Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Mayıs 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/047) Mayın Patlaması Sonucu Yaralanan Sivil Kişi…

Hasan Hüseyin Kılınç isimli bir kişinin 7 Mayıs 2018 tarihinde Tunceli’nin Pülümür ilçesine bağlı Balpayam köyü yakınlarında mantar toplarken araziye önceden döşenmiş bir mayının patlaması sonucu yaralandığı ve daha sonra Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

(05/048) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Mayıs 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Kaletepe Askeri Üs Bölgesi’nden atılan havan topu mermilerinin Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Fındık beldesi kırsal alanında otlatılan hayvanların bulunduğu alana düşmesi sonucu, çok sayıda hayvanın telef olduğu iddia edildi. Olayda hayvanları otlatan çobanların ise yaralanmadığı bildirildi.

(05/049) İstanbul’da Gözaltında İşkence…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik operasyonu ile ilgili olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde dağıtılmak istenen lokumu protesto ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi 2 kişinin avukatları, 7 Mayıs 2018 tarihinde yaptıkları açıklama ile müvekkillerinin gözaltında işkenceye maruz kaldığını duyurdu. Avukatlar müvekkillerinin götürüldükleri İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak arama ve fiziksel şiddetin yanı sıra ırkçı ve cinsiyetçi hakaretlere de maruz kaldıklarını belirtti. Ayrıca avukatlar, rutin sağlık kontrolleri sırasında polis memurlarının muayene odasında bulunduğunu ve muayenelere müdahale ettiğini dile getirdiler.

(05/050) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Mayıs 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan 2 mahpusun 17 Nisan 2018 tarihinde hastaneye sevkleri sırasında jandarmanın fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

7 Mayıs 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Ödemiş T Tipi Cezaevi’nde tutulan siyasi mahpusların ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi.

7 Mayıs 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden İskenderun M Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların Kürtçe konuştukları gerekçesiyle gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(05/051) Tedavi Hakkı Engellenen Mahpus…

7 Mayıs 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde Bakırköy Kadın Cezaevi’nde kalan tiroid kanseri hastası mahpus Zeynep Kayra’nın 2 ayda bir hastanenin nükleer tıp bölümünde yapılması gereken kontrollerinin cezaevi revirinde yapıldığı iddia edildi.

(05/052) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Mayıs 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

7 Mayıs 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu, Simge Aksan, İlker Işık, Derviş Lermi) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Simge Aksan, Derviş Lermi ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 7 Mayıs 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/053) 1 Mayıs Mitinglerine Yönelik Engellemeler ve Müdahaleler…

1 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul Taksim Meydanı’nda gözaltına alınan Mücadele Birliği dergisi okuru 2 kişi, 7 Mayıs 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı

Yine 1 Mayıs 2018 tarihinde Beşiktaş’ta polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri 7 Mayıs 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

 (05/054) Şırnak’ta Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişiler…

Roboski Katliamı’nda kardeşini kaybeden Hikmet Alma, 7 Mayıs 2018 tarihinde hakkında açılan bir dava nedeniyle ifade vermek üzere gittiği Uludere Adliyesi’nde gözaltına alındı. Sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiası ile gözaltına alınan Hikmet Alma aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(05/055) Furkan Vakfı’na Yönelik Polis Operasyonu…

7 Mayıs 2018 tarihinde Furkan Vakfı’na yönelik Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde yapılan operasyonlarda aralarında Vakıf yöneticilerinin de olduğu 23 kişi gözaltına alındı.

Furkan Vakfı’na yönelik soruşturma kapsamında daha önce 28 kişi gözaltına alınmış, aralarında Vakıf Başkanı Alpaslan Kuytul’un da olduğu 5 kişi tutuklanmış ve Furkan Vakfı’na kayyım atanmıştı.

(05/056) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’ne destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle Eren Keskin, Reyhan Çapan, Reyhan Hacıoğlu, Nuray Özdoğan, Celalettin Can, Ayşe Batumlu, Ayşe Berktay, Filiz Koçali ve Hüseyin Aykol hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Mayıs 2018 tarihinde devam edildi.   Mahkeme duruşmayı 9 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Faruk Eren, Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, Ömer Ağın, İhsan Çaralan, Celalettin Can, Fehim Işık, Öncü Akgül, Hüseyin Aykol, Veysel Kemer, Yüksel Oğuz, Mehmet Şirin Taşdemir ve Dilşah Karakaya hakkında yine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Mayıs 2018 tarihinde devam edildi. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve Hüseyin Aykol’un ‘zincirleme şekilde örgüt propagandası yapma’ suçundan 13 yıla kadar ve diğer 12 kişinin ise ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 7,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunmaların hazırlanması için duruşmayı 16 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

(05/057) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Dava…

Van’ın Özalp ilçesinin Belediye Eş Başkanları Handan Bağcı ve Şerafettin Özalp ile Belediye Başkan Yardımcısı Okan Bayram hakkında Özalp 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen 2’ şer yıl hapis cezası Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandı. 7 Mayıs 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, onanma kararı sonrası Handan Bağcı, Şerafettin Özalp ve Okan Bayram’ın tutuklanarak cezaevine konduğu öğrenildi.

(05/058) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

7 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 25 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı verilen 52 kişiden 16’sı; Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında 11 ilde düzenlenen operasyonlarda 14 kişi; Hakkari merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 8 kişi gözaltına alındı.

(04/059) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Amerikan vatandaşı olan İzmir Diriliş Kilisesi rahibi Andrew Craig hakkında İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Mayıs 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Andrew Craig’in ‘Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ ve ‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini casusluk amacıyla temin etme’  suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Duruşmada bir gizli tanığın ifadesi dinlendi. Mahkeme Andrew Craig’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 18 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş