Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 – 11 Eylül 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/057) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

8 Eylül 2017 tarihinde Bingöl’ün Adaklı ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü ve 1 askerin de yaralandığı öğrenildi.

9 Eylül 2017 tarihinde basına yansıyan haberlerden 21 Ağustos 2017 tarihinde Van’ın Gürpınar ilçesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

9 Eylül 2017 tarihinde basına yansıyan haberlerden 2 Eylül 2017 tarihinde Tunceli’de güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

10 Eylül 2017 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki bir askeri üsse HPG militanları tarafından düzenlenen saldırıda 3 askerin yaralandığı öğrenildi.

11 Eylül 2017 tarihinde basına yansıyan haberlerden 25 Mayıs 2017 tarihinde Hakkari’de güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın, 27 Ağustos 2017 tarihinde Erzincan’daki çatışmalarda 1 militanın, 29 Ağustos 2017 tarihinde Maraş’taki çatışmalarda 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(09/058) Siirt’te Öldürülen İş İnsanı…

9 Eylül 2017 tarihinde Siirt’in Kemerli köyündeki evinin önünde HPG militanları oldukları iddia edilen kişi ya da kişilerin silahlı saldırısı sonucu ağır yaralanan iş insanı Mehmet Salih Arslan kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olayla ilişikli oldukları iddiasıyla Siirt’te 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. 10 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Arslan’ın ölümünün HPG tarafından üstlenildiği öğrenildi.

(09/059) Karayazı Yahya Mahallesi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

11 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Erzurum’un Karayazı ilçesinde bulunan Yahya mahallesine 8 Eylül 2017 tarihinde güvenlik güçleri tarafından yapılan baskında 40 kadar evde arama yapıldığı öğrenildi. Evleri basılanlarda Eda Göksu isimli bir kişi, basına yansıyan açıklamasında, baskın sırasında çocuklar da dahil herkesin başına silah dayandığını, kadınların giyinmelerine izin verilmediği ifade etti. 14 Yaşındaki D.G. ise güvenlik güçlerinin  babasının karnına ve kafasına sopayla vurduğunu ve babasının kafasının kan içinde olduğunu belirtti.

Baskın sonrası Ahmet Göksu ve oğlunun örgüte yardım etmek iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Haberde Ahmet Göksu hakkında Karayazı Hastanesi’nde “hayati tehlikesi vardı” tespiti yapıldığı, buna rağmen götürüldükleri polis merkezinde işkence ve diğer kötü muamele uygulamalarına maruz kalmaya devam ettiği ve idrarından kan geldiği belirtildi.

(09/060) Hakkari’de Patlamada Yaralanan Sivil Kişiler…

Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Dolavere Tepe Üs Bölgesi yakınlarında bir aracın geçişi sırasında yaşanan patlama sonucu 3 kişinin yaralandığı öğrenildi. Söz konusu aracın  daha önce 2 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıda hasar gören VEDAŞ’a ait aracı almaya gelen çekici olduğu iddia edildi.

(09/061) Bağlan Köyü’ndeki Saldırıda Yaralanan Celal Yıldırım Gözaltına Alındı…

3 Eylül 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Bağlan köyüne yapılan baskın sırasında ağır yaralanan Celal Yıldırım’ın tedavisinin tamamlanmadan 9 Eylül 2017 tarihinde Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde gözaltına alındığı ve Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü öğrenildi.

(09/062) CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Hakkında Açılan Soruşturma…

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında Hakkari’deki 4 kişinin SİHA ile vurulması olayı ile ilgili yaptığı açıklamalar ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

31 Ağustos 2017 tarihinde yaşanan olayda Mehmet Temel yaşamını yitirmiş ve 3 kişi ise yaralanmıştı. Hakkari Valiliği yaptığı açıklamayla SİHA ile vurulan sivil kişilerin PKK militanları ile toplantı halinde olan “işbirlikçiler” olduğunu açıklamıştı. Milli Savunma Bakanlığı da 6 Eylül günü yaptığı açıklamada operasyonlarda hiçbir sivilin zarar görmediği yönünde bir açıklama yapmıştı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise yaşamını yitiren ve yaralanan kişilerin siviller olduğu yönünde açıklama ve paylaşımlarda bulunmuştu.

(09/063) Cezaevlerinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiaları…

Hakkındaki kesinleşmiş ceza nedeniyle cezaevine konulan hipofiz bezinden rahatsız ve çölyak hastası olan Yavuz isimli bir mahpusun Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden sevk edildiği Elazığ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde fenalaşması üzerine Elazığ Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı ve oradan da Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildiği 9 Eylül 2017 tarihinde öğrenildi. Yavuz’un Mart ayında tedavi için hastaneye yattığı ve cezaevine konulduktan sonra aksi raporlara rağmen Elazığ’daki cezaevine sevk edildiği bildirildi.

Kırıkkale Cezaevi’nde kalan Emrah Yayla isimli bir mahpusun kolunun gardiyanlar tarafından büküldüğü ve buna bağlı olarak Yayla’nın kolunda zedelenme oluştuğu 9 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Haberde ayrıca aynı cezaevinde daha önce Gökhan Gündüz isimli bir mahpusun da kolunun gardiyanlar tarafından kırıldığı iddia edilmektedir.

9 Eylül 2017 tarihinde basında çıkan haberlerde, Kürkçüler Cezaevi’nde kalan Deniz Şah isimli bir mahpusun gardiyanlar tarafından darp edilmesine ve buna bağlı olarak iki kez kusmasına rağmen hastaneye götürülmediği iddia edildi.

9 Eylül 2017 tarihinde basında çıkan haberlerde, 8 yıldır cezaevinde bulunan kalp, şeker ve tansiyon hastası mahpus Sami Kaya’nın 20 günde bir doktor kontrolünden geçmesi gerekmesine rağmen 3 aydır doktora götürülmediği iddia edildi.

Hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle 17 Ağustos 2017 tarihinde tutuklanarak cezaevine konulan Lice Belediye Eşbaşkanı Rezan Zuğurli’nin 1 yaşındaki bebeği ile beraber Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden Van T Tipi Cezaevi’ne isteği ve iradesi dışında sevk edildiği 9 Eylül 2017 tarihinde öğrenildi. Ciğerlerinde problem olan ve kapalı mekanlarda nefes almakta zorlanan bebeğin de annesiyle beraber ring aracına konulduğu bildirildi.

Yine 10 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde Tarsus Kadın Cezaevi’nde 3 mahpusun darp edilerek kaldıkları odalardan çıkartıldığı ve 3 gün sonra işkenceye maruz kalmış bir halde geri getirildiği iddia edildi.

(09/064) Cezaevinde Açlık Grevi…

10 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Konya Seydişehir T Tipi Cezaevi’nde tutulan 10 mahpusun 24 Ağustos 2017 tarihinden beri açlık grevinde olduğu öğrenildi. Açlık grevinin taleplerinin cezaevindeki hak ihlallerinin son bulması ve talep ettikleri cezaevlerine nakillerinin yapılması olduğu bildirildi.

Yine 10 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Tarsus Kadın Cezaevi’nde sürmekte olan açlık grevine 5 mahpusun daha katıldığı ve açlık grevinde olan mahpusların sayısının 17’ye yükseldiği öğrenildi.

(09/065) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8, 9 ve 10 Eylül 2017 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

8 Eylül 2017 saat 18.00’deki açıklamaya dönük polis müdahalesinde 12 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı ve aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Mehmet Dersulu, Simge Aksam, Veli Saçılık, Fulya Demir, Mustafa Elmapınar,Aleyna Sert, Sezer Çelik, İlker Işık, Çağla Çakır, Aslı Saraç, Fevzi Çakmak ve basın mensubu Ali Haydar Çelebi.

(09/066) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla gözaltına alınan C.B.’nin 8 Eylül 2017 tarihinde SEGBİS aracılığıyla ifade verdiği Çanakkale Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(09/067) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

9 Eylül 2017 tarihinde Van’da 22 kişinin ByLock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alındığı basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(09/068) HDP Yöneticisi Aysel Tuğluk’un Yargılandığı Dava…

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk hakkında ‘örgüt yöneticisi olmak’ iddiasıyla Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Tuğluk’un katılmadığı duruşmada, mahkeme, avukatların savunmalarının ardından Tuğluk’un tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 15 Aralık 2017 tarihine erteledi.

(09/069) Adana’da Para Cezası Kesilen Araçlar…

9 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Adana’daki bir düğün konvoyunda bulunan araçlara, sarı kırmızı ve yeşil renklerle süsleme yaptıkları gerekçesiyle ceza kesildiği öğrenildi. İhbar üzerine düğün konvoyunu durduran polisin sarı kırmızı yeşil poşuları söktükten sonra el koyduğu ve araç sürücülerine 95.oo TL’sı para cezası kestiği bildirildi.

(09/070) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 8 Eylül 2017 tarihinde yaptığı duyuruyla Hakkari Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerindeki 29 bölgeyi 11 Eylül 2017 ile 25 Eylül 2017 tarihleri arasında Özel Güvenlik Bölgesi ilan etti.

 

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş