Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

08 Şubat 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/098) Afrin’e Yönelik Askeri Operasyon…

7 Şubat 2018 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik düzenlediği operasyon sırasında güvenlik güçlerine düzenlenen saldırıda 2 askerin öldüğü öğrenildi.

Hatay Valiliği 6 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Türkiye Suriye sınırında bulanan bölgeler 7 Şubat 2018 ile 21 Şubat 2018 arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildi.

(02/099) Afrin Operasyonu’na Tepkilere Yönelik Müdahaleler ve Gözaltı ve Tutuklamalar…

Urfa’da Afrin’e yönelik TSK operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 12 kişiden 10’u 7 Şubat 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı; 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

1 Şubat 2018 tarihinde aynı gerekçe ile İstanbul’da gözaltına alınan ESP MYK üyesi Deniz Bakır ve ESP üyeleri M. Bedran Çoğaltay ile Bedirhan Karayer 7 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

7 Şubat 2018 tarihinde Afrin’ e yönelik TSK operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Çanakkale’de 4 kişi ve Aydın’da 1 kişi gözaltına alındı.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde Afrin’e yönelik TSK operasyonunu protesto etmek için 3 günlük açlık grevi yapan 22 mahpus hakkında cezaevi idaresi tarafından disiplin soruşturması başlatıldı. Soruşturma sonucunda aralarında DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Milletvekilleri Selma Irmak, Çağlar Demirel, Gülser Yıldırım, Burcu Çelik Özkan ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Tunceli Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun’un da olduğu 22 mahpusa 1 ay ile 3 arasında değişen sürelerde bazı etkinliklere katılmaktan alıkoyma cezası verildi.

(02/100) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Diyarbakır Valiliği 7 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesi kırsalında devam etmekte olan askeri operasyon sırasında silahının kazayla ateş alması sonucu yaralanan 1 korucunun kaldırıldığı hastanede öldüğünü duyurdu.

(02/101) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Tarsus T Tipi Cezaevi’nde gardiyanların fiziki şiddetine maruz kalan ve bu durumu gösterir rapor alan 3 mahpusa toplam 17 gün hücre cezası verildiği öğrenildi.

(02/102) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

7 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Erdoğan Canpolat) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Erdoğan Canpolat) gözaltına alındığı bildirildi. Saat 18.00’da yaşanan müdahale sırasında bir polis memurunun Erdoğan Canpolat’a fiziki şiddet de uyguladığı ve gözaltına alınanların yerde sürüklenerek gözaltı aracına konulduğu bildirildi.

Buna göre, 7 Şubat 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/103) İstanbul’da Gözaltına Alınan Avukatlar…

Halkın Hukuk Bürosu’na mensup tutuklu avukatlar ile ilgili 7 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da  bildiri dağıtan 2’si avukat, 1’i stajyer avukat 7 kişi gözaltına alındı; gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(02/104) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP ve HDK Üye ve Yöneticileri…

7 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da haklarında gözaltı kararı çıkartılan 43 HDK ve HDP üyesinden aralarında HDP MYK üyesi Can Memiş, 78’liler Girişimi Sözcüsü ve yazar Celalettin Can, HDK Yürütme Kurulu üyesi Çiğdem Kılıç Günuçar ve Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Pınar Tarlak’ın da olduğu 31’i gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: İsmail Adanmış, Şamil Altan, Gülsen Biter, Can Memiş, Celalettin Can, Gonca Yangöz, Elif Bulut, Çiğdem Kılıçgün Uçar, Filiz Yılmaz, Bedia Aydemir, Pınar Tarlak, Abdurezzak Acıbalık, Taylan Ürün, Elif Yılmaz, Erhan Sarıkaya, Mehmet Zeki Kılıç, Döne Gevher Koyun, Taylan Talaş, Hikmet Duman, Nurcan Teskin, Hıdır Doğan, Metin İlan, Abdulselam Yolcu, Atilla Sayır, Zakir Aydemir, Nurcan Onar, Suphi Yıldız, Vahit Dalgıç, Abdullah Ertan.

(02/105) İzmir’de Gözaltına Alınan Kişiler…

2014 yılında İzmir’de düzenlenen bir etkinlik ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayı 42’ye çıktı. Aynı soruşturma kapsamında 6 Şubat 2018 tarihinde İzmir, Ankara, İstanbul ve Balıkesir’de düzenlenen operasyonlarda aralarında KESK MYK üyesi Elif Çuhadar’ın yanı sıra HDP üye ve yöneticilerinin de olduğu 31 kişi gözaltına alınmıştı. Soruşturma ile ilgili olarak 97 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı öğrenildi.

(02/106) Hakkari’de Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri…

HDP’nin 11 Şubat 2018 tarihinde düzenleyeceği 3. Olağan Kongresi’ne yönelik çalışmalar sırasında 2 Şubat 2018 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde gözaltına alınan HDP PM üyesi Serdar Eren’in de aralarında olduğu 4 kişi 7 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

(02/107) Amasya ve Düzce’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Tutuklanan Kişiler…

‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etme’ iddiasıyla Amasya’da gözaltına alınan üniversite öğrencisi ve Türkiye Komünist Hareketi üyesi Helin Nigit, 7 Şubat 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Aynı iddia ile Düzce’de gözaltına alınan M.K. isminde 1 kişi yine 7 Şubat 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

(02/108) Sakarya’da Soysal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişi…

1 Şubat 2018 tarihinde Sakarya’da gözaltına alınan Eray Diriarın isimli Yurtsever Cephe üyesi bir kişi, 7 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(02/109) Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyeleri’nin Gözaltına Alınmasına Yönelik Tepkilere Müdahaleler…

7 Şubat 2018 tarihinde İzmir Çiğli Bölge Hastanesi’nde Sağlık Emekçileri Sendikası’na ait işyeri panosuna TTB Merkez Konsey Üyeleri’nin gözaltına alınması ile ilgili olarak asılan “TTB’nin yanındayız” afişinin hastane yönetimi tarafından kaldırılmak istendiği öğrenildi.  Afişin kaldırılmasını kabul etmeyen SES iş yeri temsilcisi Başak Edge Gürkan, hastaneye çağrılan polis tarafından gözaltına alındı. Basında yer alan haberlerden Başak Edge Gürkan’ın çalıştığı odanın yanı sıra yazılı arama izni olmamasına rağmen evini de arandığı ve konuyla ilgili olarak savcılığın Gürkan’In avukatına “sözlü talimat verdim, arama iznini göndereceğim” dediğini öğrenildi. 8 Şubat 2018 tarihinde mahkemeye sevk edilen Başak Edge Gürkan, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/110) Ankara’da Gazete Dağıtırken Gözaltına Alınan Kişiler…

7 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da Halkın Sesi Gazetesi’ni dağıtan Halkevleri üyesi 5 kişi (Buse Üçer, Demet Yılan, Furkan Bircan, Hadi Sinan İskit ve Osman Çokaman) gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(02/111) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Davalar…

Tunceli Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun hakkında Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Nurhayat Altun’un katıldığı 22 eylem ve etkinlik ile yürüttüğü siyasi faaliyetler gerekçe gösterilerek 22 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Nurhayat Altun’un SEGBİS aracılığıyla bağlanmayı reddettiği için duruşmaya katılmadı. Mahkeme duruşmayı 6 Nisan 2018 tarihine erteledi.

(02/112) İstanbul’da Yargılanan Avukatlar…

Özgür Hukukçular Platformu üyesi 12 avukat ve KHK ile kapatılmış Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) üye ve yöneticisi 38 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 10 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(02/113) Adana’da Yargılanan Kişiler…

Aralarında Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu üyesi Tugay Bek ile Adana HDP İl Eş Başkanı Gülseren Tural’ın da olduğu 7 kişi hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanıkların ‘Örgüt üyesi olmak’ suçundan beraatını ama ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılmalarını talep etti. Mahkeme duruşmayı 4 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(02/114) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

7 Şubat 2018 tarihinde Antalya’da 25 kişi; Kayseri merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 4 kişi; Ordu’da 3 kişi gözaltına alındı.

Hakkında gözaltı kararı olan iş  insanı Gökmen Çapan Trabzon’da gözaltına alındı. Gökmen Çapan 7 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

(02/115) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Kara Harp Okulu’ndaki eylemlerle ilişkili olarak 8’si subay ve 156’sı kurisyer 164 sanık hakkında Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan 4 sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla ve 60 sanığı ise müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 100 sanığın ise beraatına karar verdi.

Eski bir binbaşı hakkında İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Öğretmen Ayşegül Sözgen hakkında Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Sözgen’i ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı

2’si tutuklu 17 kişi hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme 1 sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine ve tutuksuz yargılanan 1 sanığın ise tutuklanmasına karar verdi ve duruşmayı 21 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(02/116) Erişimi Engellenen İnternet Siteleri…

7 Şubat 2018 tarihlerinde Direnişteyiz.org, Kızılbayrak Gazetesi ve Mezopotamya Ajansı’nın internet sitelerine erişimin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews,, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,  BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş