedikleri eyleme  OHAL’i gerekçe gösteren polisin izin vermediği öğrenildi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş