9. “İnsan Hakları Belgesel Film Günleri” başlıyor!

Sekiz yıl önce Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın 20. kuruluş yıldönümünü planlarken ortaya çıkan Belgesel Film Günleri fikrimiz, artık bir geleneğe dönüştü.

Bu yıl da 05-08 Aralık 2018 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşecek olan film gösterimleri boyunca, insan hakları savunuculuğu ile belgesel sinemacılık bir kez daha bir araya gelecek. Bu yılki temamız ise, 70. yaşını kutladığımız Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’nin bizzat kendisi. İnsan haklarının yoğun saldırı altında olduğu bu günlerde, beyanname anılması gereken bir metin olmanın ötesinde, tam da günümüz için bir manifesto olma niteliğini koruyor.

9. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önündegeçekleşen katliamı; öldürme kültürünü;Taliban sonrası Afganistan’da ahlaki suçların kadınları cendereye almak için nasıl kullanıldığını; Êzidilerin maruz kaldığı ayrımcılıkları; bir edebiyat çınarı Yaşar Kemal’in yaşamını; yurtsuz kalma ile yerleşik olma arasındaki sürtüşmeyi; savaş sonrası hayata tutunma ve başa etme çabalarını; gelinlik işçisi kadınları; Dilovası’nda plansız sanayileşmenin yol açtığı tahribatı; Suriyeli eşcinsel mültecileri; ağır koşullarda çalışmak zorunda kalan tekstil işçilerini; 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları öncesinde Rio de Janeiro’da evlerinden zorla tahliye edilenlerin direnişlerini; plastik atıkları ayrıştıran ve geri dönüştüren çocuk işçileri; İran’da halktan gizlenen faili meçhul cinayetleri; ‘İmeceden mevsimlik işçiye’ bir köyün kapitalizmle imtihanını; gözaltında zorla kaybedilen çocuklarını arama mücadelesi sürdüren anneleri anlatan ülke içinden ve dışından seçmebelgesel filmleri izleyeceğiz.

Her yıl olduğu gibi gösterilen filmlerden bazılarının yönetmenleri aramızda olacak ve filmlerine dair izleyicilerle söyleşi yapacaklar.

Bu etkinliğin organizasyonunu birlikte gerçekleştirdiğimiz, filmlerin seçimi ve gösteriminde büyük emeği geçen İletişim Çalışmaları Topluluğu’na ve gösterimler için bize salonlarını açan, maddi ve manevi her türlü olanağı sunan Fransız Kültür Merkezi’ne çok teşekkür ediyoruz.

Detaylı programa buradan ulaşabilirsiniz: http://tihvbelgeselfilm.org/

 

Paylaş