Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

9 Mart 2016 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/055) Cizre’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Operasyonların sona erdirildiği Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 19.30-05.00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağı 9 Mart 2016’da 7. gününe girdi.

Bodrum katlarında öldürüldükten sonra Şanlıurfa’ya getirilenlerden 11’i daha kimliklerinin teşhis edilememesi dolayısıyla 8 Mart 2016’da defnedildi.

Öte yandan Cizre için oluşturulan Kriz Masası söz konusu üç bodrumdan toplam 178 değil 176 cenazenin çıktığını ve 122 cenazenin defnedildiğini açıkladı.

178 cenaze bilgisinin ise 2 kişinin uzuvlarının başka bodrumlardan da çıkmasından kaynaklandığı ifade edildi.

(03/056) İdil’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Şırnak’ın İdil İlçesi’nde ve Dirsekli Köyü’nde 16 Şubat 2016’da başlatılan operasyonların sokağa çıkma yasağının 21. günü olan 8 Mart 2016’da sona erdirildiği ileri sürüldü.

7 Mart 2016’da Turgut Özal Mahallesi’nden bir traktörle çıkarılan 13 cenazeden 8’inin Gurbet Bilir (18), Mehmet Akif Çakıcı (30), Türkiye Konak (35), Halil Arıtürk (40), Kader Çakar (18), Hüseyin Dayan (17), İdris Eltimur (23) ve Hüseyin Baran (19) adlı 8 kişiye ait olduğu öğrenildi.

Öte yandan Mardin Devlet Hastanesi morgunda da 17 cenazenin teşhis için hala bekletildikleri bildirildi.

(03/057) Güneydoğu’da Operasyonlar, Saldırılar…

Operasyonların devam ettiği Şırnak’ın İdil İlçesi’nde 8 Mart 2016’da Turgut Özal Mahallesi’nde çıkan çatışma sonucu 2 polis ile YPS üyesi oldukları belirtilen 12 kişi öldü, 6 polis de yaralandı.

İdil’de 7 Mart 2016’da çıkan çatışmada ise 2 askerin yaralandığı öğrenildi.

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nin kırsal kesiminde 7 Mart 2016’da çıkan çatışmada bir askerin öldüğü bildirildi.

(03/058) Kilis’e Suriye’den Düşen Roket…

Kilis’te 8 Mart 2016’da kent merkezindeki 4 mahalleye Suriye’den IŞİD’in attığı roket mermilerinin düşmesi sonucu Sıdıka Mavzer (54) ile Mert Özkan (4) yaşamını yitirdi, 2 kişi de yaralandı.

(03/059) Cezaevlerinde Baskılar…

Erzurum E Tipi Cezaevi’nde tutulan O.K. (14) adlı çocuğun işkenceye maruz kaldığı 8 Mart 2016’da öğrenildi. Çocuğunun kol ve omuzlarında darp izi olduğunu belirten annesi, suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

O.K.’nin annesi oğlunun her gece gardiyanlar tarafından darp edildiğini ileri sürerek, “oğlum 14 yaşında, Doğubayazıt’tan buraya getirildi. İki tane gardiyan akşamları gidip oğlumu ve yanındaki bir Kürt çocuğu dövüyorlarmış” dedi.

(03/060) Yolsuzluk Haberi Nedeniyle Yargılanan Yazı İşleri Müdürü…

Birgün Gazetesi Yayın Danışmanı ve Yazarı Barış İnce hakkında gazetede 3 Mart 2014’te “Ceplerine Duble Yol Yapmışlar” başlığıyla yayımlanan haber nedeniyle açılan davada yaptığı savunma nedeniyle açılan yeni dava 8 Mart 2016’da Çağlayan (İstanbul) 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sonuçlandı.

Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın yanı sıra Salih Koç ve Arzu Akalan’ın da şikâyetçi olduğu davanın karar duruşmasında hâkim, Barış İnce’ye “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiği” ve “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” gerekçesiyle 1 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

(03/061) Başbakanı Protesto Gösterisine Müdahale…

8 Mart 2016’da Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile İzmir’de yapacağı görüşme öncesinde Konak’taki Başbakanlık Ofisi’ne girerken kendisini protesto eden 5 kişi polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

(03/062) Görevden Uzaklaştırılan Belediye Eş Başkanları…

İçişleri Bakanlığı’nın Anayasa’nın 127. Maddesini gerekçe göstererek Silopi Belediye Eş Başkanları Emine Esmer ve Seyfettin Aydemir ile belediye meclis üyesi Mehmet Ekren’i2 Mart 2016’da görevlerinden uzaklaştırdığı öğrenildi.

Bu arada İçişleri Bakanı Efkan Ala, bugüne kadar 21 belediye başkanı hakkında görevden alma kararı verildiğini, bunlardan 8’inin tutuklu olduğunu, Yüksekova, Suruç ve İpekyolu belediye eş başkanlarının firarda olduğunu açıkladı.

(03/063) Mardin’de Yargılanan Belediye Başkanları, Çalışanları ve Parti Yöneticileri…

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde düzenledikleri basın açıklamasıyla “özerklik” ilan ettikleri gerekçesiyle düzenlenen operasyonun ardından Nusaybin Belediyesi Eş Başkanı Sara Kaya’nın da bulunduğu tutuklu 9 kişinin karar duruşması 8 Mart 2016’da görüldü.

Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıkların son kez savunmalarını alan mahkeme heyeti, Sara Kaya, HDP İlçe Örgütü Eş Başkanı Sabiha Gündüz, DBP İlçe Örgütü Eş Başkanı Zeynep Algan, MEYA-DER Şube Eş Başkanı Salih Cebe ve DBP İlçe Örgütü yöneticisi Erhan Dinç’e “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri” ve “yasadışı örgüt üyesi olmamakla birlikte yasadışı örgüt adına suç işledikleri” iddiasıyla 6’şar yıl 3’er ay hapis cezası verdi.

Sanıklardan Faysal Dağ, Ramazan Artan ve Nazlı Duman beraat ederken, özyönetim açıklamasını okuyan Muhsin Aksan için “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” ve “yasadışı örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

(03/064) Diyarbakır’da Özyönetim İlanına Karşı Açılan Dava…

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 14 Ağustos 2016’da yapılan özyönetim/özerklik ilânının ardından gözaltına alınarak tutuklanan Sur Belediye Eş Başkanları Seyit Narin ve Fatma Şık Barut’un da aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında açılan davaya 8 Mart 2016’da başlandı.

4’ü tutuklu, 2’si tutuksuz 6 kişi hakkında hazırlanan ve şüphelilerin “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozdukları” iddiasıyla “ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıyla” cezalandırılmalarının istendiği iddianameyi kabul eden Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıkların ifadesini alan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Fatma Şık Barut, Seyit Narin, DBP Sur İlçe Örgütü Eş Başkanı Ali Rıza Çiçekli ile Kadın Akademisi çalışanı Güneş Ölmez’in tahliye edilmesine karar vererek duruşmayı 26 Mayıs 2016’ya erteledi.

(03/065) İstanbul’da Kurum Binasına Baskın…

İstanbul’da 9 Mart 2016’da “DHKP-C Soruşturması” kapsamında Okmeydanı’nda bulunan Gençlik Federasyonu’na baskın düzenleyen Terörle Mücadele Şubesi ekipleri 3’ü çocuk 6 kişiyi gözaltına aldı.

(03/066) Gözaltına Alınanlar, Tutuklananlar…

Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin 8 Mart 2016’da Adana ve Mersin’de düzenledikleri ev baskınları sonucu HDK Mersin Eş Sözcüsü Hasan Cide’nin ve TUHAD-FED Adana Temsilcisi Mehmet Akar’ın da bulunduğu 20 kişiyi gözaltına aldı.

Terörle Mücadele Şubesi ekipleri gerekçelerini açıklamadığı diğer operasyonlar sonucu da Malatya’da İnönü Üniversitesi öğrencisi 12 kişiyi; Afyon’da Kocatepe Üniversitesi öğrencisi 20 kişiyi gözaltına aldı.

Manisa’da 8 Mart 2016’da polis ekipleri Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Sami Elitaş’ı “yasadışı örgüte maddi kazanç sağladığı” iddiasıyla gözaltına alındı.

Kocaeli’nin Dilovası ve Darıca ilçelerinde 8 Mart 2016’da HDP üyelerine yönelik düzenlenen operasyonda Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin 12 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

İzmir’de 9 Mart 2016’da yapılan ev baskınlarıyla polis ekipleri HDP İl Örgütü Eş Başkanı Cavit Uğur’un da olduğu 22 HDP üyesi veya yöneticisini gözaltına aldı.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari