Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Mart 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/104) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Lice’ye bağlı köylerde 5 Mart 2017 günü ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrasında başlatılan askeri operasyon esnasında çıkan çatışmada 1 uzman çavuşun öldüğü, 3’nün de yaralandığı öğrenildi.

(03/105) Dilek Doğan Davası…

Polis Memuru Y.M. hakkında Dilek Doğan’ı öldürdüğü iddiasıyla İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mart 2017 günü devam edildi. Sanık polis duruşmaya katılmadı. Doğan’ın ölüm anına ait yeni görüntülerin izlendiği duruşmada savcı mütalaasını açıkladı ve sanık hakkında ‘taksirle adam öldürmek’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istedi. Mahkeme heyeti duruşmayı 17 Mart 2017 tarihine erteledi.

18 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Sarıyer’de bir eve yapılan baskında Dilek Doğan yaşamını yitirmişti.  Sanık polis hakkında ‘kasten adam öldürmek’ iddiasıyla dava açılmıştı.

Davanın Çıkışında Dilek Doğan’ın abisi Emrah Doğan’ın hakkında bir yakalama kararı olduğu gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/106) 8 Mart Etkinliklerine Müdahaleler…

8 Mart 2017 akşamı Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan yürüyüşe polis müdahale etti ve 4 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Gülnuhjin Dinler, Özge Tekin, Gözde Çeliksöz ve Burçin Başar.

8 Mart 2017 günü İzmit’teki 8 Mart’ eylemine polisin müdahale ettiği ve 39 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar gece geç saatlerde serbest bırakıldı.

8 Mart 2017 günü Antalya’daki 8 Mart eylemi sona erdikten sonra polisin katılanlara tazyikli su ile müdahale ettiği öğrenildi.

8 Mart günü İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki 8 Mart etkinliğine dışardan gelen 30-40 kişilik bir grubun saldırdığı ve saldırıda bir öğrencinin yaralandığı öğrenildi. Saldırıya ilişkin 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/107) Gözaltına Alınan Gazeteci…

Fırat Haber Ajansı (ANF) muhabiri Sedat Sur’un İzmir Adanan Menderes Havalimanı’nda daha önce ifade verdiği bir dosya gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı ve ilerleyen saatlerde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/108) Gözaltına Alınan Gazete Dağıtıcısı…

8 Mart 2017 günü Van’da 8 Mart mitinginde Özgürlükçü Demokrasi ve Rojeva Medya gazetelerini dağıtan Göknur Baran’ın gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/109) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

8 Mart 2017 günü Diyarbakır’ın Hazro ilçesinin Belediye Eşbaşkanı Güler Özavcı’nın evine polisin baskın düzenlediği ve Kenan Özavcı’nın gözaltına alındığı öğrenildi.

8 Mart 2017 günü Van’da 21 kişinin ev baskınlarında gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Kerem Işık, Süleyman Aba, Alaattin Kurt, Selim Yorgun, Lokman Kaval, Mehmet Umar, Nadir Adar.

Barış Annesi Havva Kıran 8 Mart 2017 günü Diyarbakır’da gözaltına alındı.

8 Mart 2017 günü HDP Sakarya il Eşbaşkanının ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

24 Kasım 2016 günü Adana’da olan ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyla ilişkili olarak A. S. İsimli bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/110) Ankara’da Gözaltına Alınan Öğrenciler…

8 Mart 2017 günü 11 Ankara Üniversitesi öğrencisinin 2015 yılındaki bir kavgayla ilgili olarak gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Hasan Koç, Ali Can Süt, Yusuf Şirin, Mert Şahin Aykanat, Ulaşcan Kurt, Özgür Yaldız, Emrah Bakır, Gürkan Demirtaş, Hilal Zambakçı, Barış Barışık, Erdem Yinanç.

(03/111) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

2 Mart 2017 günü Eskişehir’de gözaltına alınan gözaltına alınan 17 kişiden 15’i 8 Mart 2017 günü ‘örgüt üyesi olmak iddiasıyla’ tutuklandı.

8 Mart 2017 günü Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde aralarında profesörlerin de olduğu 31 kişinin ByLock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

8 Mart 2017 günü Hatay merkezli bir operasyonda ByLock kullandıkları iddiasıyla aralarında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nden akademisyenlerin de olduğu 104 kişi gözaltına alındı.

8 Mart 2017 günü Adana merkezli bir operasyonda 23 kişi gözaltına alındı.

8 Mart 2017 günü Tunceli’de 1 öğretmenin ve 1 polisin tutuklandığı öğrenildi.

(03/112) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel ve İmam Taşçıer hakkında 10 Ekim 2015 tarihinde Diyarbakır Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ‘Türkiye milletini, Cumhuriyetive Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni alenen aşağılama’ iddialarıyla sanıklar hakkında 10’ar yıla kadar hapis cezası istenmektedir.

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü hakkında ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mart 2017 günü devam edildi. Encü duruşmaya tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevinden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti duruşmayı 21 Nisan 2017 gününe erteledi.

HDP Tunceli eski Milletvekili ve eski Dersim belediye başkanı Edibe Şahin hakkındaPKK militanlarının cenazelerine katıldığı gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan iki davanın görülmesine 8 Mart 2017 günü devam edildi. Şahin duruşmaya tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti iki davanın birleştirilmesine ve duruşmanın 10 Nisan 2017 gününe ertelenmesine karar verdi.

(03/113) İzmir Barış Bloku Davası…

Barış Bloku üyesi 8 kişi hakkında Cizre’deki sokağa çıkma yasağı esnasında yaşanan ölümleri protesto ettikleri gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mart 2017 günü devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme heyeti iddianamenin eksik olduğu gerekçesiyle yeni bir iddianame yazılmasına ve duruşmanın 17 Mayıs 2017 tarihine ertelenmesine karar verdi.

(03/114) Tunceli’de Yargılanan Kişiler…

Aralarında Dersim Belediye Eşbaşkanlarının da bulunduğu 12 kişi hakkında HDP Eş Genel Başkanları’nın tutuklanmasını protesto ettikleri gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mart 2017 günü başlandı. Duruşmaya tutuklu sanıklar SEGBİS aracılığıyla katıldılar. Savunmaların ardından mahkeme heyeti 5 sanığın tahliyesine ve duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesine karar verdi.

(03/115) Zonguldak’ta Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Yargılanan Kişiler…

Aralarında BES Zonguldak Şube eski başkanı Zühal Engiz, Haber-Sen eski yöneticisi İsmail Yıldız’ın da bulunduğu 9 kişi hakkında 10 Ekim Anakara Katliamını protesto etmek için düzenlenen basın açıklamasında  ‘cumhurbaşkanına hakaret ettikleri’ iddiasıyla Zonguldak 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mart günü devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı ve Recep Adıgüzel’in beraatına karar verdi, Hüseyin Karadağ, Suna Altındağ, Hakan Dilbaz, Funda Kaya, Zülfikar Ali Samsun, İsmail Yıldız, Zuhal Engiz, Bekir Atay’a 11 ay ile 1 yıl 11 ay arasında değişen hapis cezaları verdi ve kararın açıklanmasını geri bıraktı.

(03/116) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Nedim Oruç hakkında yaptığı haberler gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mart 2017 günü devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme heyetin Oruç hakkında beraat kararı verdi.

(03/117) Anayasa Referandumu…

7 Mart 2017 günü Ankara’nın Mamak ilçesinde “Tek Adama Hayır” ve “Krize, Kaosa, Tek Adama Hayır” yazılı afişleri asan 4 Halkevleri üyesinin gözaltına alındığı ve idari para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Ümit Özdağ ve Yusuf Halaçoğlu’na 8 Mart 2017 günü konuşma yapacakları Mersin Silifke’de “Hareketin lideri Devlet Bahçeli” sloganları atan bir grubun saldırdığı öğrenildi. Daha önce Sinan Oğan da Bahçeşehir Üniversitesinde yaptığı konuşma esnasında saldırıya uğramıştı.

(03/118) Kayyım Atanan Belediye…

Diyarbakırı’ın Eğil ilçesinin DBP’li Belediye Eşbaşkanlarının yerine ilçe kaymakamı Kürşad Atak’ın 8 Mart 2017 günü İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım olarak atandığı öğrenildi.

Son kayyım ataması ile birlikte, bugüne kadar kayyım atanmış olan tüm belediyelerin sayısı 86 oldu.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, , Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Habersol.org

Paylaş